Szwecja to nadbałtycki kraj, który przyciąga wiele osób. Niektórzy zachwycają się tutejszą przyrodą, inni architekturą, kulturą czy stylem życia. Bardzo popularne są również wyjazdy na łowienie ryb w Szwecji! To świetne miejsce do łapania wspaniałych okazów. W kraju nie brakuje atrakcyjnych łowisk, a tutejsze warunki są bardzo sprzyjające dla wędkarzy. Dowiedz się więcej o wyjazdach wędkarskich do Szwecji.

Szwedzkie jeziora, rzeki i strumienie – co warto wiedzieć o tutejszych warunkach?

Szwecja jest bardzo dobrze znana wśród wielu rodzimych wędkarzy i ceniona za wspaniałe warunki. Co roku kraj odwiedza wielu turystów poszukujących znakomitych zdobyczy i relaksu nad tutejszymi wodami. Również tubylcy chętnie oddają się łowieniu – szacuje się, że około miliona Szwedów wędkuje regularnie (przynajmniej raz w roku). To bardzo dużo jak na zaledwie 10-milionowy kraj! Przybywając do Szwecji na ryby, nie musisz się jednak obawiać tłoku przy łowiskach ani zbyt małej populacji ryb. Zarówno miejsca, jak i zdobyczy wystarczy tu dla każdego – można więc powiedzieć, że Szwecja to prawdziwy raj dla wielbicieli wędkowania.

Szwedzkie jeziora, strumienie i rzeki mają ogromną powierzchnię. Samych jezior o powierzchni ponad 2 akrów jest tu niemal 100 tysięcy! Dzięki temu nawet znalezienie całkowicie odludnego miejsca do łowienia nie jest trudne. Duża powierzchnia kraju i mała populacja sprzyjają relaksowi na odludziu. Sprawiają również, że populacja ryb w tutejszych wodach jest naprawdę duża. Dlatego wędkarze przybywający do Szwecji na pewno nie muszą się obawiać przełowionych łowisk. Szwecja słynie z ich zasobności w całej Europie i dlatego przyciąga tak wielu zapaleńców. Jeśli interesuje Cię, wędkarstwo podlodowe, Szwecja jest idealnym miejscem. Oczywiście istnieje również możliwość wędkowania morskiego. Niektórzy wybierają też tutejsze rzeki strumienie.

Wędkowanie w Szwecji z pewnością przypadnie również do gustu każdemu, kto ceni sobie kulturę wędkarską. Jest ona tu utrzymana na bardzo wysokim poziomie. Warto również wiedzieć, że Szwecja jest bardzo bezpieczna, a tutejszy spokój z pewnością Ci się udzieli. Wyjazdy wędkarskie do Szwecji pozwalają się ponadto rozkoszować tutejszą spektakularną przyrodą. Zachęca również bardzo zadbana, nowoczesna infrastruktura. Do dyspozycji są zarówno bardzo lubiane domki wędkarskie w Szwecji, jak i inne formy zakwaterowania, w tym hotele dowolnej klasy.

Ryby w Szwecji – gatunki

Na jakie ryby w Szwecji można się natknąć? Gatunki najczęściej występujące w tutejszych wodach to:

● szczupak,

● sandacz,

● okoń,

● łosoś,

● troć,

● palia,

● lipień.

Wiele osób wybiera się na szczupaka do Szwecji, ponieważ jest to jedna z najpopularniejszych ryb w tym kraju i z całą pewnością najchętniej poławiana. Jej populacja jest bardzo duża i nie brakuje w niej osobników mierzących nawet ponad 100 cm. Dlatego jeśli marzysz o złapaniu naprawdę okazałego szczupaka, wyprawa do Szwecji na ryby może być idealnym pomysłem dla Ciebie. Również lubiane okonie, łososie czy sandacze w Szwecji są znacznie łatwiejsze do znalezienia niż w Polsce. Możesz tu ponadto znaleźć inne, szlachetne gatunki. Jeziora Szwecji są naprawdę bogate, dlatego bardzo trudno wrócić z wyprawy wędkarskiej do tego kraju rozczarowanym. Szwedzkie ryby często są również bardzo duże, dlatego niewykluczone, że pobijesz tu niejeden swój rekord!

