Szwecja to kraj marzeń dla wielu osób. Majestatyczna natura, klimatyczne, typowo skandynawskie miasteczka, elegancki minimalizm estetyczny, wysoki standard życia, dobre zarobki. Nic dziwnego, że i Ty rozważasz przeprowadzkę na północ Europy. Zanim zaczniesz planować relokację do Sztokholmu czy Malmo, dowiedz się, jak w praktyce wygląda życie w Szwecji. Oto, co warto wiedzieć przed wejściem na pokład promu do największego i najludniejszego kraju Skandynawii z myślą o pozostaniu tam na dłużej.

Życie w Szwecji – czy jest podobne do tego w Polsce?

Około 7 godzin – tyle płynie prom do Szwecji, a dokładniej ze Świnoujścia do Ystad. To stosunkowo niewielka odległość, więc mogłoby się wydawać, że życie w tym skandynawskim kraju, po drugiej stronie Bałtyku, jest podobnego do tego w Polsce. I oczywiście pod wieloma względami jest. Oba kraje należą do Unii Europejskiej, mamy pewien zestaw wspólnych wartości kulturowych, jednak życie i praca w Szwecji przebiegają inaczej niż w naszym kraju. Mają one oczywiście zarówno swoje cienie, jak i blaski. Dlatego warto poznać obie strony medalu jeszcze przed decyzją o przeprowadzce na stałe. Oto najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę – krok po kroku.

Emigracja do Szwecji – jak to zrobić?

Na początek najważniejsze pytanie: jak zacząć życie w Szwecji? W teorii jest to dla obywatela Polski dość proste. Z formalnego punktu widzenia migracja do tego kraju nie wymaga dopełnienia wielu obowiązków. Oba kraje są częścią strefy Schengen, co umożliwia nieograniczone przemieszczanie się. Jednak w praktyce emigracja do Szwecji wymaga sformalizowania pobytu. Pamiętaj, że:

 • szwedzkie prawo dopuszcza przebywanie obywateli Unii Europejskiej na swoim terytorium bez pozwolenia, jednak jeśli chcesz tutaj żyć i pracować dłużej niż przez ok. 3 miesiące, wystąp o status rezydenta do Migrationsverket;
 • aby móc zacząć pracować w Szwecji w pełni legalnie oraz korzystać z przysługujących Ci praw, musisz uzyskać szwedzki numer personalny – odpowiednik naszego PESEL. Przyznaje go odpowiednik polskiego urzędu skarbowego, czyli Skatteverket. Uzyskanie stałego numeru personalnego jest procesem, który może trwać wiele miesięcy, jednak na ten okres otrzymasz tymczasowy numer personalny, który pozwoli Ci załatwiać sprawy formalne.

Uzyskanie numeru personalnego – dlaczego to ważne i czemu to wyzwanie?

Szwecja jest krajem, który cieszy się dużą popularnością wśród imigrantów oraz uchodźców z całego świata. Właśnie dlatego w ostatnich latach polityka imigracyjna tego państwa skandynawskiego uległa zaostrzeniu. Chociaż w teorii zmieniło się niewiele, w praktyce osoby, które ubiegają się o uzyskanie numeru personalnego, mogą się liczyć z długą procedurą.

Warto wiedzieć, że nie jest on nadawany automatycznie, np. osobom, które mają partnera będącego obywatelem Szwecji, nawet jeśli zawarły z nim związek małżeński. Najprostszymi drogami do jego uzyskania są:

 • umowa o pracę ze szwedzką firmą na okres minimum 1 roku, choć duże szanse mają także osoby na 6-miesięcznej umowie próbnej,
 • studia w Szwecji, przewidziane na minimum 2 lata.

Choć nieuzyskanie numeru personalnego nie wyklucza funkcjonowania w Szwecji, jego brak zdecydowanie to utrudnia. To właśnie personnummer pozwala m.in. na:

 • założenie konta w szwedzkim banku – to niezwykle przydatne, ponieważ ten kraj funkcjonuje w niemal bezgotówkowej rzeczywistości, więc nie możesz liczyć np. na wypłatę za pracę w gotówce,
 • rejestrację w szwedzkim urzędzie pracy,
 • skorzystanie z darmowego kursu szwedzkiego dla imigrantów (SFI),
 • otrzymanie pełnej opieki medycznej – choć z wielu świadczeń możesz skorzystać na podstawie EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, przysługującej każdemu, kto funkcjonuje w systemie NFZ.

