Gdy planujemy wyjazd na narty, zwykle w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam Alpy. Mają one jednak tę wadę, że w sezonie aż roją się od turystów z całej Europy. Jeśli macie dość przepełnionych alpejskich stoków, polecamy Wam coś nowego – setki kilometrów stoków i tras biegowych Skandynawii, znakomicie przystosowanych do zimowego szaleństwa. Poniżej przedstawiamy pięć najciekawszych ośrodków narciarskich w Norwegii i Szwecji.

Trysil, Norwegia

Trysil to największy kurort narciarski w Norwegii. Sezon trwa tu od 1 listopada aż do 21 kwietnia, a w razie potrzeby uruchamiany jest największy i najbardziej nowoczesny w Norwegii sprzęt do sztucznego zaśnieżania.

● liczba tras: 66 stoków i 31 wyciągów

● łączna długość tras: 71 km;

● baza noclegowa: domy wakacyjne (w tym sieci Novasol), apartamenty, kwatery i hotele (w tym luksusowy Radisson Blu Resort Trysil);

●  après-ski: Muzeum Narciarstwa, psie lub konne zaprzęgi, skutery zimowe, łowienie ryb w przeręblu, ponad 17 restauracji i barów z miejscową kuchnią i muzyką na żywo, kino, basen, kręgielnia, spa, sauny, siłownia i wiele innych.

Jeżeli wbrew oczekiwaniom zima w Trysil nie zjawi się na czas, Trysil zwraca pieniądze wszystkim, którzy opłacili swój zimowy pobyt. Kurort jest idealnym miejscem dla dzieci: są tu aż trzy trasy przeznaczone specjalnie dla nich, a w zimie na stokach maskotki Smotters organizują liczne zabawy i gry dla najmłodszych. Trysil oferuje również opiekę nad dziećmi oraz szkółkę narciarską.

Hemsedal, Norwegia

Położone w połowie drogi między Oslo a Bergen Hemsedal leży w tzw. Skandynawskich Alpach. Główne trasy narciarskie przebiegają po stokach trzech gór: Inden, Totten i Rogajn, a sezon trwa tu od listopada do maja.

●       liczba tras: 58 stoków i 30 wyciągów;

●       łączna długość tras: 47 km;

●       baza noclegowa: w Hemsedal znajdują się dwa ośrodki narciarskie: Hemsedal Skisenter oraz oddalony o ok. 10 km Solheisen Skisenter, będący doskonałym miejscem dla osób, które cenią sobie przede wszystkim spokój. Do wynajęcia są domy wakacyjne (w tym sieci Novasol), apartamenty, kwatery i hotele;
Jeśli chcecie pojeździć na nartach nieco bliżej polskiej granicy, gdzie łatwo się dostać promem ze Świnoujścia do Szwecji, polecamy Wam szwedzkie miejscowości Vallåsen i Vångabacken oraz duńskie kurorty Silkeborg, DanParcs i Rodovre. [/box]

●       après-ski: Hemsedal Ski Safari (oferujące m.in. „symulatory” tras zjazdowych czy akrobacje na skoczniach i rynnach skiparków), wspinaczka po lodowcu, w rakietach śnieżnych i tzw. „żelazną drogą”, psie zaprzęgi, kuligi konne, skutery śnieżne, wieczorne zjazdy na sankach, lot paralotnią, wieczory norweskie w hotelach, duży wybór restauracji z miejscową kuchnią i wiele innych.

Hemsedal znane jest z jazdy poza wyznaczonymi trasami. Przed jazdą warto zasięgnąć rady przewodnika na temat tras i bezpieczeństwa, można również wybrać się razem z nim podczas zorganizowanej wycieczki.

Hemsedal znajduje się największy teren narciarski dla dzieci oraz park rozrywki Gaupeland. Rodzice, chcący spędzić parę godzin na stoku, nie martwiąc się o swe pociechy, mogą również skorzystać z całodziennej opieki nad dziećmi.

Hemsedal oferuje pięć parków z torami do akrobacji dla narciarzy oraz snowboardzistów.

