Oslo, spacer muzealnym szlakiem

Ta najstarsza ze skandynawskich stolic liczy zaledwie 613 tys. mieszkańców. To niedużo jak na europejskie warunki, mimo to Oslo na większości przybyszów wywiera wrażenie tętniącej życiem metropolii. Nie odstrasza ich również brak szczególnie ciekawych, wiekowych zabytków – za to „miasto wikingów” najlepiej poznaje się odwiedzając jego liczne muzea.

Pieszo albo łódką

Muzeów na terenie Oslo znajduje się ponad pięćdziesiąt. Większość z nich mieści się w ścisłym centrum, z tego powodu w muzealną wycieczkę najprzyjemniej wybrać się piechotą. Jedyne bardziej oddalone muzea – np. Muzeum Łodzi Wikingów, Muzem Fram oraz Muzeum Kon-Tiki – mieszczą się na półwyspie Bygdøy. Najszybciej dostaniemy się tam łodzią lub autobusem.

Galeria Narodowa | 2 godz.

[box type=”shadow” align=”alignright” width=”210px” ]godziny otwarcia:
wtorek, środa, piątek 10:00 – 18:00
czwartek 10:00 – 19:00
sobota – niedziela 11:00 – 17:00

cennik:
dorośli – 50 NOK (nd bezpłatnie)
studenci – 30 NOK (nd bezpłatnie)
dzieci i młodzież do lat 17 włącznie – bezpłatnie[/box]

Nasjonalgalleriet to punkt obowiązkowy każdego miłośnika malarstwa. Gromadzi ona największą w kraju kolekcję sztuki norweskiej i zagranicznej do 1945 r. W gmachu Galerii znajdują się obrazy norweskich przedstawicieli romantyzmu – Johana Christiana Dahla, Adolpha Tidemanda czy Thomasa Fearnley’a., ale też prace artystów z późniejszych okresów – realizmu, naturalizmu i neoromantyzmu z lat 80. i 90. XIX w. oraz z początku XX w. Z dzieł zagranicznych artystów znajdziemy tu m.in. prace francuskich impresjonistów – Moneta, Degasa, Maneta, Renoira, Cézanne’a., płótna Gauguina, słynny Autoportret van Gogha, dzieła El Greca, Goi, Delacroix oraz Picassa. Jednak największą atrakcją Galerii Narodowej jest bogaty zbiór dzieł Edwarda Muncha – w tym słynny KrzykMadonna, Taniec życia oraz Chore dziecko.

www.nasjonalgalleriet.no

Muzeum i Park Vigeland  | 1 godz.

[box type=”shadow” align=”alignright” width=”210px ” ]godziny otwarcia:
2 V – 31 VIII wt – nd 10.00–17.00
1 IX – 30 IV wt – nd 12.00–16.00

wstęp do muzeum:
dorośli – 60 NOK; studenci, emeryci (powyżej 67 lat), dzieci od lat 7 – 30 NOK; dzieci do lat 7 – bezpłatnie;
z karta Oslo Pass – bezpłatnie

wstęp do parku:
bezpłatnie[/box]

Nie sposób ominąć jedynego w Oslo kompleksu poświęconego rzeźbom – Muzeum i Parku Vigeland. Gmach, w którym mieści się muzeum został wzniesiony w 1920 r. z przeznaczeniem na pracownię i rezydencję słynnego norweskiego artysty, Gustawa Vigelanda. Znajduje się tu większość jego prac – m.in. popiersia i pomniki norweskich pisarzy, ponad 400 drzeworytów i 12 tys. rysunków. Jednak najbardziej intrygujące dzieła, które wyszły spod ręki Vigelanda zobaczymy w parku, znajdującym się nieopodal muzeum. A jest co podziwiać. Jest to  największy park rzeźb, wykonanych przez tego samego autora na świecie – na otwartej przestrzeni znajduje się tu ponad 200 rzeźb wykonanych z kamienia lub granitu. Główną atrakcją parku jest monolit, zwany też obeliskiem. Ta wysoka na 14 metrów kolumna powstała z ważącej 266 ton bryły granitu. Vigeland wyrzeźbił na niej 121 nagich splecionych postaci, dokładnie odwzorowując detale ludzkiego ciała. Podobno jedna z postaci jest autoportretem Vigelanda.

www.vigeland.museum.no

Muzeum Kon-Tiki (Kon-Tiki Museet) | 45 min

W 1947 r. norweski podróżnik, Thor Heyerdahl,, przepłynął na tratwie o nazwie Kon-Tiki ponad 8 tys. kilometrów z Peru do Polinezji. Wszystko po to aby udowodnić, że zasiedlenie wysp Pacyfiku przez pierwotnych mieszkańców Ameryki Południowej było możliwe. Tak odważny wyczyn przyniósł mu sławę, a w rezultacie przyczynił się do dalszych ekspedycji. Właśnie jego wyprawom poświęcone jest Muzeum Kon-Tiki. Prezentowana jest tu  m.in. zbudowana z balsy tratwa „Kon-Tiki”, tratwa Ra II oraz zdjęcie z dalekich wypraw podróżnika.

www.kon-tiki.no

godziny otwarcia:

