Finlandia na pierwszy rzut oka nie posiada spektakularnych atrakcji takich jak fiordy, imponujące wodospady czy tętniące życiem metropolie. Jednak fińska natura i charakterystyczne miasteczka zauroczą niejednego turystę - zwłaszcza takiego, który ma ochotę odpocząć w błogiej ciszy. Finlandia to prawie 190 tysięcy jezior, hektary lasów (największy procent zalesienia w Europie), dziesiątki tysięcy pięknych wysepek, plaże oraz 40 parków narodowych. Jest idealna dla tych, którzy cenią sobie piesze wędrówki, jazdę rowerem i piękne widoki. Czy jednak podróż samochodem do Finlandii to dobry pomysł? Jak wygląda zwiedzanie Finlandii samochodem? Czy można się zakochać w tym kraju po uszy?

Zwiedzanie Finlandii samochodem

Na terenie Finlandii, jak i całej Unii Europejskiej, przez cały rok obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania. Musisz też pamiętać, że jadąc samochodem do Finlandii zimą, będziesz potrzebować solidnych opon zimowych. Zaleca się z nich korzystać (zwłaszcza na północy kraju) również wiosną i jesienią ze względu na zalegający na drodze śnieg i oblodzenie. W Finlandii nie znajdziesz stacji LPG, zatankujesz jedynie benzynę (BENS) i diesla (DIE). Warto też wiedzieć, że wiele stacji benzynowych jest samoobsługowych, więc można na nich płacić jedynie kartą. W Finlandii przejazd autostradami oraz mostami jest bezpłatny. Możesz parkować zarówno na płatnych, jak i bezpłatnych parkingach. Parkingi płatne są oznaczone symbolem automatu parkingowego i nierzadko trzeba je opłacać do późnych godzin wieczornych. Bezpłatny parking poznasz po symbolu zegara parkingowego, który można kupić na stacjach benzynowych lub w supermarketach. Tablice przy parkingach informują, w jakich godzinach należy korzystać z zegara oraz przez jaki czas można parkować na nich samochód.

Nocleg na łonie natury

Podróż do Finlandii samochodem to świetny pomysł, ponieważ kraj ten znajduje się w dwudziestce najbezpieczniejszych państw świata. Można spokojnie podróżować i bezpiecznie nocować nawet w środku lasu. Każde miejsce noclegu musisz zachować w czystości. Finlandia jest idealna dla tych, którzy podróżują kamperem lub vanem. Bardzo wielu Finów podróżuje w taki sposób po kraju, korzystając z bezpłatnych miejsc kempingowych, na których można rozbić namiot, rozpalić grilla lub ognisko z dostępnego tam drewna i skorzystać z toalety. Na terenie Finlandii można również przenocować na płatnych kempingach z domkami, miejscami na kampera i namiot oraz wc i prysznicem. Podróżując do Finlandii samochodem, warto spędzić w niej tydzień, choć niestety i tak będzie to zbyt krótko, by nacieszyć się wyjątkowymi widokami.

Finlandia samochodem - bezpieczeństwo na drodze

Finlandia samochodem to często wybierana opcja, ponieważ po kraju podróżuje się wygodnie i bezpiecznie. Minusem jest niewiele autostrad, z których większość znajduje się w okolicach miast, np. Helsinek czy Turku. Jeśli zdecydujesz się pojechać na północ kraju, większość trasy będziesz pokonywać drogami jednopasmowymi. Pocieszający jest fakt, że jadąc samochodem do Finlandii, od razu zwrócisz uwagę na dbałość o bezpieczeństwo na drodze. Fińscy kierowcy przestrzegają limitów prędkości oraz zasad ruchu drogowego. Wynika to między innymi z kultury jazdy oraz wysokich mandatów za przekroczenie prędkości lub złamanie przepisów. Pamiętaj, że na drodze możesz spotkać wiele dzikich zwierząt. Im dalej na północ, tym więcej łosi, reniferów (zwłaszcza w Laponii) i innej zwierzyny, która może wyjść na drogę w najmniej oczekiwanym momencie. W ciągu dnia jest to niewątpliwa atrakcja, jednak w nocy staje się to niebezpieczne.

-> Samochodem warto wybrać się również do Szwecji. Przed podróżą sprawdź nasze rady: Samochodem do Szwecji <-

Udogodnienia dla turystów

Gdy zwiedzasz Finlandię samochodem, w lasach na północy i wschodzie kraju znajdziesz liczne udogodnienia, między innymi ogólnodostępne, darmowe chatki i gajówki (autiotuvat), które na szlakach znajdują się często w pobliżu strumienia, z którego można zaczerpnąć czystą wodę. Wyposażenie takiej chatki zazwyczaj przyjemnie zaskakuje - znajdziesz w nich np. piecyk, narzędzia, drewno i zadbaną toaletę. Podróżując do Finlandii samochodem, możesz skorzystać również z innych, dobrze przygotowanych schronień lub miejsc przeznaczonych do grillowania. Szlaki w lasach są przygotowane dla turystów i dobrze oznaczone, a mapy tras i domków znajdziesz w Internecie. Szlaki są zazwyczaj łatwe, a przy tym bardzo malownicze, czyste, dzikie i wolne od tłumów. Finlandia to również świetne miejsce dla rowerzystów. Drogi są dobre, czyste, na wielu z nich (szczególnie na północy) nie ma ruchu. Trasy dla narciarzy biegowych stają się szlakami rowerowymi i pieszymi. W fińskich miastach znajduje się wiele ścieżek rowerowych.

