Szwecja to piękny kraj pod wieloma względami. Dostęp do morza, wspaniała natura, cudowne krajobrazy, wspaniałe zabytki, niesamowici ludzie. To wszystko to tylko niektóre z zalet, dla których warto wybrać się do Szwecji. Jeśli chcemy jednak lepiej poznać ten kraj, powinniśmy nauczyć się języka szwedzkiego. Chcesz poznać lepiej język szwedzki? Przeczytaj koniecznie ten artykuł, a dowiesz się wielu ciekawych rzeczy.

Język szwedzki - geneza, grupa i rodzina językowa

Na początek naszych rozważań o języku szwedzkim krótka historia. Język szwedzki zaliczany jest do grupy językowej północno-germańskiej, a wywodzi się od języka pra-nordyckiego, który w Skandynawii używany był do IX-X wieku głównie przez Wikingów. Potem, na skutek wypraw wojennych język pra-nordycki został podzielony na dialekty, które odpowiadały obszarom obecnych państw skandynawskich: Szwecji, Norwegii, Danii.

Język szwedzki - zasięg terytorialny. Gdzie mówią po szwedzku?

Czy wiesz, że języka szwedzkiego używa na co dzień ponad 10 mln ludzi? Nie jest, to może zbyt dużo, patrząc na to jak dużo osób mówi po angielsku czy chińsku. Nie ulega jednak wątpliwości, że język szwedzki jest najpopularniejszym z tych należących do grupy skandynawskich. Jest też na tyle uniwersalny, że rozumieją go mieszkańcy Norwegii, Finlandii i niektórzy Estończycy.

Język szwedzki jest urzędowym w kilku krajach. Oficjalnie posługują się nim mieszkańcy Szwecji, Wysp Alandzkich oraz niektórych regionów Finlandii. W tym ostatnim kraju język szwedzki ma status drugiego języka urzędowego, a jego nauka jest obowiązkowa dla dzieci w szkole podstawowej w klasach 7-9 oraz na uczelniach wyższych. Szacuje się, że języka szwedzkiego w Finlandii używa ok 6% obywateli. Obszarem szwedzkojęzycznym są też Wyspy Alandzkie. Jest to o tyle zaskakujące, gdyż  ten położony u wejścia do Zatoki Botnickiej na Bałtyku  obszar należy do Finlandii. Ciekawostkę może stanowić też fakt, że na niektórych obszarach Estonii i Łotwy również używany jest język szwedzki, choć nie jako urzędowy. Taka sytuacja ma miejsce ze względu na uwarunkowania historyczne, a konkretnie pozostałości po wojnie o Inflanty, w której to Szwedzi brali udział w XV i XVI wieku.

Dialekty języka szwedzkiego i ich obszar występowania

Zacznijmy od podstaw. W szwedzkim alfabecie znajdziemy 29 liter, a różnica w stosunku do polskiego polega na tym, że występują w nim litery Å, Ä, Ö. Większość liter pokrywa się zatem z alfabetem łacińskim.

Jeśli chodzi o wymowę, to język szwedzki jest dość zróżnicowany. W poszczególnych obszarach Szwecji używa się różnych dialektów, których jest co najmniej sześć i mają one zasięg terytorialny, pokrywający się z obszarami dużych aglomeracji miejskich.

Standardowy, najpopularniejszy język szwedzki, wywodzący się z obszaru aglomeracji sztokholmskiej, która jest najliczniejsza (ok. 2 mln ludzi) to Riksvenska. Jego alternatywne nazwy to Standardsvenska, Högsvenska i jeśli chcesz uczyć się języka szwedzkiego w Polsce, to ten wariant jest najbardziej powszechny wśród nauczycieli.

Wróćmy na chwilę do dialektów. Poza 6 standardowymi, występującymi na obszarze największych szwedzkich miast (Goteborga, Malmo, Smaland, Upland, Vastergotland) występują dialekty pochodne. Co ciekawe szwedzkie dialekty są znacznie starsze niż sam język szwedzki, którego używa się oficjalnie od XVII wieku.