Zakwaterowanie w Szwecji

Kolejną kluczową kwestia związaną z życiem w Szwecji jest zakwaterowanie. Jakie stoją przed Tobą opcje? Przede wszystkim o mieszkanie w tym kraju warto zadbać jeszcze przed przyjazdem – chyba, że masz już w tym kraju kogoś bliskiego, u kogo będziesz się mógł zatrzymać przez krótszy lub dłuższy czas.

Trzeba jednak pamiętać, że wynajem domu w Szwecji nie jest tak prosty jak w Polsce. W tym kraju od kilku lat panuje kryzys mieszkaniowy, co oznacza, że zainteresowanych kupnem lub wynajmem jest znacznie więcej niż dostępnych nieruchomości. W efekcie zarówno na zakup, jak i na wynajęcie lokalu możesz sporo poczekać, a to, czy utrzymasz upragnione „M” (nawet przy kupnie!) zależy w dużej mierze od… przyszłych sąsiadów. W Szwecji funkcjonują tzw. „komuny sąsiedzkie”, które muszą zaakceptować potencjalnego nowego mieszkańca. Dlatego odbywają się tutaj bardzo rygorystyczne castingi, a kryteriami, które bierze się pod uwagę, są m.in.:

 • wykształcenie,
 • pochodzenie,
 • rodzaj wykonywanej pracy,
 • sytuacja rodzinna,
 • maniery (!).

A jakie dokładnie stoją przed Tobą opcje?

Po pierwsze, zakup nieruchomości – jeśli dysponujesz środkami na ten cel, to może być najlepsze możliwe wyjście z sytuacji, zwłaszcza że wartości mieszkań i domów rosną znacząco z roku na rok. Jednak to opcja dla osób o naprawdę wysokim statusie majątkowym, ponieważ koszty są znacznie wyższe niż w Polsce.

Po drugie – najem od spółdzielni. W Szwecji są one bardzo powszechne, a czynsze w lokalach należących do takiej instytucji są stabilne i regulowane pod względem wysokości przez państwo. Jednak otrzymanie mieszkania spółdzielczego przez imigranta jest bardzo trudne, skoro nawet Szwedzi oczekują na jego otrzymanie przez… średnio 6 lat i zapisują się w „komitetach kolejkowych”.

Po trzecie – najem prywatny. To najłatwiej i najszybciej dostępna opcja najmu, jednak trzeba się liczyć, że koszt lokalu będzie wysoki, a sytuacja mieszkalna – niestabilna. Powszechne są zmiany wysokości czynszu czy wypowiadanie umowy po kilku miesiącach, a nawet tygodniach. Rekordziści w Sztokholmie potrafią zmieniać miejsce zamieszkania kilkanaście (!) razy w roku.

Pamiętaj: aby znaleźć mieszkanie w Szwecji… najlepiej opublikować ogłoszenie o jego poszukiwaniu. To powszechne rozwiązanie, ponieważ – przypomnijmy jeszcze raz – w tym kraju panuje deficyt lokalowy.

-> A może wybierasz się na Islandię? Przeczytaj: Jak się żyje w Islandii? <-

Praca w Szwecji

Jeśli masz już adres zamieszkania, możesz zawrzeć umowę o pracę – adres zameldowania będzie Ci potrzebny do spisania umowy o pracę. A jakie panują tu warunki zatrudnienia? Pamiętaj, że:

 • w Szwecji nie obowiązuje płaca minimalna, jednak zwłaszcza w większych zakładach o warunki zatrudnienia dbają wszechobecne tutaj związki zawodowe,
 • umowa o pracę może być z Tobą zawarta ustnie, jednak w ciągu miesiąca od rozpoczęcia pracy musisz otrzymać tzw. „warunki pracy”, a zatem dokument przedstawiający wszystkie zasady związane z Twoim zatrudnieniem,
 • podatki od dochodów w Szwecji utrzymują się na poziomie ok. 30%,
 • pracownikowi przysługuje tu 25 dni roboczych urlopu w ciągu roku,
 • tydzień pracy nadal trwa 40 godzin, ale o obniżenie wymiaru zatrudnienia o 25% mogą się ubiegać osoby wychowujące dzieci do 8. roku życia.

