Historia picia piwa sięga czasów pierwszych cywilizacji. Wiadomo, że piwem, chociaż w nieco innej niż znana nam dzisiaj formie, raczyli się już Sumerowie. Co ciekawe, do dzisiaj nie wiadomo, kto po raz pierwszy opracował recepturę złotego trunku. Tradycja picia piwa jest zakorzeniona w kulturach narodów rozsianych po całym świecie, a w szczególności – w Europie. Okazuje się, że piwo mocno zaznaczyło swoją obecność również na ziemiach duńskich. Stosunkowo wysokie ceny napojów alkoholowych nie przeszkadzają Duńczykom w tłumnym odwiedzaniu pubów i urządzaniu lekko zakrapianych imprez w gronie przyjaciół. Według zachowanych dokumentów historycznych, duńskie piwa wytwarzane były w małych, rzemieślniczych browarach już w XV wieku, a istnieją dowody na to, że sfermentowany napój z chmielem przyrządzano już co najmniej 200 lat wcześniej. Doskonale chłodzi, orzeźwia, zaspokaja pragnienie i zachwyca głębokim smakiem z wyraźnie wyczuwalną goryczką… Jakie duńskie piwa spełnią oczekiwania najbardziej wymagających smakoszy? Oto subiektywny ranking najlepszych marek i rodzajów piwa prosto z Danii.

1. Prawdopodobnie najlepsze piwo na świecie

Duńskie piwo ma mocną pozycję na światowym rynku. Wszystko dzięki Jacobowi Christianowi Jacobsenowi – zasłużonemu Duńczykowi, którego uważa się za ojca piwnego giganta, czyli duńskiego piwa Carlsberg.

Znane piwo duńskie ma niezwykle ciekawą i bogatą historię. J.C. Jacobsen po śmierci swojego ojca w 1835 roku przejmuje rolę piwowara. Nie zamierza jednak spocząć na laurach, prowadząc małą firmę i bazując na znanych technikach. Pełen zapału i ambicji Jacobsen wyrusza w podróż, która ma rozszerzyć jego wiedzę i umiejętności z zakresu piwowarstwa. Pierwszym przystankiem jest Bawaria, a dokładniej monachijski browar prowadzony przez Gabriela Sedlmayra. Latem 1845 roku, duński przedsiębiorca wraca z dwoma garnkami wypełnionymi drożdżami Spaten do ojczyzny, aby rozpocząć nowy rozdział w historii rodzinnej firmy, która w przyszłości stanie się światowym gigantem. Pierwsze partie lagera wytwarzane są eksperymentalnie w miedzianej wannie matki Jacobsena. Rozwój technologii produkcji jest impulsem do zbudowania nowego browaru na obrzeżach Kopenhagi. Nowe przedsiębiorstwo bierze nazwę od imienia pięcioletniego syna założyciela, Carla, oraz duńskiego słowa „góra”, czyli „bjerg”. I tak oto w 1847 roku powstaje znany i ceniony po dziś dzień Carlsberg.

Dzisiaj duńskie piwo Carlsberg ma swoje zakłady w ponad 50 krajach i zatrudnia łącznie około 43 tys. pracowników. Centrum przedsiębiorstwa znajduje się w Kopenhadze, a portfolio produktów marki jest zaskakująco szerokie.

Każda osoba zwiedzająca Danię powinna usiąść w jednej z urokliwych knajpek przy kanale, zamówić dobrze schłodzonego Carlsberga i delektować się niespieszną atmosferą stolicy… Zamiłowanie do relaksu, dążenie do równowagi między obowiązkami a przyjemnością i docenianie chwili jest przecież wpisane w duńską filozofię życia!

2. Duńskie piwo Tuborg – tradycja od pokoleń

Jaki trunek popijał Egon Olsen, bohater kultowego Gangu Olsena? Oczywiście zielonego Tuborga! Duńskie piwo Tuborg z pewnością nie jest obce smakoszom piwa. Historia popularnej marki sięga 1873 roku, kiedy to w portowym Hellerup znajdującym się w północnej części Kopenhagi Carl Frederik Tietgen i Philip W. Heyman założyli swój browar. Początkowo w browarze wytwarzano monachijski lager, czyli piwo typu bawarskiego pod nazwą Rød Tuborg (Czerwony Tuborg). Pięć lat później na rynku pojawił się najbardziej znany produkt marki – Grøn Tuborg Pilsner (Zielony Pilzner), czyli piwo dolnej fermentacji typu pilzner. Po licznych przekształceniach i fuzjach Tuberg stał się finalnie częścią prężnie rozwijającej się grupy Carlsberg. Jednak marka piwa została zachowana i na półkach duńskich sklepów wciąż znajdziemy butelki z biało-zieloną etykietą. Kultowe duńskie piwo Tuborg warzone jest w różnych, zlokalizowanych w wielu krajach browarach Carlsberga lub na licencji, jednakże jedynie wersja niemiecka odpowiada zaleceniom prawa czystości Reinheitsgebot.

