Dania jest doskonałym celem rodzinnych wycieczek. Kraj klocków Lego dba o dzieci małe i duże, stale rozszerzając ofertę miejsc, w których dobra zabawa przeplata się z edukacją i rozwojem.

Prezentujemy najciekawsze punkty, które warto włączyć w plan wakacyjnych wojaży z dziećmi.

Knuthenborg Safaripark to jedyne takie miejsce w Europie

Przeżycia rodem z Afryki są tu na wyciągnięcie ręki. 600 hektarów parku zamieszkują żyrafy, bawoły, hipopotamy, lemury, nosorożce, zebry, małpy i wiele innych egzotycznych gatunków. Dumą parku są tygrysy syberyjskie. Wszystkie zwierzęta żyją na swobodzie, co pozwala obserwować ich naturalne zachowania. Zwiedzanie odbywa się własnym samochodem lub z wycieczką, a nad bezpieczeństwem gości czuwają pracownicy parku. Dodatkową atrakcją jest nowo otwarty wodny plac zabaw, w którym dzieciaki mogą wyszaleć się po emocjonującym dniu.

Więcej informacji: uk.knuthenborg.dk

Centrum edukacyjne Danfoss Universe stawia na doświadczenie – nie znajdziesz tu suchej garści wykresów i informacji, nauka odbywa się przez eksperymenty, co zmienia ją w doskonałą zabawę.

Dowiecie się tu jak powstają gejzery i skąd biorą się pioruny, odwiedzicie wnętrze wulkanu, zbudujecie własną rakietę wodną, porozmawiacie z robotem i sprawdzicie, czy jedna osoba może samodzielnie podnieść samochód. Możecie też spróbować telekinezy, dzięki zabawie opartej na technologii odczytu fal mózgowych.

Więcej informacji: universe.dk

W NaturBornholm przeżyjecie trzęsienie ziemi, staniecie oko w oko z dinozaurem i przekroczycie geologiczną granicą Europy. To niezwykłe muzeum łączące wystawy z nowoczesnymi, doświadczalnymi metodami edukacji.

Można tu obejrzeć wystawę obejmującą 1,7 miliarda lat historii Bornholmu, zobaczyć współcześnie znajdowane ślady po życiu dinozaurów, dowiedzieć się o odnawialnych źródłach energii i przejechać elektrycznym samochodem. Na grupy czeka polski przewodnik.

Więcej informacji: www.naturbornholm.dk

Co jest najciekawszą atrakcją historyczną w Danii? Oczywiście – Wikingowie! Ribe VikingeCenter to żywy skansen, odtworzona osada Wikingów, w której życie toczy się jak za dawnych czasów, a wy możecie do niego dołączyć. Niestety, nie wyruszycie na łupieżczą wyprawę (choć możecie obejrzeć prawdziwą bitwę), ale wikińskie rzemiosło, rolnictwo, żeglarstwo i życie codzienne są na wyciągnięcie ręki. Przy odrobinie szczęścia (lub dobrego planowania) weźmiecie udział w obchodach świąt takich jak Noc Walpurgii lub kameralnych obrzędach, takich jak wikiński ślub.

Więcej informacji: www.ribevikingecenter.dk

Nordsøen to największe duńskie oceanarium. Akwarium o pojemności 4,5 miliona litrów jest domem dla większości bałtyckich gatunków – makrel, śledzi, belonów, ale też rekinów i niezwykłych tropikalnych płaszczek. Poza akwarium można spróbować swoich sił w połowie krabów, a nawet pogłaskać ryby i rozgwiazdy w specjalnym basenie! Co poza tym? Akwaria z bałtycką roślinnością, pokazy karmienia rekinów i fok, oraz specjalne „punkty filmowe” w których po ściągnięciu aplikacji na urządzenia mobilne można kręcić zabawne lub budzące grozę filmy z bałtyckimi zwierzętami w roli głównej.

Więcej informacji: en.nordsoenoceanarium.dk

Wybierasz się do Danii z całą rodziną? Samochodem najszybciej dostaniesz się przez Bałtyk. Zobacz ofertę Unity Line na przeprawę promem i bilet na widowiskowy most Øresund.

Zuzanna Czerniak