Gdzie na ryby do Szwecji?

Gdzie na ryby do Szwecji? Kraj można podzielić na kilka regionów, a w każdym z nich znajdzie się coś ciekawego dla wędkarza! Są to:

● Szwecja Południowa – położona najbliżej Polski, a przez to najchętniej odwiedzana przez rodzimych turystów;

● Szwecja Centralna;

● autonomiczny rejon Wysp Alandzkich – zamieszkałych w większości przez Szwedów, choć należących do Finlandii;

● Szwecja Północna – której częścią jest Laponia.

Niezależnie od tego, gdzie się wybierzesz, z wyprawy wędkarskiej do Szwecji na pewno wrócisz zadowolony. Jeśli jednak zależy Ci na łatwym dojeździe, najlepsza będzie Szwecja Południowa.

Czym charakteryzują się poszczególne regiony?

● Szwecja Południowa sięga do dwóch największych jezior kraju – Vänern i Vättern. Stanowi idealny wybór dla osób, które lubią łowić właśnie w jeziorach. W tym regionie dominują akweny polodowcowe, a niektóre z nich są ogromne. Należy do niego również sławny archipelag szkierowy św. Anny, gdzie można złowić ogromne szczupaki i inne ryby słodkowodne, które mają tu doskonałe warunki do życia. Jeśli marzą Ci się życiowe okazy, wędkowanie w Szwecji południowej może być doskonałym pomysłem. Będąc w tym miejscu, warto zajrzeć również nad mniejsze jeziora, gdzie często kryją się naprawdę „grube ryby”. Wiele z gatunków słodkowodnych można również złapać przy brzegu Bałtyku. Dlatego nie trzeba zapuszczać się w głąb lądu, by wyprawa na szczupaka do Szwecji skończyła się powodzeniem. W wodach przybrzeżnych bez większego problemu złapiesz też okazałe łososie czy trocie.

● Szwecja Centralna to bardzo zróżnicowany region, w którym można łowić zarówno w jeziorze, jak i w rzece czy strumieniu. Uznaje się go za centrum turystyki wędkarskiej. To tutaj znajdują się jeziora Vänern oraz Vättern (największe akweny w Szwecji). Połów ryb w Szwecji właśnie w tych zbiornikach to wspaniałe doświadczenie. Warto jednak wybrać się również w inne, mniej uczęszczane miejsca. W Szwecji Centralnej niemal każde miejsce oferujące zakwaterowanie ma przygotowaną ofertę dla wędkarzy, dlatego można się tu poczuć jak w raju! W poszukiwaniu najlepszej infrastruktury warto się wybrać do takich miejsc jak Jämtland, Dalarna czy Värmland.

● Szwecja Północna jest najbardziej dzika i niedostępna. W niektórych miejscach łatwiej spotkać renifera niż innego wędkarza, do innych można zaś się dostać wyłącznie helikopterem. To propozycja dla osób poszukujących unikalnych warunków. Znajdziesz tu wspaniałą, dziewiczą przyrodę i wiele okazałych ryb. Infrastruktura nie jest tu tak bogata jak w Szwecji Centralnej, ale wędkarze również nie mają na co narzekać. Większość przybywających w to miejsce tubylców i turystów łowi na spinning lub na muchę. Jeśli uda Ci się dotrzeć latem aż do Laponii, możesz skorzystać z 24-godzinnego dnia wędkarskiego. Gdy słońce zbliża się do horyzontu, można tu złapać naprawdę unikalne okazy. Na przełomie czerwca i lipca można też wziąć udział w lapońskim festiwalu wędkarskim.

● Wyspy Alandzkie to kilka tysięcy skalistych wysepek, z czego większość jest bezludnych. Zamieszkują tu głównie Szwedzi, choć formalnie archipelag należy do Finlandii. Wiele osób wybiera się tutaj na szczupaka, który występuje bardzo licznie. 10-kilogramowe okazy wcale nie należą tu do rzadkości! Ponadto można tu łowić łososie, trocie i okonie. Klimat Wysp Alandzkich jest łagodny. Można tu również liczyć na doskonałą infrastrukturę.

