Planujesz wakacje nad morzem? Sprawdź, które plaże warto odwiedzić wybierając się w podróż do Skandynawii! Przedstawiamy 5 plaż w Szwecji, Norwegii i Dani, które trzeba zobaczyć!

Mӧlle (Skania, Szwecja)

W poszukiwaniu piaszczystych plaż i malowniczych widoków warto zajrzeć do szwedzkiego Mӧlle. To piękne miasteczko rybackie zlokalizowane jest na półwyspie Kullahalvӧn w północnej Skanii. Dziś ten sielankowy kurort słynie z pięknych plaż oraz otaczających go wzgórz, na których zobaczyć można drewniane domki w skandynawskim stylu. Jeszcze 100 lat temu Mӧlle było znane jako Jaskinia grzechu. Choć wyobraźnia podpowiada wiele, powód nadania tej nazwy dziś nie nie wydaje się nazbyt szokujący. Kurort był jednym z nielicznych miejsc w Szwecji, gdzie kobiety i mężczyźni razem… kąpali się w morzu.

Sandkås (północny Bornholm)

Mówi się, że niewielki Bornholm to Skandynawia w miniaturze i… nie ma w tym cienia przesady. Szczególnie widać to w północnej części wyspy, na linii brzegowej w okolicach Alligne. Znajduje się tam plaża Sandkås, której piaszczyste fragmenty przeplatają się z charakterystycznymi dla Skandynawii skalistymi klifami. Dodatkowo, tuż przy brzegu znajdują się niewielkie skaliste wysepki zwane szkierami. To kolejna wizytówka Skandynawii!

-> O Borholmie przeczytasz też tu: Bornholm - atrakcje w słonecznym skrawku raju <-

Skagen (Dania)

Wybrzeże na północy Danii pozornie niczym się nie wyróżnia. Wygląda, jak kolejne miejsce, w którym można poleżeć na czystej piaszczystej plaży, poczuć przyjemny powiew bryzy i spoglądać na morze. Ale to tylko pozory, bo Skagen to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć spotkanie wód dwóch mórz. To tutaj ścierają się fale, które napierają z przeciwnych kierunków. I to tutaj widać wyraźną granicę pomiędzy dwoma morzami. Ich wody mają odmienne odcienie i nie mieszają się z powodu odmiennej gęstości. Widok naprawdę wart zapamiętania!

Hovs hallar (Skania, Szwecja)

Porzucamy na chwilę śnieżnobiałe piaski, aby odwiedzić kamieniste plaże Hovs hallar w północno-zachodniej części Skanii, położone nieopodal miejscowości Båstad. Tutaj plaże są efektem oddziaływania morza na formacje skalne. W niektórych miejscach górują jeszcze strome klify, których wysokość dochodzi nawet do 30 metrów, w innych pozostały już tylko niewielkie kamienne formacje, które tworzą tamtejsze plaże. Co ciekawe, zarówno ogromne głazy jak i niewielkie kamyczki posiadają dość regularne kształty, które przywodzą na myśl klocki. Podobieństwo jest na tyle silne, że jednym z ulubionych zajęć turystów jest budowanie najrozmaitszych konstrukcji z plażowych kamieni. Od 1971 roku to niezwykłe miejsce objęte jest ochroną i stanowi część rezerwatu przyrody Bjärekusten. Miłośnicy sławnego szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana z pewnością pamiętają Hovs hallar z pierwszych scen filmu Siódma pieczęć.

Høyvika w Andøya (Vesterålen, północna Norwegia)

Góry czy morze? Przed takim dylematem nie stanie nikt, kto wybierze się na wakacje do Norwegii. Linia brzegowa tego kraju jest ponad 2-krotnie dłuższa od równika i w większości składa się z wysokich skalistych gór, bezpośrednio schodzących do morza. Ale Norwegia to nie tylko szczyty otaczające fiordy. Kraj ten ma również sporo do zaoferowania osobom, którym marzy się wakacyjny relaks nad morzem. Warto wybrać się na Høyvika w Andøya w północnej Norwegii. Właśnie tam leżąc na piaszczystej plaży, mamy przed oczami błękitną wodę Morza Norweskiego, a za sobą – stromą ścianę wysokich, majestatycznych gór!

Jak tam dotrzeć? Najlepiej wybrać wygodne promy do Szwecji.