Wiele osób decyduje się na pracę na  platformie wiertniczej pomimo specyficznych warunków, jakie niewątpliwie na niej panują. Platforma wiertnicza to specjalna, najczęściej pływająca, stalowa lub żelbetowa konstrukcja. Odwierty wykonywane są pod dnem akwenów przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Sprzęt zgromadzony na platformie służy do eksploracji, wydobywania, przetwarzania oraz składowania minerałów, które zostają wydobyte. Duże zainteresowanie tego typu pracą wynika między innymi z zarobków na platformie wiertniczej, które są imponujące nawet jak na warunki europejskie. Czy to jedyne zalety pracy na platformie wiertniczej? Zastanówmy się wspólnie!

Wydobycie

Platformy wiertnicze, w odróżnieniu od platform wydobywczych, sporadycznie są wykorzystywane do eksploatacji podmorskich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Można wyróżnić kilka podstawowych typów platform wiertniczych: fixed (stałe), submersible (zanurzalne) i semi-submersible (półzanurzalne), jack-ups (jednostki samopodnośne) oraz drillships (statki wiertnicze). Podmorską eksploatację złóż ropy naftowej prowadzi ponad 40 państw świata, a gazu ziemnego - 35. Wiercenia przeprowadza się na coraz większych głębokościach. W Polsce jest eksploatowane jedno podmorskie złoże ropy naftowej, które znajduje się na północ od Przylądka Rozewie. Rozpoznawalnym w Polsce przedsiębiorstwem zajmującym się poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego jest Lotos Petrobaltic S.A.

Idealny kandydat

W Internecie znajdziesz wiele ofert pracy na platformach wiertniczych. W przemyśle off-shore poszukuje się osób (mężczyzn i kobiet) o najróżniejszych umiejętnościach. Jednak nawet najprostsze zadania wymagają od kandydata przynajmniej komunikatywnej znajomości języka angielskiego i bardzo dobrego stanu zdrowia. Trzeba też przygotować się na częstą i regularną rozłąkę z rodziną, przebywanie na stosunkowo niewielkiej przestrzeni oraz pracę wśród tego samego grona osób przez długi czas. Osoby, które tam pracują, platformę wiertniczą traktują w tym czasie jak swój dom. Niezmiernie istotne są również takie kwestie jak umiejętność funkcjonowania na morzu czy chęć współpracy w grupie. Nie odnajdą się tam osoby niecierpliwe i wybuchowe. Największe szanse na dobre zarobki na platformie wiertniczej mają osoby w przedziale wiekowym 20 - 50 lat, z wykształceniem wyższym (np. po AGH czy Akademii Morskiej), średnim (np. po technikum wiertniczym) i zawodowym. Cenieni są specjaliści od wierceń, personel medyczny (pielęgniarki, lekarze, rehabilitanci), personel pokładowy (chief, bosman, radiooficer, marynarze) oraz personel hotelowy i gastronomiczny. Nie zabraknie posad dla elektryków, spawaczy, ślusarzy, mechaników i wszystkich tych, którzy mają wiedzę na temat wydobywania ropy oraz ukończone branżowe kursy.

Zarobki

Zarobki na platformie wiertniczej są zwykle powodem, dla którego zgłasza się większość chętnych. Ich wysokość jest uzależniona od stanowiska oraz czasu trwania kontraktu. Im dłuższy staż pracy, tym wyższa płaca. Więcej zarobią osoby, dla których praca na platformie wiertniczej jest zajęciem stałym, a nie tylko sposobem na szybki zarobek. Pensje zależne są także od kwalifikacji - ukończonych studiów, kursów czy posiadanych certyfikatów. Wiążą się również z potencjalnym zagrożeniem, jakie wynika z pracy na danym stanowisku. Wszystko, co na platformie robi się własnoręcznie, jest sowicie opłacane. Koszty podróży na platformę i do domu są ponoszone przez pracodawcę. Ponadto nie trzeba płacić za kwaterę i wyżywienie. W Internecie znajdziesz informacje o zarobkach na platformie wiertniczej rzędu 150 euro, a nawet 400 euro dziennie. Najwyższe zarobki na platformie wiertniczej osiągniesz na Morzu Północnym oraz w Arabii Saudyjskiej - stawki zaczynają się zwykle od 200 euro dziennie. Pracownicy w ciągu kilku lat są w stanie odłożyć tyle gotówki, że po powrocie do Polski mogą myśleć o zmianie pracy lub założeniu własnego biznesu.

