Georg Carstensen przekonał króla Chrystiana VIII do założenia parku rozrywki słowami: „Gdy ludzie się bawią, nie myślą o polityce”. Monarcha ufundował 15 akrów ziemi tuż za murami Kopenhagi i nie zawiódł się. Park został otwarty w 1843 roku i do dziś jest jedną z największych atrakcji Danii.

Tivoli park, czyli najlepszy park rozrywki w Danii

Ten, kto przekracza bramę przy Vesterbrogade, wchodzi do innego świata – krainy nieskrępowanej zabawy, romantycznych uniesień i wielkich emocji. Z każdym rokiem jest coraz barwniej i coraz ciekawiej. Przez niemal dwa wieki uzbierało się mnóstwo powodów, by spędzać tu wolny czas.

Atrakcje w Tivoli Park

W parku Tivoli kręcą się karuzele, diabelskie młyny, jeżdżą kolejki górskie, kuszą strzelnice i salony śmiechu. Dzieci zabawiane są przez akrobatów, muzykantów i aktorów odgrywających sceny z bajek Andersena. A na dorosłych czeka 37 restauracji z kuchnią z każdego zakątka świata oraz ponad 15 000 lampionów, które nocą tworzą niezapomniany nastrój.

Star Flyer - największa karuzela

Największą (dosłownie) atrakcją wesołego miasteczka jest Star Flyer – Gwiezdny Pojazd. To jedna z najwyższych na świecie karuzel o wysokości 80 metrów! Ozdobiono ją modelami planet i symbolami astronomicznymi, nawiązującymi do teorii duńskiego astronoma Tycho Brahe. Nie masz lęku wysokości? Nie boisz się o swój żołądek? Zapraszamy! Karuzela wznosi się na szczyt masztu i obraca równocześnie wokół własnej osi. Pasażerowie mkną w powietrzu z szybkością ok. 70 km/h. Jeśli tylko ktoś jest w stanie, może w tym czasie podziwiać widoki z lotu ptaka – choćby spoglądając na pobliskiego „Demona”.

Tivoli Demon - najszybszy rollercoaster

W 2004 roku w Tivoli pojawił się największy i najszybszy rollercoaster w Danii. Nazwano go „Demon”. Jedno okrążenie liczy 600 metrów, a konstrukcja osiąga wysokość 28 metrów. Gdy Demon rusza, trzymaj się mocno – masz przed sobą dwie minuty niezapomnianych wrażeń! Pasażerowie przejeżdżają przez trzy pętle z prędkością dochodzącą do 80 km/h. Naprawdę czuć tę prędkość. Wagoniki nie mają podłogi, co jeszcze zwiększa poczucie nieważkości i stwarza wrażenie swobodnego lotu w powietrzu.

Pozostałe atrakcje w Tivoli Park

Po tak silnych emocjach można wyciszyć się oglądając wspaniałe akwarium z imitacją australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej. Dodajmy, że to jedno z najdłuższych słonowodnych akwariów w Europie. 28 metrów długości, prawie 3 metry wysokości i ponad 1 500 kolorowych ryb tropikalnych – to widok, który zapiera dech w piersiach. Warto też wstąpić piętro wyżej, do The Tivoli Concert Hall – najznakomitszej duńskiej sali koncertowej. Odbywają się tam koncerty muzyki klasycznej i rockowej oraz wszelkiego rodzaju przedstawienia i pokazy.

Park rozrywki Tivoli to olbrzymi kompleks kulturalno-rozrywkowy, w którym trwa nieustająca zabawa. Tu każdy znajdzie coś dla siebie – od koncertu Pet Shop Boys, przez mrożące krew w żyłach przejażdżki, aż po fenomenalne pokazy fontann i sztucznych ogni. W sezonie letnim Park otwarty jest od 11:00 do późnych godzin nocnych. I nie ma ani minuty na nudę! Podróżujesz do Skandynawii? Wybierasz się do Kopenhagi? Musisz odwiedzić Tivoli!

Więcej o atrakcjach Danii dowiesz się tu:

-->  Okiełznać wodę. Mosty w Danii,  

-->  Złoty skarb Danii, czyli piwo z duńskiego browaru

--> Jeśli nie Legoland, to co? Zabawnie i pouczająco w Danii