Na przełomie XX i XXI wieku w północnej części Sztokholmu powstał specyficzny dialekt, który jest pochodną sytuacji związanej z imigrantami. Rinkebysvenska to dialekt, którym posługują się imigranci. Jego charakterystyczną cechą są własna struktura gramatyczna, duża liczba zapożyczeń z języka angielskiego i specyficzna wymowa, intonacja.

Wniosek z powyższego jest następujący: dialekty w języku szwedzkim występują nie tylko na obszarach dużych aglomeracji wokół miast tego kraju, ale nawet w obrębie jednej, miejskiej aglomeracji. Takich przypadków jest bowiem znacznie więcej.

-> Jak zabrać się za naukę szwedzkiego? Przeczytaj: Nauka po szwedzku. Jak nauczyć się szwedzkiego w Szwecji? <-

Charakterystyczne cechy języka szwedzkiego

Na potrzeby tego artykułu wskażemy tylko część charakterystycznych cech języka szwedzkiego. Jeśli chcecie Państwo poznać ich więcej, to niezbędna jest jego nauka. Wypunktujmy sobie najważniejsze cechy języka szwedzkiego:

  • intonacja szwedzkiego przypomina śpiew;
  • występują dwa akcenty akutowy i grawisowy, przez co słowa wznoszą się i opadają;
  • jest nasycony dużą ilością samogłosek;
  • posiada tylko dwa rodzaje rzeczownika ogólny i nijaki;
  • posiada tylko dla przypadki - mianownik oraz dopełniacz;
  • czasowniki nie są odmieniane przez przypadki;
  • najtrudniejsze są odmiany w poszczególnych czasach;
  • ogólnie gramatyka jest stosunkowo prosta.

Zalety nauki języka szwedzkiego - czy warto?

Jest kilka argumentów, które decydują o tym, że warto uczyć się języka szwedzkiego. Przede wszystkim tym najważniejszym jest jego niszowość. Trudno oszacować ilu Polaków potrafi płynnie porozumieć się po szwedzku, ale grupa ta z pewnością nie jest duża. Z drugiej strony szwedzkie firmy mocno inwestują w Polsce, tworzą miejsca pracy wysokiej jakości, na których pracują kadry posługujące się językiem polskim i szwedzkim. Co więcej, takie miejsca pracy są zazwyczaj bardzo dobrze płatne.

Powodów do nauki języka szwedzkiego jest znacznie więcej. Poza otrzymaniem dobrej pracy wzbogacisz swoje CV. Taki dodatek, prezentuje się całkiem dobrze! Ale to nie wszystko, ponieważ największą zaletą jest to, że de facto poznasz w stopniu podstawowym język norweski i duński, które są dość podobne . Oznacza to, że udając się do Norwegii czy Danii, bez problemu porozmawiasz z obywatelami tych krajów, pomimo tego, że brzmienie tych języków jest nieco inne.  Nauka szwedzkiego, podobnie jak każdego innego języka wiąże się także z poznaniem kraju. Zrozumiesz jego historię, dzieje, kulturę. Co więcej, zrozumiesz szwedzkie piosenki, poznasz bogactwo muzyki tego kraju. Zalet jest naprawdę dużo!

Jeśli pragniesz używać szwedzkiego języka biznesowego lub w wydaniu takim, który pozwoli Ci normalnie funkcjonować w tym kraju, to bezsprzecznie musisz udać się na kurs. Nauka języka szwedzkiego na podstawie samego słuchania, obycia się z nim jest oczywiście przydatna, ale bez podstaw gramatycznych i poznania jego specyficznych cech nie ma szans, aby władać perfekcyjnie językiem szwedzkim. Nie jest to łatwy język w przyswojeniu, ale z pewnością można się go nauczyć. W zależności od tego jakim poziomem do talentu nauki języka obcego dysponujesz, to jego nauka może być całkiem szybka i przyjemna.

-> Dopiero rozważasz naukę języka obcego? Wybierz język najlepszy dla siebie: Który język skandynawski jest najłatwiejszy? <-