Jak poczuć dreszczyk emocji podczas zwiedzania Sztokholmu? Warto wybrać się na wycieczkę śladami bohaterów bestsellerowych kryminałów Stiega Larssona. Wraz z przewodnikiem ze sztokholmskiego muzeum będziemy odkrywać miejsca, w których dziennikarz śledczy Mikael Blomkvist i jego współpracowniczka Lisbeth Salander zostawili swój ślad.

Trylogia Millennium (przeczytana przez ponad 60 milionów osób) wywołała wiele kontrowersji i pokazała światu ciemne oblicze spokojnej dotąd Szwecji.

Seria ponurych skandynawskich thrillerów kryminalnych została zapoczątkowana przez powieść Stiega Larssona „Dziewczyna z tatuażem”, a spacer po Sztokholmie, malowniczej stolicy Szwecji, pozwoli ci przeżyć wydarzenia z książki ponownie. Spacer prowadzi przez modne przedmieścia Södermalm, gdzie mieszkał znakomity dziennikarz Mikael Blomkvist i jego zbuntowana współpracowniczka Lisbeth Salander, i mija fikcyjne miejsca wspomniane w trylogii, w tym dom Blomkvista, ulubiony salon tatuażu Salander, synagogę inspektora Bublańskiego i wreszcie luksusowy apartament Salander. To klimatyczny spacer, który pomaga pokolorować ciemne kontury skandynawskiego noir.

W ciągu dwugodzinnego spaceru nie tylko zajrzymy do odwiedzanych przez nich kawiarni i klubów, przejdziemy uroczymi, kryjącymi wiele tajemnic uliczkami, ale także wejdziemy do wnętrz budynków – biur oraz prywatnych mieszkań. Co więcej, miłośnicy filmowej wersji słynnego „Millennium“ będą mogli poznać tajniki powstawania ekranizacji głośnej powieści. W czasie wycieczki poznamy zarówno współczesność, jak i historyczny wymiar miasta. Spacer zakończy się w muzeum, gdzie będziemy mogli zobaczyć fragmenty filmu z właśnie poznanymi przez nas miejscami. Dystans, który przejdziemy to ok. 2 kilometry. Wycieczki odbywają się w języku angielskim i rozpoczynają się o godzinie 16:00 w poniedziałki, środy i piątki.

Organizator:  Stockholm City Museum

Start:  Bellmansgatan 1, Södermal (Stockholm)

Cena: 450 koron szwedzkich (ok. 190 zł)