1 I – 28 II i 1 XI – 31 XII codziennie 10:00 – 16:00

1 III – 31 V i 1 IX – 31 X codziennie 10:00 – 17:00

1 VI – 31 VIII codziennie 9:30 – 18:00

 

cennik:

dorośli – 80 NOK

studenci i emeryci – 50 NOK

dzieci powyżej lat 6 – 30 NOK

dzieci do lat 6 – bezpłatnie

 

Muzeum Fram (Frammuseet) | 45 min

Pośrodku olbrzymiej sali wystawowej muzeum stoi statek Fram (po polsku znaczy to „naprzód”). Słynny dziś szkuner, zbudowany w 1892 r., służył w najważniejszych norweskich ekspedycjach polarnych. Korzystał z niego m.in. Roald Amundsen podczas wyprawy na biegun południowy. To właśnie Amundsen zdobył biegun jako pierwszy. 14 grudnia 1911 r. dotarł tam tuż przed Anglikiem Robertem Scottem, który – depcząc mu po piętach – postawił nogę na biegunie miesiąc później. Z tą fascynującą historią oraz innymi, opisującymi odkrywanie Arktyki i Antarktydy, zapoznaje interesująca wystawa, bogato ilustrowana zdjęciami, mapami oraz pamiątkami po polarnych pionierach. Chętni mogą poczuć na własnej skórze, jak wyglądało życie ludzi podróżujących całymi miesiącami statkiem – wystarczy wejść do jego wnętrza.

www.frammuseum.no

godziny otwarcia:

[box type=”shadow” align=”alignright” width=”210px” ]Na biletach do muzeów sporo zaoszczędzisz, kupując Oslo Pass. Gwarantuje ona darmowe wejścia do większości z nich. To nie jedyna zaleta karty. Z Oslo Pass możesz bezpłatnie korzystać z transportu publicznego w obrębie miasta, otrzymasz też szereg zniżek w restauracjach. Więcej na www.visitoslo.com[/box]

1 I – 28 II i 1 XI – 31 XII

poniedziałek – piątek 10:00 – 15:00, sobota – niedziela 10:00 – 16:00

1 III – 30 IV i 1 X – 31 X

codziennie 10:00 – 16:00

1 V – 31 V i 1 IX – 30 X

codziennie 10:00 – 17:00

1 VI – 31 VIII

codziennie 9:00 – 18:00

cennik:

dorośli – 80 NOK

studenci, emeryci, dzieci od 7 do 15 lat – 30 NOK

 

Muzeum Łodzi Wikingów | 45 min

Głównymi eksponatami Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingskipshuset) są trzy łodzie Wikingów z IX w. Wykopano je z kopców pogrzebowych w południowej Norwegii, gdzie dzięki gliniastemu podłożu doskonale się zachowały do czasów współczesnych. Do najciekawszych należy łódź z Oseberg, licząca 22 m długości. Należała prawdopodobnie do żony wikińskiego wodza, pochowanej w 834 r. Wraz z łodzią odkryto wspaniały skarb, m.in. bogato rzeźbione sanie, precyzyjnie wykonane ozdoby oraz takie rzeczy codziennego użytku jak grzebienie, igły, misternie zdobione stroje oraz wyposażenie kuchni. W Muzeum działa wystawa zdjęć z festiwali wikingów z całego świata, także z Polski.

Strona www muzeum

godziny otwarcia:

[box type=”shadow” align=”alignright” width=”210px” ]Munch namalował w latach 1892-1895 cztery obrazy pod tytułem Krzyk. Dwie jego wersję znajdują się w Muzeum Muncha w Oslo, jeden obraz przechowywany jest w Narodowej Galerii w Oslo. Natomiast czwartą wersję posiada prywatny kolekcjoner Petter Olsen.[/box]

1 V – 30 IX codziennie 9.00–18.00

1 X – 30 IV codziennie 10.00–16.00

cennik:

dorośli – 60 NOK,

dzieci do lat 16 – 30 NOK

studenci, emeryci – 35 NOK

dzieci do lat 6 – bezpłatnie

 

Jeśli jeszcze Ci mało

To oczywiście nie koniec muzealnych atrakcji w Oslo. Na miłośników folkloru czeka między innymi Norweskie Muzeum Ludowe, uznane za jedno z największych skansenów w Europie. Na otwartej przestrzeni gromadzi ono ponad 150 budynków, które są przykładami zarówno wiejskich, jak i miejskich zabudowań z różnych regionów Norwegii. W Muzeum Narciarstwa można prześledzić rozwój technik wytwarzania nart i butów, a także ewolucję stylów skoków i zjazdów narciarskich. Kolejne muzeum, do którego warto wstąpić poświęcone jest twórczości słynnego dramatopisarza – Ibsena. Nie można też pominąć Muzeum Muncha, gdzie znajduje się, licząca ponad 5 tys. egzemplarzy, kolekcja obrazów jego autorstwa. Co ciekawe, można tu również obejrzeć wystawę przeróbek Krzyku, wykorzystywanych w żartach rysunkowych i kampaniach reklamowych.

 

fot.: Gunnar Strøm/VisitOSLO