Rower za darmo dla mieszkańców Göteborga

Mieszkańcy szwedzkiego Göteborga mają możliwość otrzymania roweru za darmo w ramach pilotażowego projektu, realizowanego przez rząd. To jeden z pomysłów na ograniczenie ruchu samochodowego w mieście, dbania o jakość powietrza i środowisko naturalne.

Mieszkańcy szwedzkiego Göteborga mają możliwość otrzymania roweru za darmo w ramach pilotażowego projektu, realizowanego przez rząd. To jeden z pomysłów na ograniczenie ruchu samochodowego w mieście, dbania o jakość powietrza i środowisko naturalne.

36 mieszkańców Göteborga otrzymało rowery

Szwecja znana jest z proekologicznych rozwiązań, a mieszkańcy Skandynawii z zamiłowania do sportów i zdrowego trybu życia. Z tego względu szansę na powodzenie ma pionierski projekt rządowy. Zakłada on przekazanie mieszkańcom trzydziestu sześciu rowerów za darmo w zamian za deklarację (przekutą w czyn), że ich użytkownicy będą co najmniej trzy razy w tygodniu wybierać jednoślad zamiast auta podczas wyjazdów z domu do pracy, czy też na zakupy. Po zakończeniu półrocznego projektu użytkownicy rowerów będą mieli możliwość wykupienia rowerów po atrakcyjnych cenach.

Rowerowe zwyczaje Skandynawów

Już w tej chwili połowa Szwedzkiej populacji przemieszcza się na codzień rowerami do pracy. Projekt ma utrwalać zdrowe nawyki i dać szansę nieprzekonanym do jednośladów, by zmienili swoje zwyczaje transportowe. „Naszym zdaniem transport rowerowy ma potencjał, by zaspokoić potrzeby transportowe większości grup społecznych” stwierdza menedżer Agencji Energii Zachodniej Szwecji Rickard Waern „Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę nowe modele rowerów, które pojawiły się na rynku przez ostatnie lata”. Dlatego do eksperymentu wybrano trzydziestu sześciu mieszkańców miasta na różnym etapie życia – w projekcie uczestniczą zarówno studenci, ludzie pracujący, czy też rodzice małych dzieci. „Poprzez rowerowy projekt pokazujemy, dobre wzorce zachowań – ludzi z różnych grup społecznych, którzy mają przeróżne potrzeby transportowe – wskazując, że one wszystkie mogą być zaspokojone przez jazdę na rowerze.”

Trudności w transporcie rowerowym

Rzeczywiście, jeśli się dobrze nad tym zastanowić, inaczej korzystają z rowerów studenci, którym wystarczy plecak na książki lub odpowiedni bagażnik, a inaczej rodzic z dzieckiem, któremu konieczna jest przyczepka dla pociechy lub specjalne dziecięce siodełko. Dla tych ostatnich szczególnie karkołomnym zadaniem może się wydawać poranny wyjazd rowerowy do pracy, połączony z podwiezieniem dziecka do przedszkola lub szkoły. A jeśli do tego dochodzi konieczność przetransportowania zakupów, wyjazd rowerem staje się trudny do przejścia mentalnie. Jednak nie należy zapominać, że większość barier skrywa się w naszych umysłach i wszelkie problemy można rozwiązać przy odrobinie dobrej organizacji i planowania.

Zmiana nawyków transportowych

Jak mówi Waern, pół roku powinno być wystarczającym czasem by zmienić stare nawyki oraz by nowe przyzwyczajenia miały realny wpływ na nasze codzienne wybory. Jak do tej pory opinie uczestników projektu są pozytywne. Korzystają oni z różnych rowerów – od składanych, poprzez rowery z przyczepkami czy też elektryczne. Jeden z uczestników potwierdza| „Odkąd mam nowy rower trójkołowy załatwiam wszelkie sprawunki w mieści za jego pomocą, z samochód zostaje w garażu”.

Rowerem do Szwecji

Wszystkich, którzy chcą poznać rowerową stronę Szwecji zapraszamy na wycieczkę w kierunku Skandynawii promem Unity Line.  Po odwiedzeniu Göteborga, można zawsze wyruszyć na wycieczkę drogą rowerową, która prowadzi aż do Malmo. Kto przywiązany jest do własnego jednośladu skorzystać może z możliwości rejsu promem z własnym rowerem, który popłynie promem bezpłatnie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą promową Unity Line dla rowerzystów.

Autor: Agnieszka Ościłowska