-> Więcej o białym szaleństwie w Norwegii przeczytasz tu: Narty w Norwegii <-

Åre, Szwecja

Åre to najnowocześniejszy w Szwecji i największy w całej Skandynawii ośrodek narciarski. Od ponad 100 lat w Åre odbywają się najważniejsze zawody sportów zimowych – miasteczko dwukrotnie, w 1954 i w 2007 roku było gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim. Åre to jedyny kurort narciarski w Europie, który oferuje gwarancję śniegu od 1 grudnia aż do 1 maja!

●       liczba tras: 110 stoków i 46 wyciągów;

●       łączna długość tras: ok. 110 km;

●       baza noclegowa: domy wakacyjne (w tym sieci Novasol), apartamenty, kwatery i hotele (w tym ponad stuletni Hotell Diplomat Aregarden);

●       après-ski: kolejka tyrolska, ice karting, snowkiting, snow windsurfing, paralotniarstwo, psie i konne zaprzęgi, skutery zimowe, łowienie ryb w przeręblu, ponad 60 restauracji (w tym z muzyką na żywo i miejscową kuchnią), spa, basen, siłownia, sauny i wiele innych.

●       dodatkowe informacje:
– na terenie Åre znajdują się 3 snowparki, w tym najlepszy snowpark w Szwecji.
– na trasach czarnych co roku odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.
– w 2008 roku Åre zostało umieszczone na liście dziesięciu najlepszych ośrodków narciarskich na świecie według magazynu Condé Nast Traveller.

Sälen, Szwecja

Ośrodek narciarski Sälen mieści się w samym centrum środkowej Szwecji i składa się z czterech ośrodków narciarskich: Lindvallen, Högfjället, Hundfjället i Tandadalen. Sälen słynie przede wszystkim z bogatej oferty skierowanej do rodzin z dziećmi. Śnieg leży tu od listopada nawet do końca maja.

●       liczba tras: 118 stoków i 86 wyciągów;

łączna długość tras: 70 km;

● baza noclegowa: domy wakacyjne (w tym sieci Novasol), apartamenty, kwatery i hotele;

● après-ski: kino, galeria sztuki, kręgle, spa, basen, siłownia, sauny, duży wybór restauracji z muzyką na żywo oraz tradycyjną kuchnią i wiele innych;

Sälen to miejsce startu najstarszego i jednego z największych na świecie biegów narciarskich – Biegu Wazów, odbywającego się zawsze w pierwszą niedzielę marca. Specjalnie dla dzieci w Sälen stworzono trollskogen, czyli las trolli. Trollica Vintra zaprasza dzieci na leśną przeprawę narciarską, pełną niesamowitych przygód.

Dla snowboardzistów w Sälen przygotowano 9 snowparków.

Vemdalen, Szwecja

Vemdalen położone jest w centralnej części Szwecji, w odległości tylko 480 km od Sztokholmu i obejmuje trzy tereny narciarskie: Björnrike, Vemdalsskalet i Klövsjö/Storhogna. Kurort czynny jest już od października, a sezon kończy się w maju.

  • liczba tras: 58 stoków i 33 wyciągi;
  • łączna długość tras: 49 km;
  • baza noclegowa: domy wakacyjne (w tym sieci Novasol), apartamenty, kwatery i hotele;
  • après-ski: spa, basen, sauny, psie i konne zaprzęgi, łowiectwo, łowienie ryb z przerębla, duży wybór restauracji i wiele innych;

●       dodatkowe informacje:
– oprócz stoków narciarskich w Vemdalen funkcjonują 3 snowparki.
– w Vemdalen znajduje się najszybszy sześcioosobowy wyciąg krzesełkowy w Skandynawii.
– specjalnie dla dzieci w Vemdalen znajdują się 3 parki rozrywki oraz 4 ośle łączki, gdzie można zostawić pociechy pod okiem instruktora.

-> Zaciekawiły Cię szwedzkie kurorty narciarskie? Koniecznie przeczytaj: Na narty do Szwecji? Czemu nie! <-

Maciej Orłowski