Reykjavík to jedno z najbardziej tajemniczych miast w Europie. Ze względu na swoje położenie jest miejscem, do którego nie trafia się przez przypadek, na przykład w drodze do innego kraju. Stolica Islandii nie należy również do tanich, dlatego taki wyjazd musi być bardzo dobrze zaplanowany. Jeśli od jakiegoś czasu chodzi Ci po głowie wyprawa do najbardziej wysuniętej na północ stolicy świata, koniecznie zajrzyj do naszego przewodnika i sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić podczas wizyty w Reykjavíku.

Krótka historia Reykjavíku

Reykjavík to stolica, a zarazem największe (273 km²) miasto Islandii, które leży w południowo-zachodniej części kraju, nad Zatoką Faxa. Osada, która znajdowała się w miejscu obecnej stolicy, została założona w 874 roku przez norweskiego wikinga Ingólfura Arnarsona. To właśnie jego uznaje się za twórcę nazwy miasta, które w języku islandzkim oznacza „dymiącą zatokę” – jest to nawiązanie do występujących tu gorących źródeł i gejzerów. Osada uzyskała prawa miejskie w 1786 roku – w tym czasie Reykjavík zamieszkiwało 167 osób. Już w XX wieku liczba mieszkańców zwiększyła się niemal dziesięciokrotnie, a obecnie w stolicy mieszkają 133 262 osoby (2021). Stolicę zamieszkuje więc 1/3 populacji całego kraju.

Jak dostać się z Polski do Reykjavíku?

Najprostszym i najczęściej wybieranym sposobem dotarcia do stolicy Islandii jest samolot. Bezpośrednie loty do Keflavík znajdziesz w ofercie lotnisk w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Reykjavík leży ok. 50 km na wschód od lotniska i można się tam dostać komunikacją miejską, taksówką lub wynajętym samochodem.

Inną opcją jest prom – ta forma podróży to dla wielu turystów dodatkowa atrakcja wycieczki. Promy na Islandię obsługuje Smyril Line, przewoźnik z Wysp Owczych. Rejsy odbywają się przez cały rok, a podróż rozpoczyna się w Hirtshals na północy Danii – można tam dojechać drogą lądową przez Niemcy lub przepłynąć promem ze Świnoujścia do Ystad i stamtąd wyruszyć do Hirtshals. Dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia Wysp Owczych. Wyprawa promem to również nie lada gratka dla miłośników islandzkiego serialu „W pułapce” – prom Norröna był jednym z „bohaterów” produkcji Netflixa.

Hallgrímskirkja

Kościół Hallgrímura, czyli Hallgrímskirkja, to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w całym Reykjavíku. Autorem projektu był Guðjón Samúelsson, a choć projekt zatwierdzono w 1937 roku, budynek oddano do użytku dopiero 49 lat później, w 1986 roku. Kościół Hallgrímura ma 74,5 m wysokości, znajduje się w centrum stolicy i stanowi bardzo dobry punkt orientacyjny. Warto wejść na wieżę kościoła, gdyż zlokalizowany jest tam punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Reykjavíku. Nazwa kościoła to hołd dla luterańskiego duchownego Hallgrímura Péturssona (1614-1674), który był również jednym z najwybitniejszych islandzkich poetów religijnych.

Przed kościołem można podziwiać pomnik Leifa Erikssona (ok. 795-1020), islandzkiego wikinga i założyciela normańskich osad na Grenlandii. Według „Sagi o Eryku Rudym” Leif odkrył Amerykę, jednak nie osiedlił się na niej. 9 października każdego roku Amerykanie obchodzą Dzień Leifa Erikssona na cześć pierwszego znanego Europejczyka, który dotarł do Ameryki Północnej. Pomnik przed kościołem Hallgrímura został zresztą podarowany Islandczykom przez USA – w 1930 roku z okazji 1000-lecia islandzkiego parlamentu.

