Straszni wikingowie zawdzięczali swą legendarną siłę i posturę właściwej diecie. Była oparta głównie na rybach i innych darach morza, a wzbogacona o groch, fasolę i warzywa korzeniowe dostarczała niezbędnych witamin. Do tego spożywano różne produkty zbożowe.

Prostota w kuchni wikingów

Ogromną zaletą szwedzkiej kuchni jest jej prostota. Łączy się to z rolniczym charakterem Szwecji. Słaba gospodarka, liczne niegdyś wojny i kryzysy wymagały, by pożywienie było łatwe do przyrządzenia i sycące. Obecnie, jak i przed wiekami, najważniejszym składnikiem potraw są ryby. Szwedom z pewnością trudno byłoby wyobrazić sobie stół bez śledzi. Popularnością cieszą się także inne gatunki ryb, m.in. łososie, dorsze, a także szczupaki czy okonie. Chętnie spożywa się również owoce morza. Jeśli ktoś nie wie, „gdzie raki zimują”, z pewnością powinien poszukać ich w Szwecji. Te barwne skorupiaki są tu prawdziwym rarytasem, w sierpniu mają nawet swoje własne święto – Kräftpremiären, którego tradycja sięga początków XX wieku.

Najlepsza pora na kosztowanie szwedzkich przysmaków to niewątpliwie wczesne godziny popołudniowe. Odpowiednikiem lunchu lub naszego drugiego śniadania jest słynny „szwedzki stół”. Szwedzi nazywają go jednak nie stołem, a bufetem (smörgåsbord). Każdy samodzielnie dobiera swoje ulubione potrawy ze znajdujących się na stole przysmaków. W misach zwykle parują soczyste baranie i cielęce mięsiwa, jednak nawet najbardziej kuszący zapach nie jest w stanie zmienić tradycji i faktu, że posiłek zawsze trzeba zacząć od śledzia.

Przysmak wikingów - mięso renifera

Bardzo interesujące, w porównaniu do polskiej kuchni, są szwedzkie zupy. Niewątpliwą ciekawostką jest zupa piwna. Podstawowy, chmielowy składnik wzbogacany jest o aromat skórki pomarańczowej i kolor kurzego żółtka. Innym rarytasem jest zupa, którą przyrządza się na białym winie. Jest to słynna sztokholmska zupa rybna. To, jakie rodzaje ryb zostaną do niej dodane, zależy tylko od gustu i przyzwyczajeń kucharza. Nie wszystkie zupy przygotowuje się jednak na bazie alkoholu. Abstynentów można poczęstować popularną zupą z żółtej fasoli z dodatkami słoniny i cebuli. Z kolei dzieci na pewno ucieszą się z solidnej porcji lodów waniliowych z dużą porcją bitej śmietany, które pływać będą w aromatycznej zupie z dzikich róż.

Starköl, lättöl, glögg - ulubione napoje Szwedów

Ulubionym napojem Szwedów jest mleko, piwo (starköl) oraz bezalkoholowy napój (lättöl). Być może w związku z mocnymi ograniczeniami w sprzedaży wysokoprocentowych alkoholi przez państwo, Szwedzi uwielbiają mieszać słabsze trunki! Bardzo popularny jest napój glögg, który zaszumieć może nawet w przywykłej do wysokoprocentowych alkoholi słowiańskiej głowie! Do jego sporządzenia potrzeba 1 litr wytrawnego czerwonego wina, 1 litr słodkiego czerwonego wina, 1 szklanka słodkiego wermutu, 1 łyżka angostury (gorzka wódka ziołowa), 150 ml czystej wódki, jednej pomarańczy, kawałka świeżego imbiru, garści rodzynek i migdałów, szczypty cynamonu i pięciu goździków. Skål!

Jeśli chcesz spróbować mięsa renifera, zarezerwuj prom do Szwecji z Unityline!

Marek Falco