Sztokholm, Göteborg i Malmö to największe szwedzkie miasta, a zarazem lokalizacje, które cieszą się sporą popularnością wśród turystów. Jednak Szwecja to również mniejsze miasta i miasteczka, które warto odwiedzić, by odpocząć od tłumów i nieco zboczyć z utartego szlaku. Sprawdź nasz małomiasteczkowy przewodnik i zaplanuj nietypową podróż po Szwecji! Przygotowaliśmy aż 9 niezwykłych miejsc zlokalizowanych w całym kraju.

Ystad

Jeśli uwielbiasz urokliwe portowe miasta, koniecznie odwiedź Ystad! Wycieczka do tej lokalizacji jest bardzo łatwa w zorganizowaniu, gdyż codziennie pływa tam prom ze Świnoujścia. Na miejscu znajdziesz wspaniałe szachulcowe kamieniczki otoczone XIII-wieczny uliczkami, a także piękny Kościół Mariacki, który znajduje się na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Wizytę w Ystad polecamy szczególnie fanom skandynawskich kryminałów. To właśnie tutaj rozgrywa się akcja powieści Henninga Mankella o komisarzu Wallanderze. Na miejscu możesz udać się na wycieczkę śladami Wallandera, odwiedzając jego dom (Mariagatan 10), ulubioną kawiarnię (Fridolfs Konditori przy Lingsgatan 3) czy Hotel Continental, gdzie zamawiał whisky bez lodu.

-> Więcej o Ystad  przeczytasz tu: Prawdziwe miasto – Ystad komisarza Wallandera <-

Visby

W zachodniej części Gotlandii leży Visby, gdzie co roku w sierpniu organizowany jest Tydzień Średniowieczny (Medeltidveckan). W tym czasie na ulicach można spotkać ludzi w strojach z epoki, skosztować specjalnych dań, uczestniczyć w koncertach i podziwiać turnieje. Od 1995 roku Visby znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO – mieści się tu ponad 200 średniowiecznych budynków oraz ruiny 23 kościołów. Na uwagę zasługuje też Katedra w Visby, która jest jedynym czynnym do dziś średniowiecznym kościołem w mieście. W centrum Visby znajdziemy natomiast bardzo dobrze zachowany mur obronny z ponad 50 wieżami, którego długość wynosi ok. 3,5 km. Ciekawostką jest, że Visby bywa nazywane „miastem róż i ruin” – zabytkowe budynki na każdym kroku przeplatają się tu z krzewami różanymi.

Karlskrona

To piękne miasto w południowej Szwecji leży na 33 wyspach archipelagu Blekinge. Założone w 1680 roku, początkowo służyło za siedzibę Szwedzkiej Królewskiej Marynarki. Nazwa Karlskrona pochodzi od imienia króla Karola XI i słowa krona, które oznacza „koronę”. Port Marynarki Wojennej w Karlskronie został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO – jest to najlepiej na świecie zachowana baza marynarki wojennej z XVII/XVIII wieku. Podczas wizyty w mieście warto odwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej (Marinmuseum), gdzie można wejść do podwodnego tunelu, by podziwiać wrak żaglowca leżący na dnie morza od ponad 300 lat. Jednym z najważniejszych budynków w Karlskronie jest Kościół Fryderyka (Fredrikskyrkan) zbudowany w latach 1720-1744 – znajdziemy go na głównym rynku miasta (Stortorget), na wyspie Trossö. W Karlskronie mieści się również największy drewniany kościół w Szwecji, czyli Kościół Admiralicji (Amiralitetskyrkan) z 1685 roku, który może pomieścić nawet 4000 osób.

Nora

Ze swoimi XVIII- i XIX-wiecznymi budynkami Nora, wraz z Eksjö i Hjo, zaliczana jest do sieci Tre Trästäder, której wspólnym elementem są zabytkowe drewniane budynki. Nora urzeka bowiem pięknymi drewnianymi domami, dzięki którym można mieć wrażenie podróży w czasie. Żyjąca w XVIII wieku szwedzka poetka Anna Maria Lenngren miała powiedzieć o Norze: Så liten stad, så mycket smak, czyli „Takie małe miasteczko, a tyle smaku”. Do miasta można dojechać samochodem ze Sztokholmu w zaledwie 2,5 godziny. Nora jest jednym z najlepiej zachowanych drewnianych miast w Szwecji, a zabytkowe budynki nadal są zamieszkiwane i wykorzystywane do handlu oraz rzemiosła. W 1993 roku miasto otrzymało medal Europa Nostra, europejskiej federacji stowarzyszeń na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy.

Marstrand

Niecałe 50 km od Göteborgu, na dwóch wyspach na Morzu Kattegat, leży malownicze nadmorskie miasteczko z XIII wieku. Marstrand to żeglarska metropolia Szwecji, gdzie co roku odbywają się regaty, Match Cup Sweden i inne ważne mistrzostwa żeglarskie. Nad miastem góruje kamienna forteca Carlsten z XVII wieku, którą wybudowano na polecenie króla Karola X. W Carlsten był więziony słynny szwedzki złodziej i pamiętnikarz Lasse-Maja. Podczas wizyty w mieście warto udać się na wycieczkę krętymi uliczkami Marstrand, które są otoczone uroczymi domkami. Na uwagę zasługuje też Muzeum Sztuki prezentujące sztukę współczesną, które znajduje się w Södra strandverket, dawnym obiekcie obronnym.