Strona internetowa: https://www.hallgrimskirkja.is/en
Adres:
Hallgrímstorg 1 101, 101 Reykjavík
Godziny otwarcia:
codziennie od 10:00 do 20:00 (wieża od 10:00 do 19:30)
Cennik:
wejście na wieżę kosztuje 1200 ISK dla dorosłych i 200 ISK dla dzieci (7-16), a seniorzy (67+), osoby niepełnosprawne i studenci mogą skorzystać ze zniżki 1000 ISK

Muzeum Sag

Wizyta w Saga Museum to gratka dla miłośników islandzkich opowieści. W tym miejscu można zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami z historii Islandii oraz zobaczyć realistyczne repliki historycznych postaci, które powstały na podstawie opisów znalezionych w sagach i kronikach wikingów. Zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem dostępnym w kilku językach (angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, szwedzki, islandzki).

Strona internetowa: https://www.sagamuseum.is/
Adres:
Grandagarður 2, 101 Reykjavík
Godziny otwarcia:
codziennie od 10:00 do 17:00
Cennik:
dzieci (6-12) 1000 ISK, dorośli 3000 ISK, studenci, seniorzy i osoby niepełnosprawne 2500 ISK

Narodowe Muzeum Islandii

Þjóðminjasafn Íslands to Narodowe Muzeum Islandii założone w 1863 roku. Znajdują się w nim eksponaty nawiązujące do historii i kultury kraju. Przed powstaniem islandzkiego muzeum wszystkie przedmioty wywożono do Muzeum Narodowego Danii w Kopenhadze, a po założeniu Þjóðminjasafn Íslands niektóre z nich wróciły do Islandii. Obecna siedziba obiektu funkcjonuje dopiero od 1950 roku. To obowiązkowe miejsce dla osób zainteresowanych historią Islandii – najstarsze zbiory pochodzą jeszcze z czasów osadnictwa, a jednym z najbardziej imponujących eksponatów jest rekonstrukcja statku, którym pierwsi osadnicy dopłynęli do wybrzeży Islandii. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 100 000 eksponatów.

Strona internetowa: https://www.thjodminjasafn.is/english/
Adres: Suðurgata 41, 102 Reykjavík
Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00
Cennik: dorośli 2500 ISK, dzieci (0-17) i niepełnosprawni bezpłatnie, seniorzy 1200 ISK

-> Polecamy przeczytać również: Zwiedzanie Helsinek <-

Islandzkie Muzeum Penisów

Nie przepadasz za tradycyjnymi muzeami i galeriami sztuki? W takim razie koniecznie zajrzyj do Hið Íslenzka Reðasafn, czyli Islandzkiego Muzeum Penisów. W zbiorach obiektu znajduje się 280 okazów pochodzących od 93 gatunków zwierząt, a także… penisy ludzkie. Właścicielem pierwszego z nich był Amerykanin Tom Mitchell, który wytatuował na nim flagę USA. Drugi okaz pochodzi od anonimowego Islandczyka, a kolejni darczyńcy (z Niemiec i Wielkiej Brytanii) już zapowiedzieli, że oddadzą swoje narządy do islandzkiego muzeum.

W muzeum znajdziemy także 15 posrebrzanych rzeźb penisów islandzkiej reprezentacji w piłce ręcznej, które umieszczono w zbiorach po zdobyciu srebrnego medalu na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008). Warto również zobaczyć wystawę poświęconą przyrodzeniom postaci pochodzących z islandzkiego folkloru, takim jak elfy czy trolle.

Założycielem tego oryginalnego muzeum jest Sigurður Hjartarson, który już od dziecka zbierał zwierzęce penisy – po zdobyciu posady nauczyciela przechowywał swoją kolekcję w szkole, a w 1997 roku otworzył słynne muzeum, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zagranicznych turystów.

Strona internetowa: https://phallus.is/en/
Adres: Kalkofnsvegur 2, 101 Reykjavík
Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 19:00
Cennik:
dorośli 2500 ISK

Ogród botaniczny Grasagarður Reykjavíkur

Islandzki ogród botaniczny został założony w 1961 roku. Znajduje się w nim ok. 3000 gatunków roślin w ośmiu sekcjach. Ogród prezentuje rośliny typowe dla klimatu subpolarnego i umiarkowanego chłodnego. Na terenie ogrodu organizowane są liczne wydarzenia, takie jak warsztaty plastyczne czy obchody Dnia Ziemniaka. Znajduje się tam również kawiarnia/bistro Flóran, która jest otwarta latem (10:00-21:00). Serwowane potrawy są częściowo przygotowywane ze składników wyhodowanych w Grasagarður Reykjavíkur.

