Marynarze zwykli mawiać, że z Polski do Szwecji są dwa ruchy ramion. Dla kapitana promu, mierzącego często nawet 200 m pokonanie Morza Bałtyckiego rzeczywiście może być drobnostką — jak przepłynięcie jednej długości basenu dla pływaka. Bliska odległość to też jeden z powodów, dla których tak wielu rodaków decyduje się na podróż w poszukiwaniu pracy sezonowej w Szwecji.

Przystanek Świnoujście

Ze Świnoujścia do Ystad w linii prostej jest niecałe 200 km. To bliżej niż z Konina do Warszawy, a przy tym podróż tę możemy sobie zorganizować o wiele przyjemniej. Po drodze na pewno też nie natkniemy się na korki. Komunikacja promowa do Ystad to specjalność Unity Line.

Autentyczny skandynawski klimat tego miasta przyciąga wiele osób, które chcą zobaczyć, jak żyje się w Szwecji. Warto wybrać się tam choć na jednodniową wycieczkę do Ystad. Między Świnoujściem a Ystad codziennie pływają promy pasażerskie i cargo obsługiwane przez Unity Line. Wszystko jest doskonale zorganizowane i wciąż ulepszane oraz modernizowane. Terminal promowy w Świnoujściu znajduje się około 500 m od dworca kolejowego. Tuż obok jest strzeżony parking samochodowy należący do spółki Terminal Promowy Świnoujście.

Co do modernizacji i miejsc parkingowych, jak podaje Portalmorski.pl, na ukończeniu są roboty budowlane przy powstającym właśnie nowoczesnym parkingu dla ciężarówek. Prace mają się zakończyć we wrześniu 2021 roku. Parking usytuowany będzie w najbliższym sąsiedztwie bram terminalu promowego. Pomieści prawie 300 samochodów i wygodną infrastrukturę techniczną — zostanie wyposażony w cały pakiet nowoczesnych technologii użytecznych dla kierowców i podłączony do sieci wodociągowej, energetycznej oraz teletechnicznej (ochrona alarmowa, kontrola dostępu, telefonia, TV/SAT, system kamer, monitoring). Będzie tam odpowiednia sygnalizacja, oznakowania dróg, oświetlenie oraz instalacje sanitarne, a nawet system recyklingu odpadów. Można powiedzieć: nareszcie!

Celem inwestycji, poza poprawą infrastruktury w porcie, jest dbałość o środowisko naturalne oraz usprawnienie połączenia morskiego pomiędzy Świnoujściem a dwoma portami w Szwecji: Trelleborg i Ystad. Dzięki tym zmianom port w Świnoujściu będzie lepiej spełniał standardy skandynawskie, a jego obecny wygląd — spękany asfalt i porośnięty chwastami teren pamiętający czasy PRL-u — odejdzie w niepamięć.

Wiadomość o nowoczesnym parkingu z pewnością ucieszy wielu Polaków, którzy podejmują się pracy sezonowej w Szwecji. Funkcjonalny parking tak blisko bramy terminalu to dla wszystkich spore udogodnienie. Ze Świnoujścia do Ystad odpływają słynne promy pasażerskie do Szwecji: Polonia oraz Skania, a także prom ładunkowy Jan Śniadecki, który jest w stanie przetransportować jednorazowo nawet 30 wagonów kolejowych. Bez względu na to, czy chcesz wypłynąć w ciągu dnia, czy decydujesz się na nocną przeprawę, najlepszą możliwość ku temu znajdziesz w rozkładzie rejsów Unity Line.

Bariera językowa? Nie w Szwecji

Dla wielu Polaków, którzy rozglądają się za pracą sezonową w Szwecji, kwestia znajomości języka to ważna sprawa. Szwedzki wciąż nie jest zbyt popularnym językiem w Polsce. Stosunkowo mało osób miało okazję uczyć się tego języka w szkole czy na kursach. Może jednak coś się w tej kwestii zmienia? Dużą popularnością na uczelniach wyższych cieszą się kierunki studiów takie jak skandynawistyka, filologia szwedzka, norweska i duńska. Młodzi ludzie otwierają sobie tym samym drzwi do bardzo atrakcyjnego rynku pracy na Półwyspie Skandynawskim czy Jutlandzkim. Będzie im znacznie łatwiej zasymilować się ze Skandynawami. Jednak w przypadku prac sezonowych znajomość języka szwedzkiego nie jest koniecznością, aby zarabiać według tamtejszych stawek.

Można z powodzeniem znaleźć zarówno pracę sezonową, jak i stałą w Szwecji bez znajomości języka szwedzkiego. Wynika to z edukacji językowej Szwedów, którzy już od najmłodszych lat posługują się swobodnie językiem angielskim. Wystarczy więc mówić po angielsku, aby dogadać się w pracy, centrum handlowym czy na ulicy. Komunikatywny angielski na początek wystarczy.