Połów ryb w Szwecji – przepisy

Warto pamiętać, że do Szwecji na ryby można się wybrać tylko ze stosowną licencją. Kartę wędkarską fiskekort można wykupić na miejscu – w punkcie informacji turystycznej, sklepie wędkarskim, na stacji benzynowej, a także przez internet. Jednodniowa kosztuje ok. 50 koron, a tygodniowa 150. Można też wykupić kartę roczną (ok. 500 koron) lub trollingową (1200 koron). W wielu miejscach dostępne są też karty rodzinne. Przy okazji warto wypytać o lokalne zasady połowu, ponieważ różnią się one w zależności od miejsca. Należy bezwzględnie stosować się do wymiarów ochronnych, ograniczeń połowów i tym podobnych zasad, Kontrole wędkarzy w Szwecji są dość częste, a kary dotkliwe. Warto również pamiętać, że kartę wykupuje się na konkretne jezioro, a nie cały region.

Połów ryb w Szwecji może być również darmowy! Nie trzeba płacić za łowienie wzdłuż morskiego wybrzeża ani w pięciu największych jeziorach Szwecji (Vänern, Vättern, Mälaren, Hjälmaren i Storsjön). W całej Szwecji można również znaleźć inne darmowe łowiska. Trzeba też jednak uważać na wody prywatne, gdzie mogą obowiązywać dodatkowe opłaty.

W Szwecji (szczególnie w jej centralnej części) bardzo popularna jest również instytucja przewodnika wędkarskiego. Warto rozważyć jego zatrudnienie – dzięki temu nie trzeba samodzielnie szukać łowisk ani obowiązujących w danym miejscu przepisów. Przewodnik doradzi również, jakich przynęt i metod używać, by połów okazał się sukcesem.

Do Szwecji na ryby – wiadomości praktyczne

Gdzie się zatrzymać, wybierając się do Szwecji na ryby? Możliwości jest mnóstwo! Dużą popularnością cieszą się domki wędkarskie w Szwecji. Często są one usytuowane przy samych jeziorach. Ponadto dostępnych jest całe mnóstwo kwater o zróżnicowanym standardzie i często bardzo atrakcyjnym położeniu. Wiele z nich dysponuje specjalnymi ofertami dla wędkarzy i zatrudnia własnych przewodników. Ceny noclegów są nieco wyższe niż w Polsce, ale da się znaleźć atrakcyjne propozycje. Infrastruktura jest za to bardzo zadbana. Bez trudu znajdziesz miejsce, w którym przyjemnie odpoczniesz po udanym połowie.

Najlepszym sposobem na dostanie się do tego kraju jest prom do Szwecji. Droga lądowa jest znacznie dłuższa, a samolotem trudno przewieźć sprzęt (zwykle obowiązują dodatkowe opłaty). Promy wypływają kilka razy dziennie, a rejs trwa kilka godzin. Możliwa jest przeprawa wraz z samochodem – dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o środek transportu w Szwecji. Koszt przeprawy w dwie strony zaczyna się już od niewiele ponad 200 zł. Za przewóz samochodu obowiązuje dodatkowa opłata. Auto można też wynająć na miejscu. Jeśli interesuje Cię zorganizowany wyjazd, również istnieje taka możliwość. Wyjazdy wędkarskie do Szwecji są organizowane również przez polskich pośredników.

Wybierając się na łowienie ryb w Szwecji, warto pamiętać o kulturze wędkarskiej. Jej nieprzestrzeganie jest bowiem w tym kraju wyjątkowo niemile widziane. Z reguły nie obowiązują tu limity ilości połowów, ale przyjęło się, że każdy zabiera tylko tyle ryb, ile potrzebuje na własny użytek. Bardzo ważne jest również ostrożne uwalnianie wypuszczanych osobników. Ponadto Szwedzi przykładają ogromną wagę do poszanowania środowiska. Pamiętaj więc, by nie śmiecić, nie płoszyć zwierząt i nie niszczyć przyrody. Rozkoszuj się unikalnymi krajobrazami i wspaniałą przygodą, jaką jest wyprawa do Szwecji na ryby.

Zobacz nasz kanał