Najpopularniejszym szwedzkim zespołem jest bez wątpienia ABBA, która w ostatnim czasie powróciła z nowym albumem. Jednak Szwecja słynie też z wielu innych wspaniałych artystów, którzy często są znani poza Skandynawią. Jeśli chcesz poszerzyć swoje muzyczne horyzonty i dodać do playlisty utwory szwedzkich zespołów, koniecznie sprawdź nasze propozycje. Zapewniamy rozrywkę na długie godziny, a może i miłość na całe życie – w tych utworach naprawdę trudno się nie zakochać!

Mando Diao

Choć nazwa mogłaby wskazywać na korzenie włoskie, Mando Diao to szwedzki zespół założony pod koniec lat 90. w Borlänge. Założycielami i głównymi wokalistami kapeli byli Björn Dixgård i Gustaf Norén. W 2015 roku Norén opuścił zespół, lecz grupa nadal istnieje, a jej liderem i wokalistą pozostaje charyzmatyczny Dixgård. Komu przypadną do gustu piosenki Mando Diao? Na pierwszych płytach zespołu słychać nawiązania do muzyki brytyjskiej, a sami członkowie kapeli przyznają, że głównym źródłem inspiracji byli dla nich Beatlesi (wystarczy posłuchać Ringing Bells czy The New Boy). Mamy tu więc utwory śpiewane po angielsku, z brytyjskim akcentem, co nie jest powszechne wśród muzyków ze Skandynawii.

W dyskografii Mando Diao znajduje się 10 albumów studyjnych, a mimo miłości do klasycznego gitarowego grania artyści kilka razy pozwolili sobie na romans z innymi stylami muzycznymi. Doskonałym przykładem eksperymentowania z innymi gatunkami jest album Ælita z 2014 roku, na którym usłyszymy syntezatory i elektroniczną perkusję. Z kolei w 2019 roku zespół wydał płytę BANG, która zawiera dawkę surowego, klasycznego, stadionowego rocka.

Na koncie Mando Diao są też dwie płyty wydane w całości w ich języku ojczystym. Mowa o Infruset (2012) oraz I Solnedgången (2020). Szwedzkie albumy ukazują zupełnie inną stronę zespołu, gdyż stanowią interpretacje wierszy Gustafa Frödinga, Karin Boye i Nilsa Ferlina. Sięgając po te albumy, otrzymujemy więc nie tylko świetną muzykę, lecz także dawkę szwedzkiej poezji.

W 2011 roku zespół zarejestrował płytę koncertową (dostępne również DVD) w ramach MTV Unplugged. Podczas koncertu gościnnie wystąpili tacy artyści jak Lana Del Rey, Ray Davis, Klaus Voormann czy Juliette Lewis. Ciekawostka: utwory Down in the Past, God Knows i Mean Street można usłyszeć na ścieżce dźwiękowej do gier komputerowych NHL 06, FIFA World Cup 2006, FIFA 06 i Need For Speed Shift. Z kolei utwór Love Last Forever stał się oficjalną piosenką promującą Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015, które odbyły się w Falun w Szwecji.

Warto posłuchać: The New Boy, Dance with Somebody, Strövtåg i Hembygden, Ochrasy, Child

Kent

Kultowy szwedzki zespół Kent powstał w 1990 roku w Eskilstuna. Muzyka grana przez Kent to przyjemny dla ucha pop rock z elementami rocka alternatywnego. Choć muzycy zakończyli działalność w 2016 roku, zostawili po sobie 14 albumów studyjnych: 12 nagranych w języku szwedzkim i 2 po angielsku. Co ciekawe, obie anglojęzyczne płyty (Isola i Hangesta Hill) zostały wcześniej wydane po szwedzku – są to więc angielskie wersje ich wcześniejszych utworów, które pozwoliły zespołowi zdobyć międzynarodową popularność.

Melodyjny wokal Joakima Berga brzmi rewelacyjnie w obu językach, choć zdecydowanie częściej można go usłyszeć po szwedzku. Berg znany jest nie tylko jako wokalista Kent – jeszcze w trakcie istnienia zespołu artysta był zaangażowany w wiele pobocznych projektów (napisał m.in. hit Come along dla Titiyo). Berg nie ukrywa swojej inspiracji Davidem Bowie, a nawiązania do słynnego Brytyjczyka można znaleźć w kilku utworach Kent, takich jak Frank, About Golden Years czy Hur jag fick dig att älska mig.

Kent bywa nazywany największym szwedzkim zespołem rockowym, a za tym tytułem stoją solidne liczby – ich płyty sprzedały się w nakładzie ok. 2,3 miliona egzemplarzy. Na koncie zespołu znajduje się ponad 50 prestiżowych nagród, takich jak Grammis, Rockbjörn, P3 Gold, MTV Europe Music Award czy Nordic Music Award. W 2014 roku Joakim Berg otrzymał też Medal Jego Wysokości Króla za szczególny wkład w szwedzką muzykę popularną. Utwory Kent przez lata ani trochę się nie zestarzały i nadal są chętnie słuchane zarówno przez miłośników pop rocka, jak i osoby, które uczą się języka szwedzkiego.

