Najważniejsze na świecie muzeum sztuki nordyckiej, największy park rozrywki w Skandynawii i największy w Szwecji ogród botaniczny. Gdzie? Oczywiście w Göteborgu! Drugie co do wielkości miasto Szwecji ma do zaoferowania niejedną atrakcję na skalę światową, co roku przyciągając miliony turystów urokliwymi bulwarami, szeroką ofertą kulturalną i… mięsnymi klopsikami.

Trochę historii

Według legendy, gdy król Gustaw II Adolf szukał lokalizacji dla Göteborga u ujścia rzeki Göta älv, z nieba zleciał gołąb i – szukając schronienia przed orłem – wylądował na jego stopach. Władca Szwecji miał to wziąć za znak od Boga i wypowiedzieć wówczas słynne słowa: „Tu powinno znajdować się miasto!”. Nie wnikając w prawdziwość legendy, trzeba jednak stwierdzić, że Göteborg faktycznie powstał na początku XVII wieku na zlecenie króla, który chciał w ten sposób uniezależnić szwedzki handel od duńskich ceł. Z tego czasu pochodzi najstarsza świecka budowla w mieście, dawny arsenał Kronhuset, służący niegdyś m.in. za miejsce obrad szwedzkiego parlamentu i koronacji króla Karola XI. Obecnie w malowniczych murach budynku mieści się kompleks drogich sklepików ze złotem, srebrem i szkłem.

W XVIII w. Göteborg wzbogacił się dzięki działalności Szwedzkiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, sprowadzającej do kraju luksusowe towary z Dalekiego Wschodu. Wspaniały budynek byłej siedziby Kompanii, pełen kunsztownych witraży i fresków, jest dziś siedzibą Muzeum Miejskiego, w którym można prześledzić fascynującą historię miasta oraz jego żądnych bogactwa i sławy mieszkańców.

Tradycja i nowoczesność

XIX wiek upłynął w Göteborgu pod znakiem inwestycji, które przekształciły go w nowoczesne miasto przemysłowe. Ich inicjatorami byli angielscy i szkoccy przemysłowcy, z których wielu dorobiło się fortuny i przeznaczyło jej część na rozwój miasta. Z tego okresu pochodzi m.in. jedna z najpiękniejszych w Europie i pierwsza w Szwecji Wielka Synagoga oraz utrzymany w tradycyjnym stylu Tomtehuset, czyli po polsku… Dom Skrzatów. Ten zabytkowy dom udekorowany fasadą przedstawiającą skrzaty, smoki i wiewiórki został zaprojektowany tak, by do jego środka wpadało jak najwięcej światła.

Dziś Göteborg jest najważniejszym po stolicy ośrodkiem kultury, nauki, turystyki i przemysłu, z powodzeniem łączącym tradycję z nowoczesnością. Najlepszym tego przykładem są dwa, zupełnie odmienne od siebie muzea. Muzeum Kultury Światowej to miejsce, którego celem jest prezentowanie najważniejszych zagadnień współczesnej kultury w nowatorski, często intrygujący sposób. Natomiast Muzeum Sztuki to najważniejsze na świecie muzeum sztuki skandynawskiej, przy okazji gromadzące również dzieła Rembrandta, Rubensa, Moneta, Picassa czy Chagalla.

Diabelski młyn i anielskie święta

Tym, którzy zapragną odrobiny rozrywki po przechadzce muzealnymi korytarzami, na pewno dostarczy jej Liseberg – największy lunapark w Skandynawii, w 2005 roku uznany przez magazyn Forbes najlepszym parkiem rozrywki na świecie. Można tu robić dosłownie wszystko – od przejażdżki największą w Skandynawii kolejką górską, poprzez podziwianie miasta z wysokiego na 60 m diabelskiego młyna., a na słuchaniu światowej klasy muzyków kończąc. Od połowy listopada na terenie Lisebergu rozkłada swoje kramy ogromny jarmark bożonarodzeniowy, będący jedną z wizytówek miasta i trwający aż do Nowego Roku.

