Skieruj narty na północ!

Sporty zimowe stanowią dla wielu osób najlepszą formę wypoczynku, jaką mogą sobie wyobrazić. Jeśli jesteś amatorem szusowania po zboczach, sprawdź stoki po drugiej stronie Bałtyku – w Skandynawii atrakcyjnych tras nie brakuje.

Miłośników białego szaleństwa przybywa z roku na rok, także w Polsce. Jednak jesteśmy coraz bardziej wybredni – oprócz dobrych cen chcemy czegoś nowego, innych tras, innego klimatu. Wszystkim tym, którym znudziło się szusowanie po zboczach Alp, polecamy Trysil w Norwegii. Oprócz świetnie zorganizowanych tras narciarskich i pięknych widoków, każdy turysta znajdzie tam coś dla siebie. Atrakcji na pewno nie zabraknie!

Całą rodziną do Trysil

Jeśli myślimy o narciarskim wypadzie całą rodziną, warto wziąć pod uwagę Norwegię, która posiada najwyższej klasy ośrodki narciarskie, zapewniające warunki do bezpiecznego uprawiania tego sportu zarówno laikom, jak i profesjonalistom. Ponadto, większość ośrodków oferuje wysokiej jakości bazę noclegową, restauracje, bary, sklepy oraz inne tętniące życiem miejsca, gdzie można atrakcyjnie spędzić czas po aktywnościach na stoku.

Trysil fot. Ute foto - Visitnorway.com
Trysil fot. Ute foto – Visitnorway.com

Bezapelacyjnie najbardziej popularnym ośrodkiem w Norwegii jest kurort Trysil, położony we wschodniej części kraju, w regionie Buskerud, 200 km od Oslo, niedaleko granicy ze Szwecją. Sezon narciarski rozpoczyna się tu wraz z końcem października i trwa do początku maja. Dla turystów przygotowano 65 tras zjazdowych o łącznej długości 71 km i różnym stopniu trudności. Trzy zbocza góry połączone są w jeden system tras zjazdowych i wyciągów, których ogółem jest 39. Do najpopularniejszych tras można dotrzeć wyciągami Hesten i Kanken, które zabierają turystów na wysokość 1100 metrów nad poziomem morza. W tym ośrodku także entuzjaści nart biegowych będą szczęśliwi – na amatorów tego sportu czeka 100 kilometrów doskonale utrzymanych tras wokół góry.

Trysil jest popularnym ośrodkiem wypoczynku rodzinnego, ponieważ znajduje się tam bardzo dobra i znana w całej Norwegii szkółka narciarska, która ma w swoich szeregach ponad 120 wykwalifikowanych instruktorów, prowadzących kursy nie tylko z jazdy na nartach, ale także na snowboardzie. Turyści rezerwują miejsca w Trysil z dużym wyprzedzeniem, bo wiedzą, że dobrej pogody mogą być pewni. Ośrodek gwarantuje śnieg, a w razie potrzeby uruchamiany jest największy i najnowocześniejszy w Norwegii sprzęt do sztucznego naśnieżania. Co ciekawe, ośrodek zobowiązuje się do zwrotu wszystkich kosztów rezerwacji w razie jakiegokolwiek niezadowolenia z poziomu śniegu.

W Trysil oprócz jazdy na nartach jest mnóstwo rozmaitych możliwości spędzenia wolnego czasu. Jeden z hoteli oferuje kryty obiekt do surfowania. Można także wybrać się na kulig psim lub konnym zaprzęgiem czy odwiedzić Muzeum Narciarstwa „Knut”.

Jedno jest pewne – w Trysil nie będziemy się nudzić. Wszystkich tych, którzy są żądni nowych przygód, nowych miejsc i atrakcji, zapewniamy, że norweski ośrodek na pewno ich nie zawiedzie.

Katarzyna Henschke-Ozga