Zarobki są tu na dość wysokim poziomie – także w odniesieniu do tego, ile wynoszą koszty życia w Szwecji. Nawet wykonując pracę wymagającą niskich kwalifikacji (to dobry punkt startu, zwłaszcza w okresie ubiegania się o uzyskanie numeru personalnego), można spokojnie zarobić na utrzymanie, a różnice w pensji sprzątaczki i pracownika budowy są relatywnie małe.

Życie w Szwecji a kultura

Szwecja jest przyjaznym i otwartym krajem, w którym bardzo ceniona jest tolerancja. Dlatego możesz się tu spodziewać np. bardzo miłej i pomocnej obsługi w urzędach i łatwego dostępu do edukacji czy służby zdrowia (choć ta wcale nie funkcjonuje idealnie). Jednak trzeba przy tym pamiętać, że Szwedzi są dość zamknięci w sobie i trudno o wejście z nimi w głębsze relacje w krótkim czasie. Nie oznacza to, że są aż tak „zimni” jak się wydają, jednak podchodzą do nowych znajomości z większym dystansem, a zaskarbienie sobie ich zaufania wymaga czasu.

Czy zatem emigracja do Szwecji to dobry pomysł? W wielu przypadkach – jak najbardziej tak. Jednak zanim wybierzesz życie tutaj na stałe, wsiądź na prom do Szwecji i poznaj ją od turystycznej strony albo zacznij od pracy tymczasowej. To pozwoli Ci lepiej ocenić, czy ten kraj skandynawski jest Twoim miejscem do życia.

Praca w Szwecji – wszystko, co musisz wiedzieć

Myślisz o tym, żeby podjąć zatrudnienie w Szwecji? To może być dobry pomysł, jeśli zależy Ci na zarobkach wyższych niż w Polsce. To skandynawskie państwo jest również znane z dobrych warunków socjalnych dla pracowników oraz klimatu kulturowego sprzyjającego osiedleniu się tu na dłużej. Poza tym łatwo się tu dostać z Polski – promy do Ystad odpływają codziennie! Jak jednak dokładniej wyglądają warunki pracy w Szwecji? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Legalna praca w Szwecji dla Polaków – jakie warunki należy spełnić?

Na początek najważniejsze – zarówno Polska, jak i Szwecja należą Unii Europejskiej oraz do strefy Schengen. Oznacza to, że obywatele Polski mogą podjąć zatrudnienie w Szwecji bez konieczności zdobywania dodatkowego pozwolenia na pracę. Nie ma też ograniczeń czasowych odnośnie tego, ile można pracować w Szwecji.

Nie oznacza to jednak, że nie ma konieczności dopełnienia kilku formalności związanych z podjęciem zatrudnienia w tym kraju. Przede wszystkim fakt podpisania umowy ze szwedzkim pracodawcą należy zgłosić do Urzędu Podatkowego (Skatteverket) – to konieczne, aby uzyskać tymczasowy „NIP” – samordningsnummer – niezbędny do rozliczeń podatkowych.

Jeśli interesuje Cię tylko praca sezonowa w Szwecji, np. na 1-2 miesiące, nie musisz dopełniać żadnych formalności. Jeżeli jednak czas Twojej obecności w Szwecji i wykonywania pracy zarobkowej w tym kraju jest dłuższy niż 90 dni, musisz uzyskać zezwolenie na pobyt (uppehillstillstind) w Urzędzie Imigracyjnym (Migrationsverket). Posłuży on do nadania Ci stałego numeru NIP.

Jak zatem widać, o legalne zatrudnienie w Szwecji nie jest trudno, a liczba formalności do dopełnienia jest niewielka.

Jak znaleźć pracę w Szwecji?

