Most biegnący nad taflą głębokiego żywiołu wody, spinający dwa odległe brzegi. Jedno z najbardziej niezwykłych osiągnięć architektury. Dowód na to, że kreatywność, śmiały pomysł i wiara w możliwości są w stanie przekroczyć każdą granicę.

Dania - wyzwanie dla inżynierów budownictwa

Z pozoru tylko prozaiczne budowle, łączące dwa brzegi, nabierają szczególnego znaczenia w Danii. Patchwork 443 duńskich wysp to prawdziwe wyzwanie dla współczesnych inżynierów, choć odważne konstrukcje powstawały tu od pokoleń. Mosty łączą cały kraj. Stały się nieodłączną częścią krajobrazu, a zarazem znakiem rozpoznawczym. Każdy z nich jest symbolem swoich czasów. Wiele spośród nich można zaliczyć do architektonicznych arcydzieł.

Øresund - stalowy kolos w  wodzie

Najbardziej spektakularnym mostem Danii jest niewątpliwie Øresund – most rozciągający się między brzegami Danii i Szwecji. Odważny projekt łączący Kopenhagę i Malmö przyjął postać najdłuższego mostu na świecie łączącego dwa państwa i jest traktowany jako najdłuższy most w Europie. Jedno przęsło ma długość pół kilometra. Na 160 stalowych linach podwieszono 1900 metrów drogi i torów kolejowych.

Rozpostarty na wysokości 60 metrów nad słynącą ze złej pogody cieśniną Sund znika po stronie duńskiej w wyjątkowym tunelu. Brawurowe przedsięwzięcie wymagało ogromnych nakładów finansowych, usypania 4-kilometrowej wyspy, pokonania licznych trudności.

Rezultat jest nie do przecenienia. Zapierająca dech w piersiach konstrukcja i niezwykłe osiągnięcie techniki staje się zarazem gwarantem integracji i rozwoju gospodarczego dla obu połączonych brzegów.

Storebæltsbroen - dwa mosty w jednym

Kolejnym olbrzymem wśród duńskich mostów jest Most Dużego Bełtu (Storebæltsbroen), który łączy Zelandię i Fionię, czyli zachodnią i wschodnią część kraju. W rzeczywistości budowla składa się z dwóch mostów – Mostu Zachodniego (Vestbroen) i Mostu Wschodniego (Østbroen) zbiegających się na wysepce Sprogø. Jego wschodnia część jest najdłuższym mostem wiszącym w Europie i trzecim pod względem długości mostem wiszącym na świecie. Długość całej przeprawy wynosi ok. 17 km.

Mosty Danii - królewskie, zwodzone, rowerowe

Budowa przeprawy przez kolejne akweny jest niezbędna w Danii. Duże i małe mosty łączą wyspy między sobą i wyspy ze stałym lądem – mosty zespalają cały kraj.

Mosty Farø, Jutlandii i Zelandii ułatwiają przeprawę przez fiordy, cieśniny i zatoki. Perłą wśród nich jest łączący Zelandię z wyspą Møn piękny łukowy Most Królowej Alexandriny.

Zachwyt budzą rowerowe mosty Kopenhagi, surowa konstrukcja Munkholm nad fiordem Isefjord czy kopenhaski zwodzony most Langebro.

Most w Danii  nie tylko łączy to, co rozdzielone, ale również otwiera nowe horyzonty. Dania jako kraina mostów staje się w szczególny sposób krajem bez granic…

--> Chcesz zobaczyć także szwedzkie mosty?  Nie czekaj i kup bilet na  prom do Szwecji już dzisiaj!

Joanna Lewicka