Literatura skandynawska ma się w Polsce całkiem dobrze. Mowa tu nie tylko o poczytnych kryminałach, lecz również o literaturze obyczajowej, która doczekała się nawet specjalnej serii wznowionej niedawno przez Wydawnictwo Poznańskie. Sprawdź, po jakie książki skandynawskie z 2022 i 2023 roku warto sięgnąć – wybraliśmy aż 21 najciekawszych pozycji!

Książki skandynawskie z 2022 roku

Rok 2022 przyniósł nam sporo literackich niespodzianek. Zachwyceni byli z pewnością fani Jo Nesbø, który wydał aż dwie książki, a także miłośnicy twórczości Camili Läckberg i Håkana Nessera. Oprócz tego w polskich księgarniach pojawiło się sporo nieznanych dotąd nazwisk ze Skandynawii.

Jo Nesbø – Zemsta

Na początku 2022 roku fani norweskiego mistrza kryminałów dostali niespodziankę w postaci opowiadań niezwiązanych z losami Harry’ego Hole. Zemsta jest bowiem zbiorem historii opowiadających o ludziach postawionych przed niezwykle trudnymi wyborami. Nesbø odmalowuje mroczne wizje przyszłości, które momentami przypominają scenariusz serialu Czarne lustro. Obowiązkowa lektura nie tylko dla fanów powieści o Harrym Hole.

Informacje: Wydawnictwo Dolnośląskie, seria „Ślady zbrodni”, tłum. Iwona Zimnicka, premiera: 23.02.2022 r.

Jo Nesbø – Krwawy księżyc

Trzynasty tom serii o Harrym Hole to książka, na którą czekali wszyscy fani słynnego detektywa. Tym razem Hole stacza się na dno i wyrusza do Los Angeles, by tam zapić się na śmierć. Na jego drodze staje jednak podstarzała aktorka Lucille, która potrzebuje pomocy Harry’ego. To jednak nie koniec emocji, gdyż akcja rozgrywa się również w Oslo, gdzie detektyw rozwiązuje zagadkę zamordowanych dziewczyn. Jeśli w ciągu 10 dni uda mu się odkryć zabójcę, zdobędzie pieniądze na spłatę długu Lucille.

Informacje: Wydawnictwo Dolnośląskie, seria „Ślady zbrodni”, cykl „Harry Hole” (tom 13), tłum. Iwona Zimnicka, premiera: 21.11.2022 r.

Karl Ove Knausgård – Gwiazda poranna

Tego pana albo się kocha, albo nienawidzi. Słynący z opasłych tomów Knausgård tym razem powraca z fenomenalną powieścią – to aż 720 stron literackiej uczty! Gdy na niebie pojawia się wielka gwiazda, bohaterowie zaczynają odczuwać niepokój i dostrzegają alarmujące znaki. To thriller psychologiczny o codziennym życiu, a także o czającym się w naszych umysłach mroku.

Informacje: Wydawnictwo Literackie, tłum. Iwona Zimnicka, premiera: 24.08.2022 r.

Camilla Läckberg, Henrik Fexeus – Mentalista

Mentalistato pierwsza część nowej serii kryminalnej tego niezwykłego duetu. Współautorem bestsellera jest ekspert w dziedzinie psychologii i komunikacji, który specjalizuje się w mowie ciała i „czytaniu w myślach”. Wraz z królową kryminałów stworzył niezwykłą książkę, w której inspektor Mina Dabiri współpracuje z Vincentem Walderem, mentalistą i ekspertem od świata iluzji.

Informacje: Czarna Owca, tłum. Inga Sawicka, premiera: 23.03.2022 r.

Håkan Nesser – Szachy pod wulkanem

Siódmy tom cyklu o komisarzu Barbarottim opowiada o zaginionym pisarzu Lunde, który zostawia niedokończoną powieść. Książka trafia w ręce Gunnara Barbarottiego, a komisarz odkrywa, że Lunde opisuje w nim morderstwo doskonałe w taki sposób, jak gdyby sam w nim uczestniczył. W tle nowej powieści Nessera szaleje pandemia, która jednak nie powstrzyma komisarza przed zagłębieniem się w literacką zagadkę.

Informacje: Czarna Owca, cykl „Komisarz Barbarotti” (tom 7), tłum. Iwona Jędrzejewska, premiera: 09.11.2022 r.

Linn Strømsborg – Nigdy, nigdy, nigdy

Bohaterka powieści Strømsborg ma 35 lat i nie chce mieć dzieci. Choć mogłoby się wydawać, że takie wyznanie nikogo nie zdziwi w otwartej i tolerancyjnej Skandynawii, kobieta na każdym kroku zmaga się z niezrozumieniem. Czy w obronie własnych przekonań bohaterka zaryzykuje 8-letni związek z chłopakiem, który jednak chciałby być tatą? Ważna i niezwykle wciągająca powieść o tym, dlaczego chcemy (a dlaczego nie) mieć dzieci.

Informacje: ArtRage, tłum. Karolina Drozdowska, premiera: 07.11.2022 r.

Johanne Lykke Holm – Strega

Czytając Stregę, można się nie zorientować, że jest to książka szwedzkiej autorki. Akcja tej powieści rozgrywa się bowiem we Włoszech, w górskim hotelu Olympic, gdzie sezonowo pracuje dziewięć dziewcząt. Historia napisana przez Lykke Holm jest duszna i magiczna, a tajemnicze zniknięcie jednej z pracownic wzmaga uczucie niepokoju towarzyszące lekturze. Porównywana do książek Stephena Kinga i filmu Piknik pod Wiszącą Skałą.

Informacje: Wydawnictwo Pauza, tłum. Justyna Czechowska, premiera: 06.06.2022 r.