-> Może Cię również zainteresować: Nawiedzona Szwecja - o domach i zamkach pełnych duchów <-

Borås

Nieco ponad 60 km na wschód od Göteborgu znajduje się Borås, największe miasto w Sjuhäradsbygden. Jest to jednak lokalizacja niezbyt oblegana przez turystów, dlatego warto tu zajrzeć choćby na jeden dzień. Miasto znane jest historycznie z przemysłu tekstylnego, a założył je w 1621 roku król Gustaw II Adolf, którego pomnik stoi na Stora Torget. Najstarszym budynkiem w Borås jest Kościół Caroli z 1669 roku, który przetrwał cztery pożary miasta. Borås to także raj dla artystów i miłośników sztuki – w ramach projektu „No Limit” powstają tu piękne murale, takie jak dziecko w łódce łowiące ryby, szwedzkie konie z Dalarny czy portret Alfreda Nobla. Popularną atrakcją w mieście jest również ogród zoologiczny, w którym mieszkają niedźwiedzie, lwy, wilki, tygrysy, słonie, a nawet czerwone pandy.

Sigtuna

To miasto można znaleźć na każdej małomiasteczkowej liście najpiękniejszych szwedzkich lokalizacji. Położona 50 km od Sztokholmu Sigtuna została założona ok. 980 roku przez Eryka Zwycięskiego, co czyni ją najstarszym miastem w całej Szwecji. Sigtuna została spalona w 1187 roku przez „barbarzyńców ze wschodu”, co jednak nie oznaczało końca miasta. Już 50 lat później dominikanie założyli tu klasztor ku czci Najświętszej Marii Panny, a do dziś zachował się murowany kościół Mariakyrkan z XIII wieku, który pozostaje najstarszym nadal używanym budynkiem w Sigtunie. Pod koniec X wieku w tym mieście wybijano pierwsze szwedzkie monety z wizerunkiem króla Olofa Skötkonunga. Na miłośników historii czekają tu również liczne kamienie runiczne – Sigtuna ma ich najwięcej w całej Szwecji. Na uwagę zasługują też XIII-wieczne ruiny kościoła św. Larsa, który nazywał Sigtunę pierwszym szwedzkim miastem chrześcijańskim. Ciekawostką jest, że do Sigtunaskolan Humanistiska Läroverket, miejscowej szkoły z internatem, uczęszczał obecny król Szwecji Karol XVI Gustaw.

-> Warto przeczytać: Szwecja - ciekawostki, których nie przeczytasz w encyklopedii <-

Kiruna

To najbardziej wysunięte na północ szwedzkie miasto znajduje się w samym sercu Laponii, czyli kraju Saamów. Wielu Polaków kojarzy to miasto z bajkowym ślubem Michała Wiśniewskiego i Mandaryny, którzy powiedzieli sobie „tak” w pięknej lodowej kaplicy. Jednak Kiruna to nie tylko doskonała lokalizacja na ślub jak z bajki – to także miejsce słynące z bogatych złóż rudy żelaza, które stały się przyczyną słynnej bitwy o Narwik w 1940 roku. Ze względu na rozrost kopalni miasto jest stopniowo przenoszone na wschód. W Kirunie znajduje się jeden z najpiękniejszych kościołów w całej Szwecji – Kiruna kyrka to budowla wzniesiona w latach 1909-1912 według projektu Gustafa Wickmana. Architekt w swoim projekcie wzorował się na lapońskim namiocie. Niedaleko Kiruny zlokalizowany jest Park Narodowy Abisko – doskonałe miejsce do podziwiania zorzy polarnej.

Växjö

Położone w południowej Szwecji Växjö otrzymało prawa miejskie już w 1342 roku. Jest to ośrodek uniwersytecki i lokalizacja, która z pewnością zasługuje na odwiedziny. Växjö jest uznawane za najbardziej zielone miasto Europy – już w latach 80. XX wieku zaczęto tu zastępować ropę biomasą, a samochody rowerami. Choć nie jest to małe miasteczko, ze względu na wszechobecną zieleń z pewnością spodoba się miłośnikom aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. To także raj dla wędkarzy i kajakarzy. Jednym z najpiękniejszych parków w Växjö jest Linnéträdgården – zaprojektowany przez Ulfa Nordfjella i nagrodzony złotym medalem na Chelsea Flower Show w Londynie (2007). Znajdziemy tu również Szwedzkie Muzeum Szkła oraz XII-wieczną katedrę. Z kolei miłośnicy miejskich atrakcji będą zachwyceni modnymi restauracjami, kawiarniami i butikami.

Spodobał Ci się nasz przewodnik? Nie czekaj i kup bilet na prom do Szwecji już teraz!

Zobacz nasz kanał