Tak blisko, a tak daleko – choć prom do Szwecji płynie tylko ok. 7 godzin, a od Polski ten kraj dzieli jedynie akwen Bałtyku, samo państwo i jego mieszkańcy są niezwykle fascynujący z punktu widzenia Polaka. Chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat? Oto ciekawostki o Szwecji oraz o Szwedach, które pozwolą Ci lepiej poznać nordycką specyfikę. Czytaj dalej i sprawdź, które wiadomości są dla Ciebie zaskakujące!

Ciekawostki geograficzne o Szwecji

To pierwszy kraj w Europie z parkami narodowymi

Szwecja utworzyła parki narodowe już w 1910 roku – pierwsze powstały w górskich obszarach Norrland. Ich powołanie do życia było pierwszym z wielu kroków, które przyczyniły się do ochrony naturalnego środowiska przed szkodliwym działaniem człowieka. To zapewne również dlatego do dzisiaj Szwecja zachwyca naturalnym bogactwem lasów iglastych, które pokrywają sporą część kraju.

W Szwecji mieszka 260 tysięcy reniferów

Te sympatyczne zwierzęta, kojarzone ze Świętym Mikołajem, są roślinożerne – uwielbiają zioła, grzyby oraz trawy i porosty. Rdzenna ludność nordycka, Saamowie, za specjalność swojej kuchni uznają wędzone filety z mięsa tych zwierząt.

W Szwecji znajduje się ponad 95 000 jezior o powierzchni przekraczającej 10 000 m2

Dla porównania, na polskich Mazurach znajduje się ok. 2 600 jezior, co – choć również jest imponującą liczbą – nijak ma się do szwedzkiego krajobrazu. Czy znałeś tę ciekawostkę geograficzną o Szwecji?

Na marginesie – duża liczba jezior to zapewne jeden z powodów, dla których typowy Szwed bardzo chętnie łowi ryby. Mieszkańcy tego kraju skandynawskiego najczęściej jednak wracają do domów z pustymi rękoma, a złowione okazy wypuszczają z powrotem do wody.

Na pograniczu Szwecji i Finlandii znajduje się wyjątkowe pole golfowe

Gracze podczas jednej sesji wielokrotnie przekraczają granice między oboma państwami. Na szczęście i Szwecja, i Finlandia są w strefie Schengen, więc kontrola paszportowa nie obowiązuje!

Do Szwecji należy największa wyspa na Morzu Bałtyckim

Jest to Gotlandia – miejsce o wyjątkowej florze oraz faunie. Jest znana między innymi z tego, że na jej terenie rosną trufle, przez wielu uznawane za bardzo ekskluzywny przysmak.

Ciekawostki historyczne i prawne o Szwecji

Szwedzi otrzymują 480 dni płatnego urlopu rodzicielskiego

Prawo do tak długiej płatnej przerwy w pracy przysługuje zarówno mamom, jak i ojcom – zarówno w przypadku narodzin malucha, jak i jego adopcji.

W Szwecji są niedozwolone reklamy przeznaczone dla odbiorców poniżej 12. roku życia

W telewizji nie uświadczy się więc np. promocji zabawek i innych atrakcji dla maluchów, co chroni ich, jako mniej świadomych konsumentów.

W Szwecji alkohol sprzedaje się wyłącznie w państwowych sklepach

Nazywają się Systembolaget. Na terenie całego kraju jest ich nieco ponad 400 i są czynne od 10 do 18 w tygodniu oraz od 10 do 13 w soboty. Po tej godzinie nie ma możliwości kupienia napojów wyskokowych powyżej 3,5% alkoholu. Uwaga! Do zakupu trunków są uprawnione wyłącznie osoby, które ukończyły 20 lat, a ten fakt jest bardzo restrykcyjnie sprawdzany. Nawet, jeśli wyglądasz na znacznie więcej niż 20 lat… i tak zostaniesz poproszony o dokument tożsamości.

W Szwecji na wysypiskach śmieci zalega zaledwie 1% odpadów

Dla porównania w Polsce to aż… 90%. Z czego wynika ta różnica? Przede wszystkim z bardzo poważnego i usystematyzowanego podejścia Szwedów do recyklingu. Tu niemal na każdym kroku można spotkać automaty recyklingowe, a odpady są przetwarzane do tego stopnia, że… stanowią tutaj towar deficytowy. Dlatego Szwedzi sprowadzają ich kilkadziesiąt milionów ton (!) rocznie z sąsiedniej Norwegii, aby utrzymać pracę spalarni.

Szwedzcy uczniowie szkół średnich otrzymują od państwa ok. 800 zł kieszonkowego za chodzenie do szkoły

Zaskakujące? A jednak. Jest to dodatkowa motywacja dla szwedzkiej młodzieży, a przy okazji sposób na nauczenie ich gospodarowania pieniędzmi.

Ciekawostki o Szwedach i ich kulturze

Najbardziej tradycyjnym przysmakiem Szwedów jest „kiszony” śledź

Mowa o surströmming, czyli śledziu, który jest marynowany, a następnie kiszony przez rok w puszce. Jak pachnie i smakuje? O tym trzeba się przekonać… własnymi zmysłami, choć jest to nie lada wyzwanie! Przysmak doczekał się nawet swojego święta narodowego!

Szwedzi mają prawo rozbić namiot w dowolnym miejscu

Nawet, jeśli jest to prywatna posesja! Tak, tak! Każda osoba ma prawo rozbić się nawet na terenie prywatnym na 24 godziny.

Niemal 90% Szwedów mówi po angielsku

Już dziś mówi się więc, że to kraj dwujęzyczny, a pesymiści wieszczą stopniowe wymieranie szwedzkiego. Tymczasem w rzeczywistości, w sytuacjach prywatnych, typowa Szwedka oraz typowy Szwed wolą mówić w języku ojczystym, a imigranci, którzy nie umieją się nim posługiwać, mogą napotkać na barierę komunikacyjną.

Jeśli Szwed chce zmienić kolor swojego domu, musi uzyskać pozwolenie

Szwedzi są estetami, więc wygląd zewnętrzny posesji jest objęty wieloma regulacjami. Jedna z nich dotyczy zmiany kolory elewacji. Tu nie ma miejsca na samowolę, a osoba wykonująca takie prace… musi mieć licencję malarską.

W języku szwedzkim nie istnieje słowo „proszę”

W jego miejsce używa się słowa „dziękuję”, co jest dość unikalne na skalę światową.

Szwecja to kraj wynalazców

To stąd pochodzili m.in. Celsius – autor skali temperatury powszechnie stosowanej na całym świecie, Karol Linneusz, odpowiedzialny za klasyfikację roślin i zwierząt czy Alfred Nobel – wynalazca dynamitu. To właśnie on był fundatorem przyznawanej po dziś dzień w wielu dziedzinach nauki Nagrody Nobla.

Ponad 80% mieszkańców Szwecji mieszka w miastach

Choć teren kraju jest rozległy, większość życia koncentruje się właśnie w miastach. Aż 97% jego powierzchni pozostaje niezamieszkane. To zatem raj dla samotników.

Które ciekawostki o Szwecji Cię zaskoczyły? Pewne jest jedno: ten kraj jest niezwykle ciekawym miejscem, które warto odwiedzić. Dziś to proste, ponieważ promy do Szwecji odpływają regularnie, przez co nawet krótka wycieczka, na przykład w trakcie urlopu nad Bałtykiem, nie sprawia większego problemu. Spróbuj i przekonaj się sam!

Zobacz nasz kanał