Helsinki

Zwiedzanie Finlandii samochodem można zacząć od położonych w Zatoce Fińskiej wśród licznych wysepek Helsinek. To jednocześnie spokojne i pełne życia miasto, które pozwala odpocząć, ale i się nie nudzić. Znajdziesz tu muzea, zadbane parki, plaże, kluby, atrakcje turystyczne oraz niezliczone sauny. Do Helsinek warto przyjechać choćby na jeden dzień, by zobaczyć Skalny Kościół (Rock Church), katedrę oraz Plac Senacki. Miłośnicy Muminków w stolicy Finlandii znajdą nie tylko sklep z gadżetami, ale też muminkową kawiarnię. Najciekawsza atrakcja znajduje się jednak poza ścisłym centrum miasta. To twierdza Suomenlinna, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, która znajduje się na sześciu wyspach. Niegdyś pełniła funkcję obronną, obecnie znajduje się tam muzeum wojskowe oraz liczne punkty gastronomiczne. Do twierdzy można dotrzeć promem z portu w Helsinkach.

Turku i jego okolice

W Turku można zobaczyć między innymi zamek oraz katedrę. Warto pójść też do portu lub odpocząć w jednym z ładnych parków. W okolicach miasta warto spędzić więcej czasu, by zobaczyć np. Wyspę Ruissalo, która ucieszy miłośników natury. Nie ma tam wielu turystów, urzekają dębowe lasy, plaże, ogrody botaniczne oraz XIX-wieczne wille. Atrakcją są też trasy piesze i rowerowe oraz miejsca kempingowe. Turku jest świetną bazą wypadową na Wyspy Alandzkie - to archipelag składający się z ponad 6700 wysp. Tylko mniej więcej 60 z nich jest zamieszkałych. Z Turku codziennie odpływa prom do stolicy wysp – Mariehamn. Niecałe 100 km na północ od Turku znajduje się Rauma. To niewielkie miasto, którego centrum zostało wpisane na listę UNESCO ze względu na świetnie zachowaną tradycyjną zabudowę drewnianą. Niskie, kolorowe budynki robią niesamowite wrażenie. Spacerując wąskimi, urokliwymi uliczkami ma się wrażenie jakby czas się tutaj zatrzymał.

Baśniowy świat

Finlandia znana jest również z magicznego świata baśni i bajek. Niewielkie miasteczko Naantali słynie z Doliny Muminków, którą musi odwiedzić każdy miłośnik powieści. To park rozrywki położony na wyspie Kailo, który jest otwarty trzy razy w roku i przyciąga tysiące turystów z całego świata. Wizyta w Dolinie pozwala choć na chwilę przenieść się do świata stworzonego przez Tove Jansson. Zwiedzając Finlandię samochodem, warto też zatrzymać się na spacer w samym Naantali, ponieważ jest to jedno z najstarszych fińskich miast z tradycyjną zabudową. Drugim wyjątkowym miejscem w Finlandii jest Rovaniemi, które słynie przede wszystkim z wioski Świętego Mikołaja. Setki tysięcy turystów korzystają tu z wielu atrakcji - można przekroczyć koło podbiegunowe, spotkać się ze Świętym Mikołajem czy wysłać list z wyjątkowym stemplem. Warto jechać do Rovaniemi latem, ponieważ wtedy jest tam niewielu turystów i nie trzeba czekać w długich kolejkach na spotkanie ze Świętym Mikołajem lub na mikołajową pocztę.

Finowie

Podróżując do Finlandii samochodem szybko zauważysz, że jej mieszkańcy są bardzo uczynni, jednak zachowują dystans i szanują swoją odmienność. Finowie uwielbiają się też relaksować w saunach. Jest to wpisane w ich kulturę. Szacuje się, że w kraju znajduje się około dwóch milionów saun, które spotkać można dosłownie wszędzie: na kempingach, w hotelach, siłowniach oraz prywatnych domach.

Na uwagę zasługuje również ich dobra znajomość języków obcych. Urzędowym językiem Finlandii jest fiński i szwedzki. Poza tym większość Finów dobrze mówi po angielsku. Zarówno osoba młodsza, jak i starsza, nie ma żadnych problemów z komunikacją, zawsze chętnie pomoże. Nieważne czy chodzi o wskazanie drogi, pomoc w zaparkowaniu czy coś bardziej skomplikowanego. W czasie zwiedzania Finlandii samochodem po prostu zawsze można liczyć na pomoc przypadkowych ludzi. A do Finlandii łatwo dotrzesz naszymi promami do Szwecji.

-> A jak żyje się w Finlandii? Przeczytaj nasz artykuł: Jak się żyje w Finlandii? <-