Dla osób, które nie znają nawet podstaw języka angielskiego, sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana, ale nie jest jeszcze beznadziejna. Różnego rodzaju polskie agencje zajmują się pośrednictwem w znalezieniu pracy sezonowej w Szwecji. Może trudno w takiej sytuacji mówić o rozwoju kariery zawodowej, jednak miesiąc czy dwa wakacyjnej pracy w gronie rodaków może znacznie podreperować finanse. Kto wie, może pieniądze zarobione dzięki pracy sezonowej w Szwecji warto będzie przeznaczyć na kurs językowy, by za jakiś czas wrócić tam jako kandydat na pracownika z lepszą pozycją startową?

Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że ze znajomością tylko języka polskiego rozwój zawodowy za granicą jest mało prawdopodobny, choć oczywiście niewykluczony. Jeżeli chcemy zostać w Szwecji na dłużej, rozsądnym krokiem będzie skorzystanie z kursu językowego (więcej o kursach na blogu). Szwedzkie organizacje rządowe dają imigrantom liczne możliwości nauki szwedzkiego oraz angielskiego. Do najpopularniejszych rodzajów pracy sezonowej w Szwecji komunikatywny angielski powinien całkowicie wystarczyć.

Dobrze płatna praca sezonowa w Szwecji

Z Polski do Szwecji jest blisko, znajomość języka nie stanowi większego problemu i można dużo zarobić. To prawdopodobnie najważniejsze punkty na liście korzyści stworzonej przez naszych rodaków, którzy za chlebem postanowili wyjechać za morze. Zarobki sprawiają, że praca sezonowa w Szwecji od wielu lat jawi się Polakom jako wyjątkowo atrakcyjny sposób gromadzenia oszczędności na życie.

Podobnie jak w innych krajach skandynawskich (Norwegia, Dania) zarobki w Szwecji są wysokie. Dają pracownikom sezonowym z Polski możliwość szybkiej poprawy sytuacji finansowej. Choć praca nie jest lekka, a nierzadko wiąże się z naprawdę dużym wysiłkiem fizycznym, warto pamiętać, że za tak samo ciężką harówkę w Polsce — na budowie czy przy zbiorze truskawek — w Szwecji zarabia się kilka razy więcej.

Polacy, którzy mają własne doświadczenia z pracą sezonową w Szwecji, zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestię różniącą sytuację pracownika w Polsce od sytuacji pracownika w Skandynawii. Chodzi mianowicie o specyficzną kulturę pracy, nieobecną w innych krajach popularnych na wyjazdy za pracą. W Szwecji nasi rodacy nie spotykają się z tak zwanym wyścigiem szczurów, wynikającym z rywalizacji i wyśrubowanych oczekiwań pracodawców.

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym mieszkańcy krajów skandynawskich hołdują zasadzie „lagom”. To podejście może nieco przypominać śródziemnomorskie „siga siga”, co w tłumaczeniu z greckiego oznacza „powoli, powoli”. Szwedzi są jednak bardziej zdyscyplinowani niż Grecy, a ich „lagom” znaczy „w sam raz, tyle ile trzeba”.

Jak takie podejście kształtuje relacje między pracodawcą i pracownikiem? Z pewnością wpływa na to, że według wielu pracodawców do pracy sezonowej w Szwecji najbardziej nadają się osoby, które odnajdują się w swojej roli i nie chcą się zbytnio wyróżniać. Nikt tutaj nie wywiera na innych presji, by wciąż zwiększać limity ani nie obiecuje bonusów za przekraczanie norm.

Dla pracowników, którzy spotykają z wyzyskiem, jaki często panuje wśród słabo opłacanych zajęć w Polsce czy innych krajach, może to początkowo stanowić pewien szok. Szybko jednak przyzwyczajają się do tego sposobu zarządzania personelem i błyskawicznie doceniają jego zalety. Brak tu presji na bycie lepszym niż inni, nie ma parcia na robienie więcej, niż wymaga powierzona praca. Znacznie łatwiej jest trzymać się zasady „lagom”. Po prostu czerpie się satysfakcję z pewności, że obowiązki zostały odpowiednio wypełnione.

Zrównoważone podejście do zarządzania pracownikami powoduje, że nie istnieje tu pojęcie płacy minimalnej. Prawo nie musi chronić ludzi zatrudnionych do pracy sezonowej w Szwecji przed wyzyskiem. Zazwyczaj Szwedzi nie praktykują również nadgodzin czy pozostawania dłużej w pracy. Skoro płaca jest odpowiednia, widocznie nie ma takiej potrzeby.

Dni wolne od pracy sezonowej i stałej w Szwecji

Zrozumienie skandynawskiego podejścia do życia i pracy może być trudne do zrozumienia, jeśli jeszcze sami tego nie doświadczyliśmy. Jednak z relacji naszych rodaków z pracy sezonowej do Szwecji wynika, że Szwedzi uważają perfekcjonizm za zgubny i prowadzący wprost do wypalenia zawodowego, a w najlepszym przypadku do nadmiernego stresu.