Ciekawostką jest, że zespół początkowo nazywał się Jones & Giftet, a następnie Havsänglar. Dopiero w 1993 roku muzycy zdecydowali się zmienić nazwę na Kent. Co to właściwie oznacza? W Szwecji Kent to niemodne męskie imię – według Joakima nazwa ta doskonale nadawała się dla zespołu niedopasowanego do rodzinnego miasta.

Warto posłuchać: Sverige, Den döda vinkeln, Stanna hos mig, Om du var här, Rödljus II

First Aid Kit

Założony 2007 roku zespół First Aid Kit tworzą siostry Johanna i Klara Söderberg. Ich muzykę najczęściej klasyfikuje się jako indie folk, który dzięki harmonijnie brzmiącym głosom sióstr świetnie sprawdza się jako muzyka drogi. Wyobraź sobie zachodzące słońce i Chevroleta na niekończącej się szosie – tak właśnie brzmi muzyka First Aid Kit. Dzięki utworom wykonywanym w języku angielskim Szwedki zyskały popularność nie tylko w rodzimym kraju. W 2014 roku gościnnie wystąpiły na płycie Conora Obersta pt. Upside Down Mountain, udzielając się w chórkach. Wspólnie z Oberstem nagrały również utwory King of the World oraz We’re Going to Be Friends.

W utworach sióstr Söderberg słychać inspiracje twórczością Fleet Foxes i Joanny Newsom, a także amerykańskim indie folkiem. W dyskografii First Aid Kit piosenki w języku szwedzkim są rzadkością i najczęściej znajdziemy je jako inne wersje utworów anglojęzycznych lub gościnne wystąpienia u zaprzyjaźnionych artystów. Tym, którzy chcieliby posłuchać, jak Johanna i Klara brzmią po szwedzku, polecamy utwory Come Give Me Love (Swedish Version) oraz Godnatt (wspólnie z Bröderna Lindgren).

Na koncie artystek znajdują się 4 autorskie albumy studyjne nagrane po angielsku. W 2021 roku ukazała się też płyta Who by Fire, zarejestrowana w The Royal Dramatic Theatre w Sztokholmie. Album jest hołdem dla życia oraz twórczości Leonarda Cohena i zawiera współczesne wersje takich utworów jak Suzanne, Everybody Knows, Chelsea Hotel #2, Famous Blue Raincoat czy Hallelujah. To piękny prezent nie tylko dla fanów Cohena, lecz również dla miłośników zdolnych sióstr Söderberg, które po raz kolejny udowadniają, że – mimo szwedzkiego pochodzenia – w ich duszy gra amerykański folk.

Warto posłuchać: Universal Soldier (cover utworu Buffy Sainte-Marie) , Emmylou, My Silver Lining, Ghost Town, Hard Believer

Laleh

Laleh Pourkarim to szwedzka piosenkarka irańskiego pochodzenia, która w Szwecji mieszka od 10. roku życia. Jej imię w języku perskim tłumaczy się jako „tulipan” – jest to popularne imię dla dziewczynek i ważny symbol w kulturze irańskiej. Artystka rozpoczęła karierę jako aktorka, grając w 2000 roku w głośnym filmie Jalla! Jalla! w reżyseriii Josefa Faresa. W 2005 roku ukazał się jej debiutancki album zatytułowany po prostu Laleh, na którym śpiewa w trzech językach: szwedzkim, angielskim i perskim. Wszystkie piosenki napisała, zaśpiewała i wyprodukowała sama. Jako pierwsza kobieta w historii otrzymała szwedzką nagrodę Grammis w kategorii „Producent roku” (2005).

Muzyka Laleh przypadnie do gustu miłośnikom dobrego popu. Wśród inspiracji artystki znajdują się takie sławy jak Cat Stevens, The Police, Kate Bush czy Cornelis Vreeswijk. Szwedzko-irańska piosenkarka z każdą płytą rozwija swój styl i nieustannie zaskakuje słuchaczy. Jako imigrantka i uchodźczyni Laleh angażuje się również w sprawy społeczne, a kontynuując swoją podróż w poszukiwaniu wolności, pragnie uczynić świat lepszym miejscem.

Od 2014 roku Laleh mieszka w Los Angeles, produkując i pisząc piosenki nie tylko dla siebie, lecz również dla światowej klasy artystów, takich jak Adam Lambert, Demi Lovato, Shawn Mendes czy Ellie Goulding. Nowe piosenki Laleh coraz częściej powstają w języku angielskim, lecz w dyskografii artystki można znaleźć wiele utworów po szwedzku.

Warto posłuchać: Bara få va mig själv, Kristaller, Tack Förlåt, Some Die Young, Stone Cold