-> Więcej o atrakcjach dla dzieci przeczytasz tu: Najlepsze wakacje na świecie – skandynawskie atrakcje dla dzieci <-

Od rekinów po orchidee

Göteborg to nie tylko miasto bezcennych zabytków i niezapomnianej zabawy, ale i ważny ośrodek naukowy. Dowodem tego jest Centrum Nauki „Universum”, gdzie pod jednym dachem można pooglądać rekiny, wędrować przez las tropikalny, przeprowadzać eksperymenty i poznawać kosmos. „Universum” to miejsce, w którym nauka staje się przygodą, dlatego chętnie odwiedzają je zarówno sami dorośli, jak i rodzice z dziećmi.

Faunę i florę można również podziwiać w największym w Szwecji i jednym z najciekawszych w Europie Ogrodzie Botanicznym. Na powierzchni 175 hektarów uprawianych jest około 16 tys. gatunków roślin z całego świata, w tym rośliny tropikalne, kaktusy, rośliny półkuli południowej i ponad 1,5 tys. odmian orchidei.

Owoce morza i mięsne klopsiki

Wszyscy, którzy po wyczerpującym zwiedzaniu i szalonej zabawie zgłodnieli, znajdą w Göteborgu coś dla siebie. Bliskość morza oraz obfitość szwedzkich lasów sprawiają, że jest on rajem tak dla smakoszy ryb i skorupiaków, jak i dla miłośników bardziej mięsnego menu. Fiskekrogen i Sjömagasinet to tradycyjne szwedzkie restauracje, w których skosztujemy najlepszej jakości ryb i owoców morza. Natomiast turystom poszukującym kuchni nie tylko smacznej, ale i niedrogiej, polecamy Basement Restaurant & Bar, oznaczony w prestiżowym przewodniku Guide Michelin jedną gwiazdką, oraz Smaka, restaurację słynącą z pysznych mięsnych klopsików. Oczywiście w Göteborgu nie mogło zabraknąć restauracji ekologicznych – wszystkich, którzy cenią sobie troskę o środowisko, zapraszamy do Wasa Allé.

Kawa – szwedzka miłość…

Po pełnym atrakcji dniu i obfitym posiłku warto pokrzepić się filiżanką dobrej kawy. W Göteborgu tradycja jej picia jest bardzo długa, ale w ostatnich latach cieszy się wyjątkową popularnością. Junggrens Café przy Avenyn to legendarne miejsce na mapie Göteborga, w którym od końca XIX w. spotykali się przedstawiciele miejscowej bohemy artystycznej, a na ścianach do dziś widnieją malowidła przedstawiające jej stałych bywalców. Café Husaren w dzielnicy Haga to z kolei miejsce, gdzie króluje szwedzka kultura picia kawy, co oznacza, że przy okazji trzeba zjeść kanapkę z klopsikami. Za to w rozsianych po całym mieście kawiarniach Condeco serwowane są produkty pochodzące wyłącznie ze „sprawiedliwych” i ekologicznych plantacji.

Nocne szaleństwo

Jeśli myśleliście, że dzień w Göteborgu kończy się wraz z zachodem słońca, to… pozytywnie się zdziwicie. Główny bulwar, Avenyn, jest ulicą o największym zagęszczeniu klubów w Szwecji, szczelnie wypełniającą się tłumem w każdy piątek i sobotę. Yaki-Da to cztery piętra pełne relaksującej muzyki i świetnych ludzi, słynący z popularnego baru kawowego, gdzie do espresso podawane są smakowite desery. Więcej szaleństwa czeka na was w Lounge(s), gdzie w każdy weekend najlepsi didżeje rozkręcają parkiety muzyką disco, house i pop. Zwolennicy bardziej rockowych klimatów koniecznie powinni zajrzeć do Sticky Fingers, gdzie niemal codziennie odbywają się koncerty zarówno lokalnych kapel, jak i międzynarodowych sław. Tak się bawi w Göteborgu!

Warto wiedzieć

Karta turystyczna Gothenburg City Card uprawnia do bezpłatnego wstępu do wielu turystycznych atrakcji, bezpłatnej komunikacji miejskiej oraz zniżek w wybranych sklepach i restauracjach. Można kupić ją na stronie goteborg.com, w Centrach Informacji Turystycznej oraz w wybranych sklepach Pressbyrån i hotelach.

Karta dostępna jest w wielu wersjach i kosztuje od 195 do 565 koron (95-275 zł).

Chcesz poznać Göteborg nocą? Nie czekaj i sprawdź nasze rejsy promem do Szwecji!

Maciej Orłowski