Przedsiębiorca dba o swoich pracowników, aby nie byli przemęczeni i zestresowani. Leży to w interesie firmy, gdyż pracownik w złej kondycji fizycznej i psychicznej jest mniej wydajny. Szwedzi uważają, że rywalizacja w pracy jest niepożądanym zjawiskiem. Zamiast tego dążą do tworzenia jak najlepszych warunków współpracy w kolektywie. Takie rozumowanie jest jak najbardziej logiczne i pozostaje tylko zastanawiać się, dlaczego nie sprawdza się w innych krajach?

Dzięki tak zrównoważonemu podejściu do obowiązków służbowych Szwedzi mają też poszanowanie dla czasu wolnego. Bardzo poważnie traktują dni wolne od pracy: weekendy, urlopy i święta.

W kraju tym znajdziemy mnóstwo atrakcji turystycznych: jeziora, góry, nadmorskie plaże, miejsca na biwak w przepięknej scenerii i bogatą kulturę spędzania wolnego czasu na łonie przyrody. Praca sezonowa w Szwecji nie daje co prawda aż tyle możliwości skorzystania z urlopu, co stała, ale jeśli popracujemy nieco dłużej, z pewnością pojawią się okazje do celebracji po szwedzku. Już teraz warto dowiedzieć się, jakie dni wolne obowiązują w Szwecji.

Wielkanoc oznacza aż cztery dni świąteczne: Wielki Piątek (Långfredag), Sobota, Niedziela — Dzień Paschy (Påskdag) i Poniedziałek Wielkanocny (Annandag Påsk).

-> Zobacz też: Wielkanoc w Szwecji - ciekawostki i zwyczaje <-

Wielkanoc obchodzi się najczęściej w kwietniu, a w maju i czerwcu, czyli w najpopularniejszych miesiącach na pracę sezonową w Szwecji przypada aż 5 dni świątecznych wolnych od pracy:

  • Första Maj — Święto Pracy, przypadające 1 maja i obchodzone tak samo jak w innych krajach.
  • Kristi Himmelsfärds dag — Wniebowstąpienie Pańskie. Jest to święto kościelne, obchodzone zwyczajowo 40 dni po Wielkanocy (ruchoma data).
  • Pingstdagen — Zielone Świątki, przypadające 50 dni po Wielkanocy (ruchoma data).
  • Sveriges nationaldag — Święto Narodowe Szwecji, które jest najważniejszym świętem państwowym Szwedów, nazywanym Dniem Flagi i obchodzonym 6 czerwca.
  • Midsommardagen — przesilenie letnie, świętowane 20 czerwca. Jest ono głęboko zakorzenione w tradycji. Podczas jego obchodów Szwedzi hucznie witają początek lata.

Obchody Midsommardagen na długo pozostają w pamięci ze względu na wyjątkową atmosferę oraz głębokie zakorzenienie w tradycji skandynawskiej. Jeżeli jest się w pracy sezonowej w Szwecji, gdy wypadnie data 20 czerwca, warto skorzystać z okazji i hucznie przywitać nadejście lata razem ze Szwedami.

Święto Przesilenia Letniego może być także doskonałym pretekstem, aby wraz z rodziną popłynąć turystycznie promem do Szwecji i poznać niezwykłą tradycję naszych sąsiadów.

Wysoki czynsz, drogie zakupy — jak zaoszczędzić w Szwecji?

Praca sezonowa w Szwecji ma wiele zalet: duży wybór ofert zatrudnienia, wysokie zarobki i zrównoważone relacje w pracy. Czy są zatem jakieś minusy? Dużo zależy od oczekiwań i tego, jak poradzimy sobie z opłatami za mieszkanie, zakupy czy usługi.

Racjonalne planowanie wydatków pozwoli zaoszczędzić część zarobionych pieniędzy. Trzeba się jednak nastawić, że na czynsz oraz jedzenie wydamy znacznie więcej niż w Polsce. Zaoszczędzimy więcej, jeśli znajdziemy sposób na tanie mieszkanie w Szwecji. Polacy są znani z pomysłowości. Może przygarnie nas rodzina, znajomi lub znajdziemy opcję tak zwanego house sitting czy pet sitting? Udałoby się wtedy połączyć pracę sezonową z opieką nad czyimś domem lub zwierzakami i sporo zaoszczędzić.

Dla wielu osób minusem pracy za granicą jest rozłąka z rodziną. Obco brzmiący język i odmienne zwyczaje mogą wzbudzać tęsknotę za domem. Dla innych może to być szansa na nowe doświadczenia. Najlepsze rozwiązanie to szybko znaleźć sposób na aklimatyzację w szwedzkim społeczeństwie. Wbrew stereotypom Szwedzi to ludzie komunikatywni i otwarci na poziomie towarzyskim. Nawiązanie głębszych relacji może zająć nam trochę czasu, ale na pomoc sąsiedzką na pewno zawsze można liczyć. Nie czekaj i sprawdź nasze rejsy promem do Szwecji!