3. Piwo duńskie Faxe – najmłodsze w wielkiej trójce

Carlsberg, Tuborg i Faxe – właśnie tak prezentuje się zamknięta rodzina najpopularniejszych duńskich piw. Esencjonalne, złociste piwo duńskie Faxe jest jej najmłodszym członkiem. Browar powstał w 1901 roku w miejscowości o tej samej nazwie. Jego założycielami są Nikoline i Conrad Nielsen. Niepowtarzalnych walorów smakowych piwu nadają właściwości odkrytej w Faxe wody. Najsłynniejszym piwem z etykietą z wikingiem jest trunek o dziesięcioprocentowej zawartości alkoholu. Zamknięte w czarnej butelce lub puszce piwo charakteryzuje się największym stężeniem alkoholu ze wszystkich piw produkowanych seryjnie na dużą skalę.

Symbolem duńskiego piwa Faxe jest brodaty wiking. Hasło marki idealnie oddaje jej charakter – Faxe. Man's best friend. Co ciekawe, znakomite piwo można kupić również w Polsce.

4. Svaneke Bryghus – duńskie piwa z Bornholmu

Kolejny przystanek naszej objazdowej, kulinarnej wycieczki znajduje się na Bornholmie. To właśnie tam znajduje się browar Svaneke Bryghus. Produkcja wysokiej jakości piwa ruszyła w 2000 roku. Przez ponad dwadzieścia lat działalności mikrobrowar został unowocześniony i zyskał uznanie najbardziej wymagających piwoszy. Wszystkie piwa znajdujące się w ofercie browaru są niepasteryzowane i niefiltrowane. Do najpopularniejszych i najciekawszych napojów wytwarzanych na Bornholmie zaliczamy:

● Svaneke Classic – łagodne, klarowne, bursztynowe piwo z obfitą, kremową pianą. Wytrawny smakosz wyczuje w nim nuty zbożowe i trawiaste;

● Svaneke Mørk Guld – miedziane duńskie piwo delikatnie pachnące słodem i karmelem. Zrównoważony smak jest złotym środkiem między słodyczą a goryczką. Co ciekawe, nazwa napoju (czyli ciemne złoto) jest upamiętnieniem zdobycia złotego medalu w 1975 roku przez miasto Svaneke za najlepiej zachowaną i zadbaną starówkę w Europie;

● Svaneke Stout – charakterystyczne piwo o czarnej barwie z czerwoną nutą. Jego zapach i smak zdominowane są przez słodycz ze słodu, czekoladę delikatną wędzoność oraz nutę prażoną. W aromacie wyczuć można również suszone owoce i lekką kwaskowość.

Piwa z browaru Svaneke zachwycą każdego konesera ceniącego lokalne smakołyki. Idealną scenerią do delektowania się trunkiem będzie restauracja działająca przy browarze.

5.Thisted Bryghus – ekologiczne piwo prosto z Jutlandii

Ostatnia pozycja na naszej liście należy do duńskiego piwa wytwarzanego w browarze Thisted Bryghus usytuowanym w północno-zachodniej części Jutlandii. Browar działa od 1902 roku. Co wyróżnia ten napój na tle innych piw? Przede wszystkim w pełni ekologiczny sposób produkcji oraz „tajemny” składnik nadający mu niepowtarzalnego smaku – wrzos rosnący w lokalnych lasach. Thisted Bryghus jako pierwszy duński browar wprowadził piwo organiczne. Produkty wytwarzane w browarze zyskały przychylność krytyków i specjalistów, czego owocem są liczne nagrody. Największe uznanie bez wątpienia zdobyły Limfjords Porter nazwane „piwem gentlemanów” oraz Porse Guld, czyli złote piwo typu lager.

Duńskie piwa dla koneserów

Moda na rzemieślnicze piwa z małych manufaktur nie ominęła również Danii. Będąc na wycieczce w nadbałtyckim państwie, warto skosztować nietypowych piw, których próżno szukać na naszym rodzimym rynku. Ciekawą ofertę dla smakoszy piwa proponuje mały, rodzinny browar Bryggeriet Sct. Clemens w jutlandzkiej stolicy Århus. Piwo serwowane prosto z miedzianych kadzi zachwyca aromatem i smakiem, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu.

Ważnym miejsce ma mapie Danii dla wielbicieli piwa są jest Aalborg, czwarte co do wielkości miasto Królestwa Danii. W malowniczym, pięknym mieście znajduje się browar Søgaards Bryghus. Atrakcyjny, tłumnie odwiedzany przez turystów i miejscowych kompleks składa się nie tylko z browaru, ale również restauracji, pubu oraz zakładu, gdzie produkowane są mocniejsze alkohole, takie jak gin i whisky.