Kraje skandynawskie w XXI wieku należą do najszybciej rozwijających się pod względem ekonomicznym. Kwestie finansowe coraz częściej decydują o tym, że Polacy wybierają państwa należące do tej grupy jako miejsce do życia, z którym wiążą swoją przyszłość. Życie w państwach skandynawskich oznacza podniesienie statusu swojego życia, kontakt ze wspaniałą przyrodą, czerpanie z życia pełnymi garściami. Nic więc dziwnego, że w Polsce rośnie zainteresowanie nie tylko samą Skandynawią, ale także nauką języków skandynawskich.

Języki skandynawskie - dlaczego warto się ich uczyć?

Światowe raporty i badania (wskaźnika rozwoju społecznego, komfortu, zadowolenia z życia) zlecane przez instytucje międzynarodowe (ONZ, WEC) pokazują dobitnie, że Norwegia, Finlandia, Szwecja i Dania, to kraje, w których żyje się bezpiecznie i komfortowo. Od lat Norwegia uważana jest nie tylko w Europie, ale także na całym świecie za miejsce, gdzie według wskaźnika rozwoju społecznego żyje się najlepiej. Finowie z kolei należą do ludzi najszczęśliwszych. Trudno się dziwić, że skandynawskim kierunkiem coraz chętniej interesują się Polacy.

Popyt na grupę języków skandynawskich rośnie także w naszym kraju. Wynika to z faktu, że coraz więcej firm z tego regionu inwestuje w Polsce. Przykłady to Volvo (przejęte wprawdzie przez Chińczyków), Ericsson, Flugger czy chyba najbardziej rozpoznawalna szwedzka marka na świecie IKEA. Co więcej, współpraca polsko-skandynawska rozwija się, podobnie jak bilans handlowy w obu kierunkach. Skandynawowie są dla nas niezwykle ważnym partnerem gospodarczym. Nasze stosunki gospodarcze i polityczne z tymi krajami są niemal wzorcowe, opierają się na obustronnym szacunku.

Firmy z Polski, także te działające jako e-commerce, coraz chętniej inwestują na rynkach skandynawskich. Szukają więc tłumaczy języków skandynawskich, aby wzmocnić swoje kadry i obsługę klienta.

Który język skandynawski uważany jest powszechnie za najłatwiejszy i dlaczego?

Ciekawostkę może stanowić fakt, że języki skandynawskie i język polski należą do tej samej rodziny zwanej powszechnie indoeuropejskiej. Niestety na tym podobieństwa się kończą. Języki nordyckie uważane są za trudne w przyswojeniu. Brzmią bardzo podobnie i są często mylone ze sobą. Cechą charakterystyczną języków skandynawskich jest mnogość dialektów.

Zanim omówimy dokładniej języki z tej grupy, odpowiemy na pytanie z nagłówka. Powszechnie za najprostszy z języków uważa się norweski. Zaraz za nim jest język szwedzki, który jest dość podobny. Najtrudniejsze w nauce są język duński (uważany za jeden z najtrudniejszych na świecie) oraz język fiński, który pochodzi z innej rodziny językowej niż pozostałe.

Język szwedzki

Najczęściej używanym i najpopularniejszym spośród języków skandynawskich jest język szwedzki. W Szwecji używa go ok. 10 mln ludzi czyli ponad 98 % populacji. Ciekawostkę może stanowić fakt, że języka szwedzkiego używa się także na niektórych obszarach dawnych Inflant, gdzie historycznie w XV i XVI wieku toczyły się wojny z udziałem Polaków, Litwinów i księstwa moskiewskiego. Języka szwedzkiego używa część Estończyków i Łotyszy. Cechą charakterystyczną języka szwedzkiego, jest jego uniwersalność, ponieważ znając szwedzki, dogadamy się z Norwegiem czy Niemcem. Te języki są dość podobne do siebie.

-> Planujesz naukę języka szwedzkiego? Przeczytaj: Nauka po szwedzku. Jak nauczyć się szwedzkiego w Szwecji? <-

Język norweski

Na całym świecie języka norweskiego używa ponad 5.5 mln ludzi, z czego z 95% to rdzenni mieszkańcy Norwegii. Pomimo tego, że język norweski posiada dwa rodzaje pisma (bokmal i nynorsk) i całą gamę dialektów to powszechnie uważany jest za najłatwiejszy z języków skandynawskich. Decyduje o tym kilka szczegółów. Z pewnością pod względem gramatycznym język norweski jest łatwiejszy niż pozostałe. Język norweski jest też stosunkowo prosty w wymowie.

Język duński

Najciekawiej jest w przypadku języka duńskiego. Otóż Duńczycy dogadają się ze Szwedami i Norwegami. Te trzy rodzaje języków są do siebie bardzo zbliżone, choć mają pewne różnice w wymowie i oczywiście gramatyce. Języka duńskiego używa ok. 7 mln ludzi w Europie, więc jest popularniejszy niż np. norweski. Wynika to z faktu, że w języku duńskim mówi się nie tylko w samej Danii, ale także w Islandii na obszarze niemieckiego landu Szlezwik-Holsztyn. Nie jest natomiast prawdą, że używa się go na obszarze Grenlandii (poza wyjątkami), gdzie językiem urzędowym jest język grenlandzki. Specjaliści od języków, uważają duński za jeden z najtrudniejszych do nauki na świecie.

Język fiński

Ostatni w naszym zestawieniu jest język fiński. Używa go na co dzień ok. 5.7 mln ludzi, głównie na obszarze Finlandii. Język ten ma w dużej mierze charakter terytorialny, ponieważ w 99% używają go Finowie. Jedyną enklawą jest de facto obszar Republiki Karelii w Rosji. Charakterystyczną cechą języka fińskiego jest brak rodzajów męskiego i żeńskiego. Co więcej, język fiński posiada więcej przypadków niż pozostałe języki skandynawskie. To język naszpikowany wyjątkami, z dużą ilością dialektów. Jest językiem trudnym w nauce, gdyż jako jedyny z wyżej wymienionych nie należy do grupy indoeuropejskiej, ale do podgrupy bałtycko-fińskiej, która z kolei jest składową rodziny języków ugrofińskich. W pewnym stopniu język fiński jest spokrewniony z językiem estońskim i węgierskim.

Podsumowanie - języki skandynawskie

Świat ceni sobie współpracę z państwami należącymi do grupy skandynawskich. Wiele firm z tego regionu ma charakter globalny i otwiera swoje placówki w nowych krajach. Języki skandynawskie uważane są za niszowe, mało popularne, a w dodatku dość trudne w przyswojeniu. To sprawia, że zarobki tłumaczy języków skandynawskich (bez ich podziału) są bardzo intratne. W przypadku państw skandynawskich warto pamiętać, że wymagana jest wśród obywateli tych krajów znajomość co najmniej 2 języków: urzędowego i angielskiego.

-> Cy warto uczyć się szwedzkiego? Gdzie posłużymy się tym językiem? Przeczytaj: Język urzędowy w Szwecji - gdzie mówią po szwedzku? <-

Języki skandynawskie na rynku pracy będą coraz bardziej pożądane, co oznacza, że warto się ich uczyć. Jeśli chcecie znaleźć dobrą pracę w Polsce lub Skandynawii, to znajomość języków skandynawskich będzie do tego doskonałym preludium. Każdy z nich jest językiem przyszłości!