Od lat pomnik Małej Syrenki i kolorowe kamieniczki przystani Nyhavn niezmiennie są najpopularniejszymi motywami pocztówek z Kopenhagi. O miano wizytówek stolicy Danii konkurują z nimi tak wspaniałe rezydencje królewskie jak zamek Rosenborg czy pałac Christiansborg. I choć miasto H. Ch. Andersena słynie z najpiękniejszych zabytków Skandynawii, są one tylko jednym z wielu powodów, by odwiedzić Kopenhagę. Na turystów czekają tam również jedne z najciekawszych budowli nowoczesnej Europy.

Ørestad – współczesne oblicze Kopenhagi

Gdyby architekci toczyli ze sobą bitwy na najbardziej intrygujące budowle, kopenhaska dzielnica Ørestad byłaby ich placem boju. Choć już teraz lista wyszukanych budynków jest tam naprawdę imponująca, projektanci nieustannie uzupełniają ją o kolejne obiekty. Wśród nowości szczególnie wyróżnia się budynek mieszczący hotel Bella Sky.

Na budynek składają się dwie czarno-białe, szerokie wieże, które z każdym kolejnym piętrem coraz bardziej oddalają się od siebie. Całość przypomina gigantyczną literę V o wysokości 76 metrów. Interesująca bryła i kolorystyka to jedynie przedsmak tego, co w środku przygotowano dla gości hotelu. Wnętrze udekorowane jest według skandynawskiego desingu. W jasnych i przestronnych pomieszczeniach można znaleźć stylowe meble i dodatki od najlepszych projektantów na świecie.

Twórcy Bella Hotel nie poprzestali na jednym obiekcie i ozdobili nabrzeże Kopenhagi niezwykłym oceanarium The Blue Planet. Budowla przypomina ogromny wir wodny, który miałby za chwilę wciągnąć kawałek ziemi. Ten niecodzienny efekt udało się uzyskać, nadając niskim skrzydłom budynku kształt łuków. Dzięki temu idealnie naśladują one ruch wirowy. By jeszcze bardziej podkreślić tę inspirację, cały budynek zanurzono w wodzie.

Wśród nietypowych budowli dzielnicy Ørestad warto zwrócić także uwagę na dom studencki Tietgenkollegiet. Owalny budynek sprawia wrażenie, że został złożony z klocków o rozmaitych kształtach i wielkościach.  Część z nich odważnie wychyla się przed linię fasady, a część nieśmiało ukrywa się w licznymi zagłębieniach. Całość dodatkowo ozdobiono tarasami i stylowym, drewnianym wykończeniem elewacji.

Nowoczesne akcenty na starym mieście

Współczesna architektura zagościła również wśród zabytkowej zabudowy Kopenhagi. Na szczególną uwagę zasługuje okolica Biblioteki Królewskiej nad kanałem Københavns Havnebade. Do pochodzącej z początku XX wieku siedziby biblioteki dobudowano nowoczesny obiekt, który natychmiast zyskał przydomek Czarnego Diamentu. W dzień charakterystyczna ciemna fasada budynku mieni się w promieniach słońca. W chwilę po zapadnięciu zmroku, budowla niemal całkowicie znika na tle nocy. Widoczny jest jedynie przeszklony fragment elewacji w kształcie trapezu. Palące się w wewnątrz światła sprawią, że lśni on jak potężny diament ustawiony nad samym brzegiem kanału.

Kilka metrów dalej można podziwiać równie harmonijne spotkanie nowoczesnej architektury z zabytkami Kopenhagi. W piwnicach Biblioteki Królewskiej stworzono niezwykłe wnętrze Duńskiego Muzeum Historii Żydów. Z ceglanych ścian i sklepień wyrastają tam jasne bryły o ostrych krawędziach. Każdą z nich poprzecinają prostokątne lampy i witryny z ekspozycjami muzeum. Całość zwiedza się, spacerując labiryntowymi korytarzami, które wydają się obrazować zawiłą historię duńskich Żydów.