Mistrzowie opowieści: Skandynawskie lato 

W 2022 roku ukazał się jedyny w swoim rodzaju zbiór opowiadań, w którym znalazło się aż 28 historii autorstwa skandynawskich pisarzy. Wśród nich znajdziemy takie nazwiska, jak Astrid Lindgren, Tove Jansson, Hans Christian Andersen, Tove Ditlevsen, Harry Martinson czy Selma Lagerlöf. Tematem przewodnim opowiadań jest lato, dlatego to idealna książka na wakacje.

Informacje: Wielka Litera, tłum. zbiorowe, premiera: 18.05.2022 r.

Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich (2022)

Jedną z ulubionych serii miłośników literatury północnej jest Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. W ubiegłym roku otrzymaliśmy aż 4 nowe pozycje. W styczniu ukazał się Testament Niny Wähä (tłum. Justyna Czechowska), który opowiada o skomplikowanych relacjach rodzinnych, dlatego jest to must have dla miłośników skandynawskich sag. W maju czytelnicy otrzymali pierwszy tom sagi Karin Smirnoff Pojechałam do brata na południe (tłum. Agata Teperek) opowiadającej o trudnych powrotach do miejsca, gdzie mieszkają demony z przeszłości. Lipiec przyniósł nam powieść Ostatni raz Helgi Flatland (tłum. Karolina Drozdowska), której tematem przewodnim jest rodzina w momencie kryzysu. Z kolei w październiku ukazała się ostatnia premiera 2022 roku, czyli Człowiek, który kochał Syberię Anneliese Pitz i Roya Jacobsena (tłum. Iwona Zimnicka), fascynująca podróż po XIX-wiecznej Syberii.

Książki skandynawskie – premiery 2023

Zastanawiasz się, po jaką literaturę skandynawską warto sięgnąć w tym roku? Sprawdź najciekawsze premiery 2023! Nie zabraknie wspaniałych powieści od Wydawnictwa Pauza, wciągających kryminałów i nowości z Serii Skandynawskiej.

Åsa Larsson – Niegodziwość ojców 

Szósta i ostatnia część bestsellerowej serii o prawniczce Rebece Martinsson to książka, na którą fani musieli czekać aż 10 lat. Niegodziwość ojców została uznana przez Akademię Szwedzkich Pisarzy Kryminalnych za Najlepszą Szwedzką Powieść Kryminalną 2021 roku (u nas ukazuje się ze sporym opóźnieniem). Tym razem Martinsson zajmuje się badaniem przedawnionej zbrodni, mimo że nie chce mieć nic wspólnego z tą sprawą.

Informacje: Wydawnictwo Literackie, seria „Rebeka Martinsson”, tłum. Beata Walczak-Larsson, premiera: 25.01.2023 r.

Lotta Elstad – Odmawiam myślenia

Autorka twierdzi, że swoją najnowszą powieść napisała pod wpływem zaostrzenia przepisów aborcyjnych w Polsce. Bohaterką Odmawiam myślenia jest bowiem Hedda, która zmaga się z problemem niechcianej ciąży i systemem narzucającym jej „przemyślenie sprawy” przed dokonaniem aborcji. Hedda odmawia myślenia i wyrusza w podróż w poszukiwaniu sensu życia.

Informacje: Wydawnictwo Pauza, tłum. Karolina Drozdowska, premiera: 10.01.2023 r.

Therese Bohman – Andromeda

To już czwarta powieść Therese Bohman w polskim przekładzie. Bohaterką Andromedyjest młoda kobieta, która pracuje w wydawnictwie pod okiem Gunnara, kierownika literackiego. Przez lata ich relacja staje się trudna do zdefiniowania, a Bohman po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzynią kreślenia niezwykłych portretów psychologicznych. To powieść o nadziei i rozczarowaniu, tradycji i nowoczesności oraz marzeniach i rzeczywistości.

Informacje: Wydawnictwo Pauza, tłum. Justyna Czechowska, premiera: 07.03.2023 r.

Martta Kaukonen – Podążaj za motylem

Fiński thriller psychologiczny porównywany do powieści Gillian Flynn. Bohaterką Podążaj za motylem jest Ira, 20-letnia seryjna morderczyni, która udaje się na terapię. Jednak tylko jedna z nich wie, że łączy je tajemnica z przeszłości, a w trakcie terapii rozpoczyna się gra, która może skończyć się tragicznie.

Informacje: Czarna Owca, tłum. Bożena Kojro, premiera: 22.03.2023 r.

Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich (2023)

Pierwszą premierą 2023 roku jest Powiedziała, że żałuje Tommi Kinnunena (tłum. Sebastian Musielak, premiera: 11.01), fińska powieść będąca spojrzeniem na wojnę oczami kobiet. Kolejna książka w serii to Wiosenna noc / Zamek z lodu Tarjei Vesaasa (premiera: 08.03), arcydzieło norweskiej klasyki w nowym tłumaczeniu Marii Gołębiewskiej-Bijak. W jednym tomie czytelnik otrzymuje dwie powieści Norwega, w których Vesaas tworzy niezwykłe portrety psychologiczne nastoletnich bohaterów i umieszcza ich w onirycznych światach. 17 maja ukaże się drugi tom sagi Karin Smirnoff pt. Jedziemy z matką na północ (tłum. Agata Teperek) – premiera trzeciego tomu zaplanowana jest na 2024 rok. W zapowiedziach Wydawnictwa Poznańskiego na ten rok znalazły się jeszcze dwie pozycje skandynawskie: Nina Wähä i jej Babetta (tłum. Justyna Kwiatkowska, premiera: 12.07) oraz Carl Frode Tiller, Flukt (na razie brak polskiego tytułu, tłum. Katarzyna Tunkiel, premiera: 27.09).