Szwedzka literatura dziecięca uchodzi w świecie za zjawisko wyjątkowe. Grupa oryginalnych dziecięcych bohaterów żyje w zbiorowej świadomości tak dzieci, jak i dorosłych. Pomimo tego, że niektórzy mają już ponad sto lat, nadal bawią, wywołują śmiech i łzy. Mają wielkie zasługi w wychowaniu wielu pokoleń dzieci na całym świecie, dlatego Szwecja uznawana jest za ojczyznę wszystkich dzieci.

Pippi i jej małpka

Najbardziej znaną dziecięcą bohaterką rodem ze Szwecji jest Fizia Pończoszanka (Pippi Långstrump), która ma już ponad 70 lat! Chudziutka, piegowata i rudowłosa dziewczynka zamieszkała w sercach dzieci na całym świecie. Pippi przewróciła świat dorosłych do góry nogami. Wraz z koniem w kropki i sympatyczną małpką mieszka w Willi Śmiesznotce i jest najbogatszą dziewczynką na świecie. Ma walizkę pełną złotych monet, sama zjada cały tort i gra w berka z policjantami. Do dzisiaj dla wielu dziewczynek i dorosłych kobiet jest symbolem samodzielności i odwagi. Jej przyjaciół na całym świecie można liczyć w milionach. A wszystko to zawdzięcza swojej mamie – Astrid Lindgren.

Czarujący świat Astrid Lindgren

Astrid Lindgren odkryła rzecz oczywistą, że dzieciństwo jest najpiękniejszym okresem w życiu. I udało jej się ten magiczny świat zatrzymać w swoich powieściach. Od lat wszystkie dzieci marzą o tym, by zamieszkać w Bullerbyn, małej górskiej wiosce, i razem z Bosse, Lisą, Ollem, Anną, Brittą i Lassem wędrować po ścieżkach Krainy Przygód. Każdy dorastający chłopiec utożsamia się z Emilem z Lönnebergi, który doprowadzał swojego ojca do ,,szewskiej pasji”.

->  O innych ciekawych miejscach dla dzieci w Skandynawii przeczytasz tu: Najlepsze wakacje na świecie – skandynawskie atrakcje dla dzieci <-

Zabawa z Pippi i Emilem

W Szwecji są dwa miejsca, w których można spotkać niemal wszystkich bohaterów bajek Astrid Lindgren.

Pierwszym jest muzeum Junibacken na wyspie Djurgarden, gdzie na Placu Bajek w Willi Śmiesznotce, której gospodynią jest Fizia Pończoszanka, dzieci mogą robić wszystko to, na co nie pozwalają im rodzice w domu – biegać, skakać, krzyczeć i jeździć na koniu w kropki. W magiczny świat wyobraźni można się przenieść dzięki podróży Pociągiem Bajek. Pociąg przejeżdża m.in. przez zagrodę Katthult, gdzie Emil wciągnął na maszt flagowy Idę, las Mattiskogen, w którym czekają skrzaty i zbójnicy oraz Ronja. Stacja końcowa to kraina Nagijala, gdzie mieszkają Bracia Lwie Serce. Muzeum od 16 lat odwiedziło kilka milionów osób. Codziennie odbywają się tu przedstawienia teatralne oraz wystawy lalek i zabawek, a w tworzeniu bajkowego świata uczestniczyła sama Astrid Lindgren. (Więcej informacji na www.junibacken.se)

Drugim jest Świat Astrid Lindgren w Vimmerby – miejscowości, w której urodziła się najsłynniejsza szwedzka autorka powieści dla dzieci. Park w rzeczywistości łączy w sobie wiele różnych światów – każdy wyjęty z innej powieści Astrid Lindgren. Znajduje się tutaj Willa Śmiesznotka, w której najmłodsi będą mieli okazję pobawić się z Fizią Pończoszanką, Bullerbyn, w którym można spotkać samą Lisę Erikson, zagroda Katthult, w której rozrabia Emil, a nawet Dolina Wiśni, do której trafili Bracia Lwie Serce. Całość uzupełniają liczne występy teatralne. Główna scena znajduje się w Dolinie Dzikich Róż, którą włada okrutny książę Tengila z Karmaniaki. Dlatego dostęp do niej jest strzeżony przez żołnierzy tego bezwzględnego tyrana. Warto jednak przedrzeć przez ich zastępy, gdyż na najbardziej wytrwałych czekają zapierające dech w piersiach inscenizacje wątków z powieści Astrid Lindgren.

Jeśli chcesz  pobawić się w miejscach, w których szalała Pipi z przyjaciółmi, nie czekaj i zarezerwuj prom do Szwecji.

Mikołaj Radomski