Słyszałeś, że praca w Szwecji od zaraz jest łatwo dostępna? To może być prawda, jednak podobnie jak na polskim rynku zatrudnienia sytuacja bywa zmienna. Można szukać pracy po przyjeździe na miejsce, ale trzeba się liczyć z tym, że nie znajdzie się jej od ręki. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest poszukanie sobie zatrudnienia jeszcze przed przyjazdem do tego kraju.  Jak to zrobić? Możliwości jest co najmniej kilka.

 1. Portal szwedzkiego Urzędu Pracy, https://arbetsformedlingen.se/platsbanken/ – tu można znaleźć bardzo szeroki wybór ogłoszeń o zatrudnieniu, choć trzeba pamiętać, że aby z nich skorzystać, trzeba być zarejestrowanym jako bezrobotny. Jest to więc opcja dla osób, które już przebywają w Szwecji i mają pozwolenie na długoterminowy pobyt.
 2. Agencje pośrednictwa pracy – mogą ułatwić przeniesienie się z Polski do Szwecji i znaleźć optymalne zatrudnienie. Warto jednak wybierać wyłącznie sprawdzonych pośredników, którzy cieszą się dobrą renomą i mają dużo pozytywnych opinii. Niestety, jak na każdym rynku, i tutaj zdarzają się nieuczciwe agencje.
 3. Portale społecznościowe – jeśli jesteś specjalistą, na przykład programistą, inżynierem czy też interesuje Cię praca dla lekarzy w Szwecji, możesz sprawdzić ogłoszenia w serwisie LinkedIn, który jest pełen ogłoszeń dla profesjonalistów. Czasami ciekawe oferty można też znaleźć na… Facebooku, i to zarówno na oficjalnych stronach firm, jak i na grupach dyskusyjnych. W tym drugim przypadku warto być jednak uważnym.
 4. Portale z ofertami pracy – warto sprawdzać zarówno te polskie, jak i szwedzkie, w tym skierowane do Polaków poszukujących zatrudnienia.
 5. „Networking” – masz znajomych, którzy już prowadzą życie w Szwecji? Jeśli tak, bezpiecznym sposobem na zdobycie zatrudnienia jest poproszenie ich o pomoc. Być może w firmie, w której oni sami są zatrudnieni, odbywa się właśnie rekrutacja? Dobrze to sprawdzić! Dzięki temu uzyskasz z pierwszej ręki informacji o warunkach zatrudnienia oraz pomoc w pierwszych miesiącach pobytu w nowym kraju.

Pamiętaj również, że w Szwecji wszystkie informacje o osobach fizycznych i firmach są jawne i można je bez problemu sprawdzić online, np. na stronach takich lak allabolag.se. Warto w ten sposób sprawdzić przyszłego pracodawcę, aby mieć pewność, że firma istnieje i działa legalnie.

-> A może myślisz o Finlandii jako miejscu do życia? Przeczytaj: Jak się żyje w Finlandii? <-

Praca w Szwecji dla Polaków – w jakich zawodach?

W teorii nie istnieją żadne ograniczenia co do zawodów, w których w Szwecji pracę mogą podejmować obcokrajowcy. Jednak istnieje kilka barier, które mogą stanowić wyzwanie dla osób niebędących obywatelami tego kraju. Jakich?

 • Brak znajomości języka szwedzkiego – chociaż praca w Szwecji bez języka jest możliwa, i to nawet w korporacjach, gdzie korzysta się z angielskiego, jego nieznajomość może stwarzać poważne bariery w uzyskaniu wysokiego stanowiska.
 • Konieczność nostryfikacji dyplomu ze studiów – w większości przypadków, jeśli chcesz podjąć zatrudnienie w zawodzie wymagającym określonych uprawnień, np. jako lekarz, musisz uzyskać prawo do wykonywania zawodu w Szwecji. Wymaga to znajomości języka na poziomie C1 oraz przetłumaczenia i weryfikacji dyplomu medycznego z Polski przez szwedzkie władze.

Zdarza się również, że imigranci zarobkowi, którzy chcą pracować na stanowiskach specjalistycznych wyższego szczebla, muszą zrobić krok do tyłu i zacząć od niższego poziomu kariery, aby stopniowo przekonać do siebie pracodawcę.

