Moda na road trip nadal trwa, a Szwecja jest wymarzonym miejscem dla amatorów tego typu turystyki. Posiada bardzo dobre drogi i bezpłatne autostrady. Jak zaplanować wycieczkę do Szwecji samochodem? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? I o czym koniecznie musisz wiedzieć?

Jak dotrzeć do Szwecji?

Do Szwecji możemy udać się samolotem - z Polski mamy wiele bezpośrednich lotów do Malmö, Sztokholmu, Goteborga czy pobliskiej Kopenhagi - i wypożyczyć na miejscu samochód, żeby kontynuować podróż. Albo wybrać się własnym autem do Szwecji. W tym przypadku możemy skorzystać z dostępnych połączeń dużymi morskimi promami Unity Line lub wjechać do Szwecji od strony Kopenhagi mostem Oresund, który łączy Kopenhagę z Malmö. Linie promowe w Polsce oferują codzienne połączenia ze Świnoujścia do Ystad oraz Trelleborga, a kilka razy w tygodniu z Gdańska do Nynashamn, leżącego zaledwie 60 km od Sztokholmu, czy z Gdyni do Karlskrony.

Ile kosztuje prom do Szwecji z samochodem?

To oczywiście uzależnione jest od wyboru połączenia, liczby osób oraz od wielkości samochodu, którym się poruszamy. Zakładając, że będzie to jedna osoba, wybierająca się samochodem osobowym do Ystad, to za prom ze Świnoujścia w jedną stronę zapłaci około 450 zł. Zawsze jednak warto planować podróż w obie strony, wtedy też jest większa szansa na skorzystanie z promocji czy taryfy ekonomicznej, oferowanej przez przewoźników.

Wynajem samochodu w Szwecji

Masz bardzo dużo możliwości wynajmu samochodu w Szwecji, znajdziesz też wiele portali, które oferują usługi wielu różnych wypożyczalni. Ile kosztuje w Szwecji wynajem samochodu? To zależy od klasy i wielkości samochodu, na jaki się zdecydujesz, oraz gdzie i na jak długo chcesz go wypożyczyć. Przykładowo cena wynajmu na lotnisku w Sztokholmie może się wahać od około 280 zł wersji mini do ponad 2600 zł za jeden dzień jazdy luksusowym autem. Musisz wiedzieć, że tankowanie w Szwecji też nie należy do najtańszych. Średnia cena oleju napędowego w Szwecji to obecnie około 7,00 zł.

Przepisy ruchu drogowego w Szwecji

Niezależnie od tego, jakim samochodem będziesz się poruszać - swoim czy wynajętym - powinieneś zdawać sobie sprawę, jakie zasady ruchu panują w tym skandynawskim kraju. Przepisy ruchu drogowego w Szwecji nie różnią się znowu tak bardzo od tych w Polsce, jednak warto je poznać i się do nich dostosować, ponieważ mandaty w Szwecji są naprawdę wysokie i doskonale wpisują się w opinię, że Szwecja jest jednym z najdroższych europejskich krajów.

Ograniczenie prędkości

Ograniczenie prędkości w miastach i mniejszych miejscowościach wynosi 50 km na godzinę, na drogach krajowych - 90 km, a na autostradach 110-120 km na godzinę. Obszary zabudowane to 70 km na godzinę, chyba że znaki pokazują inaczej.

Światła

Światła mijania muszą być włączone przez cały czas, niezależnie od pory roku i dnia.

Opony

Opony zimowe są wymagane od 1 grudnia do 31 marca. Policja zwraca też uwagę na stan bieżnika w oponach, który nie może być niższy niż 1,6 mm.

Ubezpieczenie

Wymagane jest ubezpieczenie OC, dobrze jest mieć również kartę zdrowia NFZ oraz dodatkowe ubezpieczenie ewentualnych kosztów leczenia.

Telefon komórkowy i pasy bezpieczeństwa

W Szwecji możesz podczas jazdy rozmawiać tylko przez zestaw głośnomówiący. Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe dla wszystkich pasażerów.

Strefy parkowania

W większości miast parkowanie wiąże się z opłatą, przy czym płatna strefa parkowania obowiązuje najczęściej od 8 do 18.00.

Szwedzki Allemansrätten

Wybierając się do Szwecji samochodem warto wiedzieć, że obowiązuje tu tak zwane prawo do publicznego dostępu, które gwarantuje wszystkim swobodny kontakt z naturą. W Szwecji możesz spacerować po prywatnych lasach i nie musisz decydować się na nocleg tylko na polach biwakowych. W zasadzie na jedną noc możesz rozbić namiot w dowolnym miejscu, ważne tylko, żebyś nie zakłócał prywatności innych ludzi oraz nie niszczył i nie zaśmiecał przyrody. Oczywiście nie dotyczy to licznych parków i rezerwatów, gdzie obowiązują zupełnie inne prawa. W kamperze możesz przenocować praktycznie wszędzie, ale nie zawsze możesz biwakować na zewnątrz. Niemal przy każdym parkingu znajdziesz szczegółowe informacje, czy w danym miejscu możesz zatrzymać się na noc i pod jakimi warunkami.

Dlaczego warto podróżować samochodem po Szwecji?