Strona internetowa: https://grasagardur.is/en/
Adres:
Hverfisgata 105, 101 Reykjavík
Godziny otwarcia:
codziennie od 10:00 do 15:00 (1 października – 30 kwietnia), od 10:00 do 22:00 (1 maja – 12 sierpnia), od 10:00 do 18:00 (13 sierpnia – 31 sierpnia)
Cennik: wstęp bezpłatny; w każdy piątek czerwca, lipca i sierpnia o godzinie 12:40 organizowane są bezpłatne 30-minutowe wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim

Narodowa Galeria Islandii

Listasafn Íslands powinni odwiedzić wszyscy miłośnicy sztuki. Na trzech piętrach znajduje się kilka sal wystawowych, dlatego jest to kameralne muzeum, w którym można zanurzyć się w islandzkiej sztuce. Przed wizytą warto sprawdzić aktualną ofertę na stronie internetowej obiektu. W Listasafn Íslands odbywają się też wystawy współczesnych artystów islandzkich i zagranicznych.

Do Narodowej Galerii Islandii należą również dwa inne obiekty. Pierwszy z nich to Hús Ásgríms Jónssonar przy ulicy Bergstaðastræti 74, gdzie mieszkał Ásgrímur Jónsson (1876–1958) – pionier sztuki islandzkiej i pierwszy islandzki artysta, który zawodowo zajmował się malarstwem. Głównym tematem jego prac była przyroda Islandii, choć zasłynął również ilustrowaniem islandzkich sag. Wszystkie swoje dzieła wraz z posiadłością przy Bergstaðastræti 74 malarz przekazał narodowi islandzkiemu. Do Listasafn Íslands należy również Safnahúsið przy Hverfisgata 15, gdzie prezentowane są arcydzieła sztuki islandzkiej od drugiej połowy XIX wieku do współczesności.

Strona internetowa: https://www.listasafn.is/en/
Adres:
Fríkirkjuvegur 7, 101 Reykjavík
Godziny otwarcia:
codziennie od 10:00 do 17:00 (od 1 października do 30 kwietnia zamknięte w poniedziałki)
Cennik:
dorośli 2000 ISK, seniorzy i studenci 1000 ISK, dzieci (0-18) za darmo

Perlan

Położony na szczycie wzgórza Öskjuhlíð Perlan pełni kilka funkcji: jest to punkt widokowy, restauracja, kawiarnia, planetarium i muzeum. Budynek z charakterystyczną szklaną kopułą został zaprojektowany przez architekta Ingimundura Sveinssona i otwarty w 1991 roku. Kopułę zamontowano na zbiornikach ciepłowniczych, a każdy z nich może pomieścić do 4 milionów litrów wody geotermalnej. W środku można zobaczyć wspaniałą wystawę Wonders of Iceland, która ukazuje islandzką przyrodę, w tym zorzę polarną, wulkany, lodowce czy gejzery. Aktualna oferta wystaw i wydarzeń znajduje się na stronie internetowej obiektu.

Strona internetowa: https://www.perlan.is/en-gb
Adres:
Öskjuhlíð, 105 Reykjavík
Godziny otwarcia: otwarte codziennie – muzeum (9:00-21:00), restauracja (11:30-19:00), kawiarnia (10:00-18:00), lodziarnia (12:00-21:00)
Cennik:
dostęp do wszystkich atrakcji (Perlan, punkt widokowy, planetarium, wystawy, jaskinia lodowa) – dzieci (0-5) bezpłatnie, dzieci (6-17) 2690 ISK, dorośli 4690 ISK, bilet rodzinny (2+2) 10990 ISK

Godziny otwarcia i ceny biletów mogą ulec zmianie, dlatego przed wyjazdem sprawdź aktualne informacje na stronach internetowych obiektów.

-> Warto przeczytać: Zwiedzanie Oslo – co warto zobaczyć? <-