W baśniowym uniwersum rozrywki zbudowanym z 40 milionów klocków każdy może zostać piratem, dowodzić flotą statków i stoczyć bitwę morską. Masz ochotę? Spakuj do walizki, strój kąpielowy i jedź do duńskiego Legolandu.

Kolorowy park rozrywki – Legoland powstał czterdzieści lat temu w duńskim miasteczku Billund nieopodal fabryki Lego. Od tego momentu królestwo zbudowane z popularnych na całym świecie klocków przyciąga kolejne pokolenia zafascynowane jego magiczną konstrukcją. Najbardziej widowiskową częścią parku jest Miniland.

Bajkowy Miniland

Całodniowy, indywidualny bilet wstępu do Legolandu kosztuje od 279 do 299 DKK. Dodatkowo, rezerwując bilety online na 7 dni przed planową wizytą, możesz liczyć na rabaty od 15% (bilet indywidualny) do 25% (bilet rodzinny). Całodniowy bilet otwiera przed zwiedzającymi dostęp do wszystkich atrakcji, jakie znajdują się na terenie parku. Więcej informacji o rodzajach i cenach biletów oraz godzinach otwarcia znajdziesz na oficjalnej stronie Legolandu www.legoland.dk

W miasteczku pełnym kamienic i miniaturowych uliczek swobodne życie prowadzą mieszkańcy z klocków – właściciele ekstrawaganckich aut Lego. Plastikowi tubylcy, mimo swych niewielkich rozmiarów, zdecydowanie wyróżniają się na tle znacznie wyższych i wszędobylskich turystów, którzy z upodobaniem zaglądają w niemal wszystkie zakamarki. Największe tłumy ciekawskich zazwyczaj gromadzą się w okolicach miniaturowych replik słynnych światowych budowli – Akropolu, Białego Domu czy Statuy Wolności. Zachwyt wzbudza nie tylko sama architektura, ale i poruszające się dookoła plastikowe środki lokomocji – kołujące samoloty, pływające po wodzie statki czy sunące po torach lokomotywy. Wokół makiety prowadzą alejki dla zwiedzających, ale Miniland najlepiej podziwiać podczas jazdy Legopociągiem. Ciekawym przeżyciem może być także oglądanie parku z wody, zwłaszcza że sternikiem dwuosobowej łódki może zostać każdy chętny. Turyści są tu nieustannie zachęcani do aktywności. Na specjalnie przygotowanym placu dzieci uczą się zasad ruchu drogowego, kierując małymi samochodami. W centrum robotyki (Lego Mindstorms Robotics Center) mali konstruktorzy budują i programują roboty. Najmłodsi, pod opieką rodziców, układają duże klocki Duplo. Chociaż regulamin niektórych zabaw określa dolną granicę wieku i wzrostu dzieci, które mogą wziąć w nich udział, z pewnością atrakcji nie zabraknie tu dla nikogo.

Piraci z Billund

Planujesz rodzinne wakacje w Legolandzie?

Sprawdź ofertę specjalną Unity Line „Bilet do Kopenhagi”, dzięki której wygodnie przepłyniesz przez Bałtyk nowoczesnym promem Polonia lub Skania, następnie ze szwedzkiego Malmö dojedziesz mostem Øresund do Kopenhagi (opłata za przejazd mostem w cenie biletu), by stamtąd wyruszyć na spotkanie świata milionów klocków Lego. Rejs z Unity Line to nie tylko gwarancja wysokiego komfortu podróżowania, ale również:

●     bezpłatny przejazd dla dzieci do lat 7 rabat

● 50% na kabiny podczas rejsów nocnych (pod warunkiem że dokonasz rezerwacji na 24 godziny przed rejsem)

W duńskim Legolandzie piraci mają się świetnie. W zbudowanej w 2008 roku Lagunie Piratów (Pirate Lagoon) na zwiedzających czeka mokre szaleństwo w klimacie karaibskich przygód. Przed wejściem do laguny wszyscy uczestnicy zakładają stroje kąpielowe (warto pamiętać, aby wcześniej zaopatrzyć się w tę części garderoby). Do udziału w Wodnej Bitwie Piratów stają całe rodziny. Zaokrętowane są na ośmioosobowych szalupach wyposażonych w specjalne wodne armatki – broń, którą wykorzystują w starciu ze swymi rywalami. W zabawie uczestniczy kilka drużyn, a zadaniem „piratów” jest wykonanie takich manewrów, które umożliwią polanie przeciwników jak największym strumieniem wody, a jednocześnie oszczędzą ochlapania własnej załogi. Taki rejs trwa około pięciu minut i trudno wyjść z niego na „sucho”. Inny, równie sympatyczny sposób na aktywne spędzenie czasu oferują Wodospady Piratów (Pirate Water Falls). Przeznaczony dla dzieci wodny plac zabaw wypełniony jest licznymi atrakcjami, które zadowolą młodych amatorów przygód. Dzieciaki najchętniej biegają tu po dużych wrakach statków i szaleją na ośmiometrowej zjeżdżalni. Aby zabawa przebiegała w jak najprzyjemniejszej atmosferze, na uczestników, z ogromnych beczek, leją się kaskady wody. Dla najmłodszych przygotowano Małe Wodospady (Mini Water Falls), czyli przyjazną oazę ze zjeżdżalnią, wodnymi przeszkodami i fontanną. Jeżeli ktoś czuje niedosyt wrażeń albo jest przemoczony do ostatniej nitki, może wziąć udział w kolejnej morskiej bitwie, tym razem sprawdzając swoje siły w sterowaniu modelem statku (Pirate Skipper School).

Podróż do świata Lego

Do Legolandu w Billund najlepiej wybrać się samochodem. Już sama droga dostarcza przyjemnych wrażeń. Najpierw wiedzie przez Bałtyk, który najwygodniej pokonamy na pokładzie promu Polonia lub Skania. Następnie, ze szwedzkiego Malmö, przejeżdżamy przez most Øresund – jeden z najdłuższych w Europie – prowadzący wprost do stolicy Danii. W Kopenhadze można zatrzymać się na kawę (miasto słynie z doskonałych kawiarni), a potem znów sunąć autostradami, aż do środkowej części Jutlandii. Po drodze można podziwiać malownicze krajobrazy duńskiej prowincji, zjeść świeżego pstrąga, odwiedzić miasteczko Vejle, słynące ze średniowiecznych zabytków (m.in. XIII-wiecznego kościoła św. Mikołaja). Planując pobyt w Billund (dwa, trzy dni wystarczą, żeby zwiedzić każdy zakątek parku) trzeba pamiętać, że hotele i pensjonaty położone w centrum są najdroższe. Warto poszukać czegoś tańszego na obrzeżach miasta, a na miejsce dojeżdżać autem. Legoland jest otwarty codziennie od 10:00 rano do późnych godzin wieczornych.