Jeziora przypominające morza, kręte rzeki, nadmorski brzeg. Śledzie, sandacze, szczupaki, a przede wszystkim łososie mają się gdzie podziać. Przedstawiamy pięć najatrakcyjniejszych łowisk Szwecji: miejsca, wymagane pozwolenia, szczyt sezonu.

Jeziora Vänern i Vättern

Wędkarska mapa Szwecji zdominowana jest przez dwa największe jeziora w tym kraju – Vänern i Vättern. Wielkie połacie wody, przypominające bardziej morze niż słodkowodny akwen, zasobne są przede wszystkim w łososie.

W jeziorach występują również pstrągi arktyczne oraz trocie jeziorowe. Ponadto, znajdziesz tam liczne łowiska szczupaków, w których łatwo o złapanie niecodziennego okazu. Normą są 5-kilogramowe osobniki, ale też nikogo nie dziwi ok. 15-kilogramowy szczupak na końcu żyłki. Jeziora do tego stopnia są zasobne w ryby, że złowienie kilkunastu łososi, troci lub szczupaków dziennie nie jest niezwykłym wydarzeniem.

Rozległe wody obu jezior przyciągają wędkarzy nie tylko obfitymi łowiskami, ale również możliwością łowienia pstrągów i łososi na trolling.

Gatunki ryb: szczupak, łosoś, troć jeziorowa, pstrąg arktyczny

Metody połowów: trolling, spinning

Licencje: niewymagana, pod warunkiem że używasz amatorskiego sprzętu

Szczyt sezonu: maj – październik

Region Nerde Dälalven

Swoje wędkarskie walory region Nerde Dalälven zawdzięcza przede wszystkim rzece Dalälven. Liczy ona 520 kilometrów i przecina środkową Szwecję, ciągnąc się od granicy z Norwegią aż po Morze Bałtyckie. Łakomym kąskiem dla wędkarzy jest jej końcowy odcinek liczący ok. 200 km. Właśnie tam najsilniej ujawnia się niecodzienny krajobraz tej rzeki. Przypomina ona jeziora i zatoki połączone potokami. Tak różnorodny charakter jej wód stanowi doskonały ekosystem dla ok. 30 gatunków ryb. W rozlewiskach rzeki dominują okonie, sandacze i szczupaki. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj jezioro Bysjön. W jego wodach nietrudno o zdobycz w postaci szczupaka liczącego od 90 do 110 cm długości. Rekordowy osobnik ważył aż 18 kg. W rwących fragmentach rzeki zadomowił się m.in. pstrąg potokowy. Okolice jej ujścia do Bałtyku powinni odwiedzić wszyscy wędkarze, którym marzą się łowiska bogate w łososie i pstrągi morskie.

Gatunki ryb: m.in. szczupak, okoń, sandacz, pstrąg potokowy, pstrąg morski, łosoś, lipień, płoć, leszcz, jaź

Dominujące metody połowów: spinning

Licencje: wymagana

Szczyt sezonu: maj – wrzesień

Archipelag św. Anny

Jednym z najlepszych łowisk w Szwecji jest archipelag św. Anny. U wybrzeży południowej Szwecji znajduje się archipelag szkierowy św. Anny, który cieszy się opinią jednego z najlepszych łowisk szczupaków  w Szwecji i na świecie. Wśród tysięcy skalistych wysepek znajdują się płytkie zatoki z szerokimi pasmami trzcin, które tworzą idealne warunki do żerowania dla tych ryb. Korzystając z metody spinningowej, można złapać szczupaka, którego długość przekracza nawet 100 cm. Oficjalny rekord łowisk padł w 2006, kiedy to z wody został wyciągnięty 20-kilogramowy osobnik. Jeśli liczysz na trafienie naprawdę grubej ryby, odwiedź to łowisko jesienią. Właśnie wtedy chwyta się największe zdobycze. Obok szczupaków na haczyk łapią się również okonie, sandacze, łososie i węgorze. Wraz z nadejściem wiosny wśród zatoczek archipelagu można trafić na ławice śledzi bałtyckich. Tradycyjnie łowi się je na tzw. choinki. Zwykle są to zestawy składające się z 1,5-metrowej żyłki z 5 haczykami w odblaskowej folii.

Gatunki ryb: szczupak, okoń, sandacz, łosoś, węgorz, śledź bałtycki, miętus

Dominujące metody połowu: spinning, łowienie na tzw. choinkę

Licencje: niewymagana

Szczyt sezonu: wiosna – późna jesień

Jezioro Fegen

Ogromna populacja szczupaka sprawiła, że krystalicznie czyste wody jeziora Fegensjon o długości 22 km na trwałe wpisały się na listę jednych z najlepszych słodkowodnych łowisk Szwecji. Wędkarze dodatkowo są kuszeni dorodnymi okazami sandaczy, okoni i węgorzy. Obok spinningu i trollingu popularną techniką połowu na jeziorze Fegen jest również łapanie ryb na muchę oraz metoda spławikowa. Swój niepowtarzalny urok łowiska w rejonie Fegen zawdzięczają temu, że znajdują się w samym sercu rezerwatu przyrody. Nie tylko złapiesz tam rybę życia, ale nawet zobaczysz naturalne środowisko życia łosi.

Wybierasz się na łowiska w rejonie Fegen? Unity Line ma dla Ciebie ofertę specjalną. Zarezerwuj domek Novasol przy jeziorze Fegensjon i kup bilet promowy na rejs do Szwecji z rabatem 35%. Sprawdź szczegóły

Gatunki ryb: szczupak, sandacz, okoń, węgorz, leszcz, miętus, lin

Dominujące metody połowu: spinning, trolling, łowienie spławikowe, łowienie na muchę

Licencje: wymagana

Szczyt sezonu: kwiecień – październik

Jezioro Yxern

W walce z okazałym szczupakiem możesz spróbować swoich sił na jeziorze Yxern w południowo-wschodniej Szwecji. To niedawno odkryte łowisko jest jednym z największych siedlisk tej drapieżnej ryby w kraju. Porośnięte trzciną brzegi jeziora to jedynie przedsmak idealnego ekosystemu dla szczupaków, jaki panuje w Yxern.

Prawdziwym skarbem jeziora jest kamieniste dno jeziora pełne uskoków i zakamarków, w których szczupaki czają się na swoje ofiary. Wszystko to pozwoliło na powstanie okazałej populacji tych ryb, z której z łatwością można odłowić osobniki przekraczające 100 cm długości. Zasobne wody jeziora nie rozczarują również amatorów sandacza i okonia.

Gatunki ryb: szczupak, sandacz, okoń, węgorz, leszcz

Dominujące metody połowu: spinning, trolling, łowienie z opadu

Licencje: wymagana

Ograniczenia: na łowisku obowiązuje zasada niezabijania szczupaków. Każdy wędkarz może zabrać ze sobą 1 sandacza dziennie, pod warunkiem że ryba zostanie przeznaczona do bieżącej konsumpcji

Szczyt sezonu: wiosna – jesień

Na wyjazd na ryby do Skandynawii najlepiej wybrać promy do Szwecji Unity Line. Dzięki elastycznej ofercie Unity Line nie tylko możesz zabrać dokładnie tyle sprzętu, ile potrzebujesz do udanych połowów, ale również możesz podróżować w najdogodniejszym dla Ciebie czasie. Przewoźnik w swojej ofercie posiada najwięcej regularnych rejsów do Szwecji z polskich portów – każdego dnia tygodnia możesz wybierać pomiędzy rejsami dziennymi i nocnymi.

Sprawdź ofertę przejazdową Unity Line>>