Skaliste pasma górujące nad głęboko wciętymi dolinami i krystalicznie czyste potoki płynące u stóp stromych zboczy to obrazy, które zazwyczaj kojarzymy z górami. Tymczasem krajobraz taki można znaleźć już w rezerwacie Sӧdersåsen w samym środku Skanii, nizinnego regionu południowej Szwecji.

Choć urwiska w parku Sӧdersåsen do złudzenia przypominają górskie pasma, w ścisłym sensie nie można tutaj mówić o górach. W tym szwedzkim rezerwacie skaliste szczyty sięgają 90 metrów n.p.m., podczas gdy sama góra powinna mierzyć co najmniej 300 metrów wysokości od szczytu do dna najbliższej doliny. Pozostawmy jednak geograficzne niuanse na boku, bo Sӧdersåsens oferuje typowe dla gór krajobrazy.

Jeśli już mowa o ostatnich, koniecznie trzeba odwiedzić punkt widokowy Kopparhatten w pobliżu miejscowości Skäralid. Roztacza się z niego niezwykła panorama na polodowcową dolinę, która zaczęła powstawać 70 – 80 mln lat temu. W tamtym czasie ruchy tektoniczne doprowadziły do spękania i wypiętrzenia się części skał macierzystych w tym rejonie. Gdy już w ziemi powstała głęboka szczelina, przyszła kolej na kilka okresów zlodowacenia. Z nastaniem każdego z nich przepaść pomiędzy skalistymi pasmami rozszerzała się coraz bardziej, by wreszcie mogła powstać taka dolina, jaką można podziwiać do dziś. Swoją drogą, zimą wciąż można usłyszeć tam trzaski skalistych szczelin rozsadzanych przez lód.

Park Narodowy Sӧdersåsen to również jeden z największych rezerwatów drzew liściastych w Europie.

Zobacz park na mapie

Jak dojechać?

Rezerwat Sӧdersåsen znajduje się w centralnej części regionu Skania na południu Szwecji. Do parku najłatwiej dojechać drogą nr 13, kierując się na północ z portowego Ystad. Trasa liczy 91,5 km. Z kolei do samej Szwecji najwygodniej można dostać się, podróżując promami Unity Line. Armator kursuje 2 razy dziennie, 7 dni w tygodniu na linii Świnoujście-Ystad. Sprawdź ofertę Unity Line