Jeśli na narty, to… do Szwecji? Chociaż ta odpowiedź nie wydaje się oczywista, w rzeczywistości staje się bardzo kuszącą opcją, zwłaszcza dla mieszkańców północnej Polski. W końcu prom do Szwecji jest zawsze na wyciągnięcie ręki, a infrastruktura narciarska w tym skandynawskim kraju zachęca zarówno początkujących, jak i doświadczonych miłośników szusowania po stokach. Zobacz, dla kogo są narty w Skandynawii i gdzie się wybrać.

Szwecja – narty są tu bardzo popularne!

Choć Szwecja kojarzy się przede wszystkim z tradycyjnymi, drewnianymi domkami i malowniczą naturą, nie można zapominać, że mieszkańcy tego kraju wprost uwielbiają aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Jedną z jego form jest właśnie narciarstwo. Najczęściej biegowe, ale nie tylko. Bez trudu znajdziesz niejeden ośrodek narciarski w Szwecji, gdzie rewelacyjnie spędzisz czas – zarówno samodzielnie, jak i w rodzinnym gronie.

Gdzie na narty w Szwecji?

Zastanawiasz się, gdzie w Szwecji są najlepsze stoki narciarskie? Dwa najważniejsze regiony dla miłośników szusowania to Dalarna i Jämtkand, położone w środkowej części kraju. To tutaj znajduje się mnóstwo kurortów dla miłośników białego szaleństwa. Najbardziej znane miejscowości zimowe w tej części Szwecji to Åre, Sälen czy Vemdalen. We wszystkich, poza świetnie przygotowanymi stokami narciarskimi, czeka również komfortowa i zróżnicowana baza noclegowa, a także świetne restauracje. To zatem miejsca idealne na zaplanowanie dłuższego wypoczynku – na przykład ferii zimowych.

A co dokładniej wyróżnia najpopularniejsze narciarskie miasteczka?

● Åre to najbardziej kultowy ośrodek narciarski w Szwecji. Znajdują się tu aż ok. 43 wyciągi, a łączna długość tras przekracza 100 km. Najdłuższy zjazd ma ponad 6,5 kilometra! W pobliżu miejscowości znajduje się klimatyczne jezioro. Informacja praktyczna: SkiPass obejmuje wszystkie kluczowe wyciągi w miejscowości oraz pozwala bezpłatnie poruszać się autobusem dla narciarzy oraz uczestniczyć w wielu eventach sezonowych.

● Sälen zaprasza na narty całe rodziny i zachwyca bardzo dużą liczbą tras – jest ich do wyboru aż 100, a wszystkie cztery ośrodki narciarskie łączy jeden SkiPass. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy tras o wysokim stopniu trudności, jak i najmłodsi fani białego szaleństwa. W miejscowości znajduje się też świetny snowpark.

● Vemdalen to kameralny ośrodek, chętniej odwiedzany przez Szwedów niż przez turystów. Na rozpoczęcie sezonu można tu liczyć dość wcześnie, bo nawet… w drugiej połowie października. Trasy narciarskie (oczywiście połączone jednym SkiPassem) są bardzo zróżnicowane – od wymagających, po idealne dla początkujących. Sama wioska Vemdalen znajduje się w dolinie pomiędzy dwiema górami i prezentuje się wyjątkowo klimatycznie!

To jednak nie jedyne miejsce, gdzie można się wybrać na narty w Szwecji. Czy wiesz, że stoki narciarskie znajdują się tu nawet niemal w centrum Sztokholmu? Tak, tak! Możesz tu dojechać nawet… metrem. Wystarczy skierować się do Hammarbybacken, usytuowanego w pobliżu Globen. To świetne miejsce na szybką sesję narciarstwa. Możesz wzbogacić o nią weekendowy wypad do tego kraju skandynawskiego. To kusząca opcja, prawda?

W Szwecji nie tylko narty zjazdowe!

Chociaż, jak widzisz, stoki narciarskie w Szwecji są bardzo szeroko dostępne i świetnie przygotowane na miłośników białego szaleństwa, to nie jedyna forma narciarstwa, z jakiej można tu skorzystać. Co powiesz na narty biegowe? Setki kilometrów tras dla biegających na nartach znajdziesz niemal w całym kraju, a im dalej na północ, tym jest ich więcej. Jeżeli szukasz idealnych warunków do uprawiania tego sportu, wybierz się przede wszystkim do:

● Bruksvallarny – w tej miejscowości znajduje się ponad 300 km tras profesjonalnych oraz 450 km tras naturalnych o różnorodnych stopniach trudności. Są świetnie oznaczone i doskonale przystosowane dla aktywnych sportowców;

● Sälen – to tu co roku odbywa się słynny 90-kilometrowy Bieg Wazów, który przyciąga tysiące uczestników!

● Idre Fjäll – to tutaj trenują szwedzcy zawodnicy kadry narodowej biegów narciarskich. Trasy są świetnie oświetlone, więc można z nich korzystać także po zmroku (co szczególnie ważne z uwagi na bardzo krótki zimowy dzień w Szwecji),

● Säfsen – najdalej na południe wysunięty ośrodek narciarstwa biegowego z 15 różnorodnymi trasami przeznaczonymi dla całej rodziny.

Jak zatem widzisz, opcji dla narciarzy jest w Szwecji wiele i… warto z nich skorzystać w kolejnym sezonie białego szaleństwa. Promem dotrzesz tu w krótkim czasie!

Zobacz nasz kanał