Jest taka wyspa na Bałtyku, która nie przestaje zaskakiwać. To tajemna przystań piechurów, którzy szukają powiewu egzotyki w swojskim klimacie, tuż nieopodal domu. Kontrasty Bornholmu stają się szczególnie wyraźne latem. To wtedy poryw wiatru pośród majestatycznych klifów północy przechodzi w łagodny zefir na plażach południa, a echo skalnych pustkowi zamienia się w żywiołowe brzmienia rockowych koncertów.

Rozrywka na Bornholmie nabiera szczególnego znaczenia. Wprawdzie wyspa nie przyciąga miłośników dyskotek i zabawy do białego rana, jednak w sezonie nie brakuje tu rozrywki. Przeglądy filmowe, koncerty, pokazy taneczne, wystawy to tylko część wydarzeń, które wiodą różnymi szlakami wzdłuż niewielkiej bałtyckiej wyspy. Festiwale na Bornholmie mają szczególny charakter dzięki niepowtarzalnej aurze nadbałtyckich miejscowości. Kolorowe feerie kwiatów podczas święta Kwiatów (Blomsterfes) czy Święto Śledzia (Sildefest) to okazja do niecodziennej zabawy, a zarazem zjawiskowe festyny, które podkreślają subtelne piękno wyspy.

Nibylandia

Za górami, za lasami, za siedmioma rzekami, na niewielkiej wyspie w upalne czerwcowe wieczory odbywa się niezwykły Festiwal Bajek. Każdego dnia bajarze z różnych stron Danii, ale także goście z całego świata oczarowują słuchaczy niezwykłymi opowieściami. To impreza dla tych, którzy chętnie wracają wspomnieniami do magii dzieciństwa, gdy czarodziejskie krainy i cudowne postacie żyły własnym życiem w najgłębszych zakamarkach wyobraźni. Po bajkowych wieczorach każdy skrawek wyspy wydaje się przesiąknięty atmosferą tajemniczości…

A może by tak spędzić na Bornholmie cały długi weekend? Mamy dla Was propozycję zorganizowanej wycieczki: Długi weekend na Bornholmie!

Relaksujący jogging

Słynny maraton Etape na Bornholmie w tym roku odbywa się w dniach 24.07-28.07.2023. Rozpoczyna się 24 lipca w Hasle, trasą na 10km. Następnego dnia czeka nas prawie 6km trasa w Dueodde. Kolejny etap to prawie 8km w Almindingen, a następnie 8km w Hammeren. Ostatni etap to 10km w malowniczym Rønne. Udział w biegu to szansa na doświadczenie wyspy w dynamiczny sposób. Pełna wyzwań trasa została zaplanowana tak, by uczestnicy mieli szansę poznać niezwykłą różnorodność przyrody Bornholmu – prowadzi przez lasy, przez białe plaże w Dueodde, dziewicze tereny Hammerknude, wzgórza w Almindingen oraz strome i skaliste wybrzeże Hammeren. Z pozoru banalny sposób pozwala zachwycić się wyspą i odkryć uroki niedostępne z perspektywy plażowicza.

-> O Bornholmie przeczytasz też tu: Bornholm - atrakcje w słonecznym skrawku raju <-

Muzyczna wyspa

Scena muzyczna przybiera na Bornholmie wiele oblicz – od koncertów muzyki poważnej w kameralnych wnętrzach zabytkowych kościołów, przez koncerty jazzowe w klimatycznych kafejkach, aż po gorące koncerty rockowe w ruinach zamku Hammershus. Festiwal Jazz Allinge odbywa się każdego roku w dwóch zrośniętych miastach Allinge-Sandvig, na północnym krańcu wyspy. Impreza trwa przez cały tydzień i tradycyjnie rozpoczyna się w 28 tygodniu roku. W sumie podczas festiwalu można wziąć udział w 30-35 koncertach. Wstęp na większość jest wolny. Oprócz wykonawców jazzu tradycyjnego na festiwalowych deskach coraz częściej goszczą młodzi wykonawcy, reprezentujący nowe trendy. Koncerty odbywają się na ulicach, placach i specjalnej scenie w porcie Allinge – wszystkie pod otwartym niebem. Każdego roku ulice miast wypełniają się melomanami, którzy przyjeżdżają tu, aby cieszyć się muzyką i niezwykłą atmosferą miejsca.

Sierpień to wspaniały miesiąc na Borholmie, a jeśli chcecie możecie wybrać się z nami na zorganizowaną wycieczkę: Bornholm – zielona wyspa na Bałtyku

Festiwalowy galimatias

Festiwale na Bornholmie nie kończą się wraz z dobiegającym końca latem. Jesienią mieszkańcy świętują „Bornholms Kulturuge” – tydzień kultury na Bornholmie oraz „Mad Med Oplevelser” czyli Przeżycia Kulinarne. A my w tym czasie proponujemy Wam wyprawę na Bornholm połączoną z wizytą w Kopenhadze: Z wyspy na wyspę – Bornholm i Kopenhaga

W tych, którzy wybiorą Bornholm na cel letnich wojaży, pozostanie wspomnienie utkane z różnych fascynujących wątków – średniowiecznych jarmarków, festiwali, wystaw i festynów. Smaki tradycyjnych potraw w połączeniu z egzotycznymi deserami i rytmy żywiołowej muzyki są przeplatane sennymi opowieściami przy ognisku. Wszystko to tworzy niezapomniany patchwork doznań i wrażeń.