Południowa Szwecja ma do zaoferowania turystom mnóstwo atrakcji. Oprócz bogactwa średniowiecznych zabytków, pereł współczesnej architektury oraz największej chluby tej części kraju – nieskalanej działalnością człowieka przyrody, warto wspomnieć o jeszcze jednym atucie – muzeach. Zdziwiłby się jednak ten, komu na myśl przychodzą długie korytarze pełne nudnych ekspozycji, starannie zabezpieczonych przed dotykiem turystów. Poniżej prezentujemy Wam najciekawsze muzea południowych regionów, w których zwiedzanie nabiera zupełnie nowego wymiaru!

Muzeum Kultury Światowej w Göteborgu

Otwarte w 2004 roku muzeum to miejsce, którego celem jest prezentowanie najważniejszych zagadnień współczesnej kultury w nowatorski, często intrygujący sposób. Co tydzień można tu wziąć udział w koncercie lub posłuchać wykładów, które podejmują najbardziej palące problemy świata. Budynek zaprojektowany został przez wybitnych architektów Cécile Brisac’a z Francji oraz Edgara Gonzaleza z USA i był wielokrotnie nagradzany za innowacyjne rozwiązania architektoniczne. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli. Roczny karnet do muzeum kosztuje 30 SEK, dla młodzieży do 19 roku życia wstęp za darmo.

Muzeum Volvo w Göteborgu

Położone na wyspie Hisingen, około 10 km na zachód od centrum Göteborga muzeum, mieści się w dawnych halach fabrycznych koncernu. Można tu zobaczyć m.in. pierwszy model Volvo – ÖV4 Jacob – albo biurko założycieli firmy, Gustafa Larsona i Assara Gabrielsona. Poza tym wśród eksponatów znajdują się również najważniejsze i najnowsze samochody Volvo,jak i projekty, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Muzeum otwarte przez cały tydzień, z wyjątkiem świąt. Bilet normalny kosztuje 50 SEK, a ulgowy 20 SEK.

-> O innych muzeach przeczytasz tu: Oslo, spacer muzealnym szlakiem <-

Muzeum Wikingów w Höllviken

To największy szwedzki skansen, na który składa się ok. 25 zrekonstruowanych budynków z czasów Wikingów. W muzeum można zwiedzić m.in. średniowieczną kuźnię, piekarnię, mennicę, tkalnię, drewnianą wieżę strażniczą, dom sędziego czy dom spotkań. Poza tym na terenie skansenu znajduje się święty gaj, kamień runiczny i ogrody.

Wioskę zamieszkują miłośnicy „archeologii żywej”, którzy wcielają się w role średniowiecznych Wikingów: wojowników, rzemieślników, grajków oraz odtwórców dawnych obrzędów.

Muzeum jest czynne od maja do sierpnia. Bilet wstępu kosztuje 80 SEK dla dorosłych i 30 SEK dla dzieci.

Muzeum Szkiców w Lund

Nawet największe dzieło sztuki zaczyna się od szkicu. Muzeum Szkiców w Lund posiada w swoich zbiorach ok. 30 tys. eksponatów, w tym szkice tak sławnych artystów, jak Pabla Picassa, Henri’ego Matisse’a czy Marc’a Chagalla. Misją przewodnią założonego w 1934 roku muzeum jest archiwizacja procesu twórczego, od pierwszego pomysłu do gotowego dzieła. Wśród eksponatów znajdują się nie tylko szkice obrazów, ale i fotografie, modele budynków czy rękopisy utworów. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli. Bilet normalny kosztuje 50 SEK, dla studentów i młodzieży do 18 roku życia wstęp wolny.

Jeśli chcesz poznać szwedzką sztukę lepiej, kup już dzisiaj bilet na prom do Szwecji!

Maciej Orłowski