Tak czy inaczej, największe szanse na znalezienie zatrudnienia w Szwecji są:

 • w sektorze budowlanym – poszukiwani są zarówno architekci, inżynierowie, i konstruktorzy czy wykwalifikowani operatorzy maszyn, jak i pracownicy niewykwalifikowani. Praca w Szwecji na budowie jest stosunkowo łatwa do uzyskania;
 • w ochronie zdrowia – na pracę w Szwecji mogą liczyć zarówno lekarze wszystkich specjalności, jak również pielęgniarki i pielęgniarze, fizjoterapeuci czy ratownicy medyczni,
 • w sektorze rolniczym – praca w Szwecji na farmie czy w lesie jest często wybierana przez osoby, które interesuje sezonowe zatrudnienie,
 • w branży IT – poszukiwani są w szczególności programiści, choć trzeba pamiętać, że coraz częściej korzystają oni z zatrudnienia zdalnego.

Poszukiwani są też pracownicy niewykwalifikowani – np. personel sprzątający. Wbrew pozorom, taka praca w Szwecji dla kobiet czy mężczyzn może być źródłem bardzo dobrych zarobków. Takich, które pozwolą się spokojnie utrzymać, a jednocześnie odłożyć dodatkowe środki. To również dobra opcja dla osób, które interesuje praca w Szwecji bez znajomości języka.

Praca w Szwecji – jak wygląda rekrutacja?

Rekrutacja w Szwecji wygląda nieco inaczej niż w Polsce, dlatego warto być świadomym, jak wygląda ten proces – po to, aby uniknąć zbędnych frustracji. Pamiętaj przede wszystkim, że w Szwecji pracodawcy rzadko kiedy przekazują kandydatowi informację zwrotną, jeśli nie są zainteresowani jego zatrudnieniem. Co to oznacza w praktyce? Tyle, że możesz wysłać kilkadziesiąt CV, a nie uzyskać ani jednej odpowiedzi.

Jeśli jednak potencjalny pracodawca odezwie się do Ciebie, to może być bardzo obiecująca wiadomość. Ale uwaga! Najczęściej – zwłaszcza na specjalistyczne stanowiska – rekrutacja nie kończy się na tym etapie. Standardem jest oczywiście rozmowa kwalifikacyjna. Jeśli zostaniesz po niej przyjęty, wiadomość otrzymasz szybko. Jeśli zaś nie – możesz liczyć co najwyżej na zdawkowego maila, najczęściej po długim czasie. Nie należy się jednak zrażać.

Jak można sobie pomóc? Specjaliści radzą osobom, które interesuje legalna praca w Szwecji, aby po wysłaniu aplikacji zadzwoniły do firmy, w której chcą pracować. Taki telefon może „zdziałać cuda”!

Praca w Szwecji – umowa

W Szwecji pracuje się na podstawie umowy o pracę (anställningsavtal lub arbetsavtal). Najczęstszą formą zatrudnienia jest umowa na czas nieokreślony – daje największą stabilność. Istnieje też kilka umów na czas określony. Są to:

 • provanstälning – umowa na okres próbny, trwająca maksymalnie 6 miesięcy,
 • visstidsanställning – umowa na czas określony, zawierana maksymalnie na 2 lata,
 • projektanstälning – umowa na czas wykonywania danego projektu,
 • säsongsarbete – umowa o pracę sezonową w Szwecji,
 • vikariat – umowa na zastępstwo.

Warto przy tym podkreślić, że zgodnie ze szwedzkim prawem możliwe jest zawieranie umowy o pracę ustnie. Tak też dzieje się w większości przypadków. Nie musisz się obawiać takiej formy porozumienia zawieranego ze szwedzkim pracodawcą. Pamiętaj przy tym, że w przeciągu miesiąca od rozpoczęcia zatrudnienia jest on zobowiązany do przekazania Ci warunków pracy w formie pisemnej. Zawarte w nich informacje muszą zawierać:

 • nazwę oraz adres pracodawcy,
 • numer organizacyjny firmy (odpowiednik polskiego REGON-u),
 • dane osobowe pracownika, w tym jego numer personalny nadany przez Urząd Podatkowy w Szwecji,
 • nazwę wykonywanego zawodu oraz zakres obowiązków,
 • informację o formie zatrudnienia,
 • wyraźną informację o wynagrodzeniu – jego wysokości oraz sposobie rozliczania,
 • liczbę godzin pracy i informację o wynagrodzeniu za ewentualne nadgodziny,
 • dzień wypłaty wynagrodzenia,
 • wskazanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę w Szwecji,
 • liczbę dni przysługującego urlopu.

