Norwegia może pochwalić się dziesiątkami wyjątkowych tras rowerowych. Każda z nich ma swój własny urok i przecina widowiskowe krajobrazy. Wybraliśmy 3 najatrakcyjniejsze, zobacz długość szlaków, warunki i sposób dojazdu.

Rallarvegen

Szlak rowerowy Rallarvegen łączy górzysty krajobraz największego płaskowyżu w Europie Hardangevidda z fiordowym nabrzeżem. W zależności od wybranego wariantu tej trasy można cieszyć się jej niezwykłymi pejzażami przez 108 lub 80 km. W pierwszym wypadku dotrze się do miasteczka Voss, w drugim –  Flåm.

Każdy z punktów docelowych tej trasy kusi turystów unikalnymi atrakcjami. Z Voss warto wybrać się na wycieczkę szlakiem Hardangen. Jego koronną atrakcją jest skała Trolltunga położona na wysokości 1 100 metrów n.p.m. Ta niezwykła formacja przypomina wysunięty cypel, z którego roztacza się wyśmienity widok na jezioro Ringedalsvatnet. By dotrzeć na miejsce, trzeba przygotować się na 8-godzinną wspinaczkę z miejscowości Skjeggedal.

Atrakcje turystyczne we Flåm nie są aż tak wymagające – wystarczy wygodnie rozsiąść się w fotelu kolejki, która prowadzi do Myrdal. Trasa biegnie przez malowniczy krajobraz Doliny Flåm i Aurlandfjordu, nad którym górują potężne skaliste szczyty i do którego spływają imponujące wodospady. Dodatkowym urozmaiceniem tej 20-kilometrowej linii kolejowej są najbardziej strome torowiska na świecie oraz 20 tuneli. Nie powinno więc dziwić, że każdego roku w podróż kolejką Flåm wybiera się aż 500 000 osób.

Sezon: połowa lipca – początek września

Długość: 80 km: Haugasøl – Flåm / 108 km: Haugasøl – Voss

Warunki: nawierzchnia szutrowa i kamienista, strome podjazdy i zjazdy

Dojazd:

z Bergen: pociągiem lub samochodem do stacji kolejowej Haugasøl

z Oslo: pociągiem lub samochodem do stacji kolejowej Haugasøl

Powrót:

z Flåm: koleją do Bergen

z Voss: autobusem do Bergen

Szlak wzdłuż Kanału Telemark

Górski szlak rowerowy przecinający krajobraz pełen skalistych szczytów to jedynie wisienka na torcie atrakcji, z których mogą skorzystać rowerzyści odwiedzający region Telemark w Norwegii.

W Telemarku najchętniej wybierana rowerowa wiedzie z Dalen do Ulefoss. Początkowo łagodny szlak zaczyna dostarczać prawdziwie górskich emocji we Vrådal. Tam pokonanie długiego podjazdu nagradzane jest krętymi i stromymi drogami biegnącymi w dół aż do Kviteseid. Od Flåvatn do Ulefoss szlak ciągnie się wzdłuż imponującego Kanału Telemark. Na tym odcinku przeważają łagodne trasy, które idealnie nadają się na rodzinne wyprawy rowerowe.

Kanał Telemark wydrążono już w 1892 roku.Dzieło norweskich inżynierów jest do tego stopnia imponujące, że nazywane bywa ósmym cudem świata. Przeprawa biegnie niekiedy bardzo wąskimi przesmykami wzdłuż pięknych górskich szczytów, a położenie jej wód nad poziomem morza zmienia się aż 18 razy. Na ponad 100-kilometrowym odcinku utworzono system 18 śluz, pomiędzy którymi różnica poziomów wynosi w sumie aż 72 metry.Krótka chwila przy którejś z nich może okazać się niezapomnianym widowiskiem – ich wrota otwierane są za pomocą tradycyjnych ręcznych mechanizmów, a różnice poziomów wód w pojedynczej śluzie mogą dochodzić nawet do 5 metrów.

Z Ulfoss można dostać się do Dalen, wypływając w rejs statkiem Victoria. Wygląd tej niewielkiej jednostki z 1882 roku doskonale wpisuje się w XIX-wieczny klimat całego Kanału Telemark.

W samym Dalen warto zatrzymać się na noc się w secesyjnym Dalen Hotel, wybudowanym w 1894 roku. Jest to najstarsza drewniana budowla w całej Norwegii. Jej skoncentrowana wokół dwóch wieżyczek fasada wygląda jak dzieło sztuki pełne bogato zdobionych gzymsów i balustrad balkonów. W doskonale zachowanym wnętrzu czas zatrzymał się na ostatnich latach XIX wieku. Główny hol w niczym nie ustępuje urokowi fasady. Drewniane dekoracje znajdują się pod witrażowym sufitem, a na całe pomieszczenie można spojrzeć z balkonów na pierwszym piętrze.

Sezon: Maj – Wrzesień

Długość: 115 km

Warunki:

na odcinku Vrådal – Kviteseid: nawierzchnia utwardzona i nieutwardzona, duża ilość stromych zjazdów i podjazdów

na odcinku Kviteseid – Ulefoss: nawierzchnia utwardzona i nieutwardzona, w przewadze łagodne zjazdy i podjazdy

Dojazd:

z Ulefoss: statkiem do Dalen

Droga Atlantycka

Na wybrzeżu Haustadvika płaskie, skaliste wysepki co rusz wyłaniają się znad wody Oceanu Atlantyckiego. Towarzyszą im skaliste wzniesienia górujące nad fiordami. Urozmaiceniem tej niesamowitej scenerii jest widowiskowa Droga Atlantycka pomiędzy wioską Kråvåg a wyspą Averøy. Tworzy ją 8 krętych mostów łączących niewielkie wysepki, które rozciągają się wzdłuż nabrzeża na odcinku 8,3 kilometra. Przeprawa jest na tyle imponująca, że w 2005 roku przyznano jej nagrodę Norway’s Construction of the Century, a brytyjski The Guardian uznał ją za najwspanialszą drogę na świecie.

Na nieco ponad 8-kilometrowym odcinku Drogi Atlantyckiej utworzono 4 punkty widokowe. Gdy ocean jest wzburzony, można podziwiać z nich fale rozbijające się o przęsła i podpory mostów. Wyrzucana woda rozpryskuje się nad drogą, dlatego warto pamiętać o zabraniu przeciwdeszczowych ubrań. Gdy już fale nieco się uspokoją, przy odrobinie szczęścia można nawet dostrzec foki lub walenie wychylające się nad taflę oceanu.

Sezon: maj – październik (jesienią zaczynają się sztormy)

Długość: 8 km

Warunki:

asfaltowa nawierzchnia, łagodne zjazdy i podjazdy

Dojazd:

z Kristensund: autobusem lub samochodem przez 5-kilometrowy tunel na wyspę Averøy

(uwaga: przejazd rowerem przez tunel jest zabroniony)

z Molde: autobusem lub samochodem do Bud przez Moen i Elnesvågen