-> Przed wyjazdem do pracy na platformie wiertniczej zapoznaj się z potrzebnymi certyfikatami: Praca na platformach wiertniczych – podstawowe certyfikaty <-

Korzystny czas pracy

Kolejnym plusem pracy na platformie wiertniczej jest rozkład czasu pracy, który opiera się na systemie wachtowym (cyklach). Dzień roboczy trwa przeważnie 12 godzin, choć u niektórych operatorów będzie to 6 godzin. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy, która ma również wpływ na stosunek dni pracujących do dni wolnych. Zwykle na platformie obowiązuje system 14/21, 14/14 lub 28/28, które oznaczają zmianowość dni pracy/dni wolnych. Dla przykładu system 28/28 oznacza, że pracownik spędza tyle samo dni na morzu, co w domu. Dzięki takiemu rozkładowi czasu pracy możesz więc swobodnie zaplanować wolny czas. Pracując zawsze masz perspektywę, że przed Tobą kilka tygodni wolnego w domu. Warto również zaznaczyć, że urlopu jest sporo, na co w rzadko którym zawodzie możesz liczyć. Można go wykorzystać na odpoczynek lub np. tworzenie podwalin pod własny biznes na lądzie.

Pasjonująca przygoda

Zdecydowanym atutem pracy na platformie wiertniczej jest jej nieszablonowość. Tradycyjna praca w biurze dla wielu osób po prostu wieje nudą. Dwa tygodnie pracy, po których nadchodzą dwa tygodnie wolnego, nierzadko bardziej odpowiada osobom, które szukają wyzwań. Sama praca na platformie wiertniczej to przygoda zarezerwowana dla wytrwałych i zdeterminowanych. W tego typu pracy sprawdzisz swój charakter - dowiesz się prawdy na temat swojej odporności na stres i reakcji na trudne sytuacje. Będziesz przez cały czas się rozwijał, kształtując swoją osobowość. Pasjonujące jest również to, że do pracy na platformie wiertniczej, która znajduje się 70 km lub dalej od brzegu, leci się śmigłowcem. Większość platform posiada w tym celu odpowiednie lądowisko. Gdy pogoda nie rozpieszcza, korzysta się z transportu morskiego. Plusem są niewątpliwie także ciekawe widoki z dala od lądu, możliwość cieszenia się przepływającymi statkami i promami oraz wschodem i zachodem słońca, których nie zobaczysz w mieście.

Dobre warunki socjalne

Platforma wiertnicza liczy zwykle od 50 do ponad 300 członków załogi. To duża grupa ludzi, z którymi przebywa się przez okres kilku tygodni. Aby ułatwić i uprzyjemnić pracę na platformie wiertniczej, firmy z każdym rokiem starają się poprawiać warunki dla swoich pracowników. Dotyczy to między innymi warunków, w których oni mieszkają. Kiedyś standardowo w jednym pokoju mieszkało czterech pracowników. Obecnie pokoje bywają mniejsze, np. dwuosobowe, z łazienką i telewizorem. Na platformie dostępny jest Internet, który zmienił nie tylko możliwości kontaktu z bliskimi, ale urozmaicił też formę spędzania czasu wolnego. Dawniej dostępna była biblioteczka, grywało się w szachy, warcaby czy karty. W sali rekreacyjnej oglądano telewizję lub filmy ze szpuli. Obecnie platformy wyposażone są w dobrze zaopatrzone miejsca rozrywki, np. sauny, siłownie, a nawet sale kinowe. Można korzystać z gier komputerowych. Wszystko po to, by w komfortowych warunkach odpocząć po swojej zmianie i lepiej poznać ludzi, z którymi się pracuje. A to przecież rzutuje na zadowolenie z pracy.

Unikalne doświadczenie zawodowe

Dziś, wraz ze wzrostem standardów bezpieczeństwa, platforma stała się elitarnym miejscem pracy, o które walczy wielu chętnych. Na pracę na platformie wiertniczej mogą liczyć nie tylko eksperci o technicznym wykształceniu, ale również osoby z niższym wykształceniem. Niezależnie od ukończonych szkół, doświadczenie, które zdobędziesz w czasie pracy na platformie wiertniczej, będzie Twoim zdecydowanym atutem, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się szukać innej posady w powiązanych branżach. Przebywając po kilka tygodni z dala od brzegu, nabędziesz wiedzy i doświadczenia, które przyda się także na lądzie, a niejednokrotnie może zadecydować o Twojej ścieżce awansu. Mając taki wpis w CV, możesz również starać się o pracę na coraz lepiej płatnym stanowisku lub zdecydować się na posadę u innego, lepiej płatnego operatora. Istotnym plusem jest również wrażenie, jakie zrobisz na znajomych i rodzinie, opowiadając o swoich doświadczeniach w pracy na platformie wiertniczej. Tylko pozazdrościć tych spojrzeń! Nie czekaj i sprawdź nasze rejsy promem do Szwecji!