Ważna jest również informacja o tym, czy w firmie obowiązuje umowa zbiorowa ze związkami oraz zakresu ochrony, który z niej wynika. W warunkach zatrudnienia muszą też być wskazane rodzaje ubezpieczeń, jakimi jest objęty pracownik w firmie. Uwaga! W Szwecji należy się samodzielnie zarejestrować w Kasie Ubezpieczeń, co upoważnia do korzystania ze świadczeń społecznych i zdrowotnych na terenie kraju. Prawo do takiego ubezpieczenia ma każdy obywatel oraz rezydent w kraju.

Warto przy tym wiedzieć, że okres wypowiedzenia umowy o pracę w Szwecji jest uzależniony od długości stażu u danego pracodawcy. Standardowy wynosi 1 miesiąc, ale np. dla osób pracujących w jednej firmie przez 10 lat jest to już pół roku.

Jak wyglądają zarobki w Szwecji?

Zasadniczo, zarobki w Szwecji są wyższe niż w Polsce, bez względu na zajmowane stanowisko. Mediana płac w tym kraju wynosi obecnie nieco ponad 42 000 SEK, czyli ok. 18 000 zł miesięcznie, a średnia – ok. 32 SEK brutto (ok. 14 000 zł brutto). Trzeba jednak pamiętać, że jest to kwota brutto, a w Szwecji obowiązują wynoszące ok. 30% podatki od dochodu. Należy również pamiętać o tym, że koszty życia w tym kraju są również wyższe niż w Polsce. Mimo to można tu oczekiwać wysokiego poziomu życia, nawet przy wykonywaniu prostej pracy bez znajomości języka.

Minimalna stawka godzinowa w Szwecji?

Mimo że Szwecja jest krajem, w którym prawa pracowników są bardzo rzetelnie przestrzegane, nie obowiązuje tutaj minimalna pensja ani stawka godzinowa. Dlatego w teorii pracodawca może zaoferować nawet 1 SEK na godzinę. Jednak z drugiej strony w krajach skandynawskich został określony tzw. gwarantowany poziom dochodu dla każdego obywatela. Wynosi on równowartość minimalnego zasiłku dla bezrobotnych. Może on być wypłacany przez 300 dni roboczych po utracie pracy, a jego maksymalna wysokość podstawowa to 320 koron dziennie. Można więc łatwo policzyć, że szacunkowe najniższa krajowa w Szwecji to 6 400 SEK brutto/miesiąc. Jednak zarobić można znacznie więcej. Dlatego należy z ostrożnością podchodzić do ofert pośredników i dokładnie przeliczać proponowane stawki.

Średnie zarobki w Szwecji

Ile wynoszą średnie zarobki w Szwecji? Warto przyjrzeć się wysokości pensji na różnych stanowiskach. Oto orientacyjne stawki, jakich można oczekiwać.

 • Opiekunka domowa – częsta praca w Szwecji dla kobiet – przynosi przychody na poziomie 20-24 000 SEK brutto miesięcznie
 • Praca w Szwecji na budowie – między 28 a 30 000 SEK brutto
 • Praca dla kierowców w Szwecji – ok. 29 000 SEK brutto
 • Praca w hotelu w Szwecji (sprzątanie) – ok. 23 000 SEK brutto
 • Praca kasjera – ok. 23 500 SEK brutto
 • Praca spawacza – ok. 29 500 SEK brutto
 • Praca dla pielęgniarki – minimum 38 000 SEK brutto

Osoby wykonujące pracę sezonową, np. na farmie czy w lesie, mogą liczyć na ok. 20-23 000 SEK brutto miesięcznie.

Jak zatem widać, zróżnicowanie wynagrodzeń nie jest duże, a stawki są na tyle wysokie, że mogą przekonywać zarówno do krótko- jak i długoterminowego wyjazdu.