Ostatnio niezwykle popularne stały się wycieczki pod hasłem Szwecja w jeden dzień.  Jednak nie ma się co oszukiwać - w ciągu jednego dnia nie jesteś w stanie obejrzeć zbyt wielu atrakcji. Podróż do Szwecji samochodem na minimum kilka dni to idealna możliwość, żeby poznać chociaż część tego niezwykle ciekawego i przyjaznego turystom kraju. Atrakcji turystycznych w Szwecji jest bardzo dużo, a zwiedzając ją samochodem możemy wybrać to, co interesuje nas najbardziej. Szwecja ze swoimi wygodnymi drogami to idealne miejsce na samochodową wycieczkę. To bardzo wygodna opcja, ponieważ możesz ze sobą zabrać rowery i cały wakacyjny ekwipunek. Bez samochodu nie dotrzesz też do niektórych zakątków, które są warte obejrzenia.

Co warto zobaczyć w Szwecji?

Możesz zwiedzić duże miasta i popularne nadmorskie kurorty albo urocze rybackie wioski i małe klimatyczne miasteczka rozsiane wzdłuż wybrzeży. W Szwecji z pewnością warto zbliżyć się do natury i odwiedzić liczne parki narodowe, pełne zachwycającej roślinności i przepięknych widoków. Klimatyczne nadmorskie kurorty z białymi plażami ciągną się kilometrami, a ich uroczym akcentem są kolorowe plażowe domki na wydmach. Na szwedzkich plażach spotkasz miłośników takich sportów jak surfing, kitesurfing czy żeglarstwo. W ogóle Szwecja to doskonałe miejsce dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Wiele miejsc w Szwecji obfituje w niezliczoną ilość pieszych i rowerowych ścieżek. Wybrzeża Szwecji to również wymarzone miejsce dla miłośników przyrody - migrujące ptaki czy ogrzewające się na plażach foki przyciągają wielu obserwatorów.

Jakie są najciekawsze miejsca w Szwecji?

W zasadzie na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Ale jeżeli zdecydujesz się na podróż do Szwecji samochodem, to jest parę miejsc, których na pewno nie powinieneś ominąć.

Sztokholm

Sztokholm to największe miasto pod względem zaludnienia i stolica Szwecji, niezwykle elegancka i pełna przepychu. Nazywana bywa „Wenecją Północy”, ponieważ została osadzony na 14 wyspach i wysepkach połączonych 53 mostami. Na pewno warto tutaj poświęcić trochę czasu na zwiedzanie Starego Miasta i Pałacu Królewskiego oraz licznych muzeów.

Göteborg

Göteborg to drugie co do wielkości miasto w Szwecji. Największą jego atrakcją są kanały, po których pływają specjalne łodzie. Göteborg jest miastem portowym i największym centrum uniwersyteckim w całej Skandynawii. W tym mieście znajduje się muzeum Volvo oraz największy w Skandynawii park rozrywki - Lieseberg.

Skania

Skania to najbardziej wysunięty na południe region Szwecji, który przyciąga turystów pięknym nadmorskim krajobrazem i bogactwem natury - znajdują się tu trzy niezwykłe przyrodnicze parki narodowe. Skania to również kraina ponad 200 zamków i dworków często otwartych dla zwiedzających. Największym miastem Skanii jest portowe miasto Malmö.

Gotlandia

Gotlandia, czyli “Wyspa Wikingów”, to największa wyspa Bałtyku, która zachwyca przede wszystkim pięknem dzikiego krajobrazu. Piaszczyste plaże, skaliste klify i rezerwaty przyrody oraz doskonale zachowane jaskinie to świetne miejsce na wakacyjne wędrówki. Miłośnicy historii znajdą tu unikalne miasteczko Visby z zachowaną średniowieczną zabudową i murami obronnymi, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lodowy hotel w Jukkasjärvi

Amatorom chłodniejszych klimatów mogę polecić urlop w iglo, czyli icehotel w miejscowości Jukkasjärvi w szwedzkiej części Laponii. To najstarszy tego typu obiekt na świecie. Całe wyposażenie hotelu powstaje z lodowych bloków. Tylko łazienki i toalety znajdują się w ogrzewanym budynku. Hotel roztapia się w połowie kwietnia i jest ponownie wznoszony w listopadzie. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest możliwość zobaczenia Zorzy Polarnej, ponieważ Jukkasjärvi znajduje się zaledwie 200 km od koła podbiegunowego.

Park Narodowy Abisko

Park Narodowy Abisko położony jest przy norweskiej granicy około 200 km od koła podbiegunowego Mieści się tam ośrodek sportów zimowych, a na szczycie góry Nuolja znajduje się stacja obserwacyjna zorzy polarnej. To jedno z najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji tego niezwykłego zjawiska. Na terenie parku żyją min. niedźwiedzie, łosie i renifery.

Karlskrona

Karlskrona została wzniesiona na 33 wyspach połączonych mostami i mostkami. Karlskrona jest stolicą południowego regionu Blekinge. To jeden z najcieplejszych i najbardziej malowniczych regionów Szwecji. Niewątpliwą atrakcja tego miasta, oprócz charakterystycznych uroczych drewnianych domków, jest Muzeum Marynarki Wojennej.

Wakacje w Szwecji warto zaplanować

Spędzając wakacje w Szwecji masz okazję zobaczyć wiele atrakcji turystycznych, które warte są Twojej uwagi. Tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na zwiedzanie największych miast i niezwykle ciekawych muzeów, czy bardziej interesuje Cię kontakt z imponującą naturą. Samochodowa wycieczka po Szwecji z pewnością przyniesie Ci wiele możliwości, z których warto skorzystać. Powinieneś się jednak przed takim wyjazdem przygotować i dobrze zaplanować podróż. Unikniesz wtedy nieprzyjemnych niespodzianek i dotrzesz do miejsc, na których najbardziej Ci zależy.

Zobacz nasz kanał