Płaca i warunki zatrudnienia w Szwecji a związki zawodowe

Związki zawodowe, nazywane facket, odgrywają bardzo ważną rolę w szwedzkim systemie zatrudnienia i mają ogromny wpływ na warunki zatrudnienia w konkretnych zawodach oraz zakładach. Pracodawca, który ma podpisaną tzw. umowę kolektywną z ze związkiem (kollektivavtal), jest zobowiązany m.in. do zapewnienia pracownikom pensji na określonym poziomie, określonej długości urlopów (często wyższej niż ustawowa). Same związki, na które pracownik opłaca drobną, miesięczną składkę, oferują też np. dopłaty do zasiłku chorobowego.

Czas pracy w Szwecji

Słyszałeś o 6 godzinach pracy w Szwecji? Rzeczywiście, przez kilka lat prowadzono taki eksperyment, który udowadnia, że pracownicy wykonujący swoje obowiązki w tym modelu mogą być znacznie bardziej wydajni. Niemniej jednak pojawiły się też problemy – np. konieczność zatrudnienia większej liczby osób, aby w pełni obsadzić wszystkie wakaty. Dlatego w Szwecji oficjalny czas pracy nadal wynosi, podobnie jak w Polsce, 40 godzin.

Warto jednak wiedzieć, że:

 • rodzic, który wychowuje dziecko poniżej 8. roku życia, może się ubiegać o skrócenie wymiaru godzin o 25%,
 • bardzo restrykcyjnie jest tu przestrzegana liczba godzin nadliczbowych – maksymalnie może to być 50 godzin w miesiącu i 200 w ciągu roku rozliczeniowego,
 • pracownicy mają ustawowo zagwarantowane prawo do wypoczynku w porze nocnej (między północą a 5 rano) oraz w soboty i niedziele, o ile ich zawód nie wymaga pracy w tym czasie.

Dni wolne w Szwecji

Jak wyglądają urlopy w Szwecji? Minimalne warunki urlopowe określają przepisy prawa. Zgodnie z regulacjami:

● minimalny czas płatnego urlopu przysługującego pracownikowi, bez względu na staż, to 25 dni roboczych w ciągu roku – czas na jego rozliczenie to aż 5 lat, jednak najczęściej Szwedzi korzystają z prawa do wypoczynku rok do roku,

 • rok rozliczeniowy w Szwecji, w ramach którego rozlicza się urlopy, trwa od 1 kwietnia do 31 marca,
 • pracownicy zatrudnieni na krótki okres, do 3 miesięcy, których czas pracy nie przekracza 60 godzin, nie mają prawa do urlopu, jednak są uprawnieni do uzyskania dodatku urlopowego,
 • wynagrodzenie za urlop, które przysługuje pracownikowi, wynosi 12% dochodów zarobkowych uzyskanych w ciągu roku rozliczeniowego, w praktyce wypłacana jest po prostu pełna pensja za dany miesiąc.

Warto przy tym wiedzieć, że Szwedzi najchętniej wykorzystują urlopy „w ciągu”, a więc biorą np. cały miesiąc wolnego w czerwcu lub lipcu. Ma to związek również z kulturą tego kraju, gdzie bardzo ważne jest zachowanie równowagi między pracą a czasem wolnym.

Jak widać, praca w Szwecji może być korzystna zarówno z uwagi na warunki finansowe, jak i przepisy prawa, które chronią pracowników. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na choćby krótkoterminowy wyjazd do tego kraju. Teraz jest to bardzo proste, choćby dlatego, że promy do Szwecji kursują codziennie. Rejsy są realizowane również przez Unity Line – trasa ze Świnoujścia do Ystad jest realizowana nawet 2 razy na dobę, co zapewnia pracującym w Szwecji możliwość wygodnego odwiedzania Polski, np. w weekendy czy w czasie świąt.

Jeżeli więc myślisz o zatrudnieniu poza krajem, Szwecja jest dobrym kierunkiem migracji. Rozważ podjęcie pracy w tym kraju z myślą o jeszcze lepszej jakości życia! Nie czekaj i sprawdź nasze rejsy promem do Szwecji!

Zobacz nasz kanał