Oslo, spacer muzealnym szlakiem

Ta najstarsza ze skandynawskich stolic liczy zaledwie 530 tys. mieszkańców. To nie dużo jak na europejskie warunki, mimo to Oslo na większości przybyszów wywiera wrażenie tętniącej życiem metropolii. Nie odstrasza ich również brak szczególnie ciekawych, wiekowych zabytków – za to „miasto wikingów” najlepiej poznaje się odwiedzając jego liczne muzea.

Pieszo albo łódką

Muzeów na terenie Oslo znajduje się ponad pięćdziesiąt. Większość z nich mieści się w ścisłym centrum, z tego powodu w muzealną wycieczkę najprzyjemniej wybrać się piechotą. Jedyne, bardziej oddalone muzea – np. Muzeum Łodzi Wikingów, Muzem Fram oraz Muzeum Kon-Tiki – mieszczą się na półwyspie Bygdøy. Najszybciej dostaniemy się tam łodzią lub autobusem.

Galeria Narodowa | 2 godz.

(Nasjonalgalleriet) to punkt obowiązkowy każdego miłośnika malarstwa. Gromadzi ona największą w kraju kolekcję sztuki norweskiej i zagranicznej do 1945 r. W gmachu Galerii znajdują się obrazy norweskich przedstawicieli romantyzmu – Johana Christiana Dahla, Adolpha Tidemanda czy Thomasa Fearnley’a., ale też prace artystów z późniejszych okresów – realizmu, naturalizmu i neoromantyzmu z lat 80. i 90. XIX w. oraz z początku XX w. Z dzieł zagranicznych artystów znajdziemy tu m.in. prace francuskich impresjonistów – Moneta, Degasa, Maneta, Renoira, Cézanne’a., płótna Gauguina, słynny Autoportret van Gogha, dzieła El Greca, Goi, Delacroix oraz Picassa. Jednak największą atrakcją Galerii Narodowej jest bogaty zbiór dzieł Edwarda Muncha – w tym słynny Krzyk,  Madonna, Taniec życia oraz Chore dziecko.

Galeria Narodowa, Universitetsgaten 13, www.nasjonalgalleriet.no; pn., śr. i pt. 10.00–18.00, czw. 10.00–19.00, sb. i nd. 11.00–17.00; bezpł.

Muzeum i Park Vigeland  | 1 godz.

Nie sposób ominąć jedynego w Oslo kompleksu poświęconego rzeźbom – Muzeum i Parku Vigeland. Gmach, w którym mieści się muzeum został wzniesiony w 1920 r. z przeznaczeniem na pracownię i rezydencję słynnego norweskiego artysty, Gustawa Vigelanda. Znajduje się tu większość jego prac –  m.in. popiersia i pomniki norweskich pisarzy, ponad 400 drzeworytów i 12 tys. rysunków. Jednak najbardziej intrygujące dzieła, które wyszły spod ręki Vigelanda zobaczymy w parku, znajdującym się nieopodal muzeum. A jest co podziwiać. Jest to  największy park rzeźb, wykonanych przez tego samego autora na świecie – na otwartej przestrzeni znajduje się tu ponad 200 rzeźb wykonanych z kamienia lub granitu. Główną atrakcją parku jest  monolit, zwany też obeliskiem, wysoka na  14 metrów  kolumna,  powstała z ważącej 266 ton bryły granitu. Na kolumnie, Vigeland wyrzeźbił 121 nagich splecionych postaci, dokładnie odwzorowując detale ludzkiego ciała. Podobno jedna z postaci jest autoportretem Vigelanda.

Muzeum Vigeland, Nobels gate 32, www.vigeland.museum.no; Vi–VIII wt.–nd. 10.00–17.00, IX–V wt.– nd.12.00–16.00; 50 Nkr, ulgowy 25 Nkr, z Oslo Card bezpł.

Muzeum Kon-Tiki (Kon-Tiki Museet) | 45 min

W 1947 r. norweski podróżnik, Thor Heyerdahl,, przepłynął na tratwie o nazwie Kon-Tiki ponad 8 tys. kilometrów z Peru do Polinezji. Wszystko po to aby udowodnić, że zasiedlenie wysp Pacyfiku przez pierwotnych mieszkańców Ameryki Południowej było możliwe. Tak odważny wyczyn przyniósł mu sławę, a w rezultacie przyczynił się do dalszych ekspedycji. Właśnie jego wyprawom poświęcone jest Muzeum Kon-Tiki. Prezentowana jest tu  m.in. zbudowana z balsy tratwa „Kon-Tiki”, tratwa Ra II oraz zdjęcie z dalekich wypraw podróżnika.

Muzeum Kon-Tiki, Bygdøynesveien 36, www.kon-tiki.no; VI–VIII codz. 9.30–17.30, IV, V i IX codz. 10.00–17.00, X–III codz.10.30–6.00; 60 Nkr, ulgowy 40 Nkr, z Oslo Card bezpł.

Muzeum Fram (Frammuseet) | 45 min

Pośrodku olbrzymiej sali wystawowej muzeum stoi statek Fram (po polsku znaczy to „naprzód”). Słynny dziś szkuner, zbudowany w 1892 r., służył w najważniejszych norweskich ekspedycjach polarnych. Korzystał z niego m.in. Roald Amundsen podczas wyprawy na biegun południowy. To właśnie Amundsen zdobył biegun jako pierwszy. 14 grudnia 1911 r. dotarł tam tuż przed Anglikiem Robertem Scottem, który depcząc mu po piętach postawił nogę na biegunie miesiąc później. Z tą fascynującą historią oraz innymi, opisującymi odkrywanie Arktyki i Antarktydy, zapoznaje interesująca wystawa, bogato ilustrowana zdjęciami, mapami oraz pamiątkami po polarnych pionierach. Chętni mogą poczuć na własnej skórze jak wyglądało życie ludzi podróżujących całymi miesiącami statkiem – wystarczy wejść do jego wnętrza.

Muzeum Fram, Bygdøynesveien 36, poł. VI–VIII codz. 9.00– 18.00, poza tym okresem nieco krócej; 30 Nkr, ulgowy 20 Nkr, z Oslo Card bezpł.

Muzeum Łodzi Wikingów | 45 min

Głównymi eksponatami Muzeum Łodzi Wikingów (Vikingskipshuset) są trzy łodzie Wikingów z IX w. Wykopano je z kopców pogrzebowych w południowej Norwegii, gdzie dzięki gliniastemu podłożu doskonale się zachowały do czasów współczesnych. Do najciekawszych należy łódź z Oseberg, licząca 22 m długości. Należała prawdopodobnie do żony wikińskiego wodza, pochowanej w 834 r. Wraz z łodzią odkryto wspaniały skarb, m.in. bogato rzeźbione sanie, precyzyjnie wykonane ozdoby oraz rzeczy codziennego użytku, jak grzebienie, igły, misternie zdobione stroje oraz wyposażenie kuchni. W Muzeum działa wystawa zdjęć z festiwali wikingów z całego świata, także z Polski.

Muzeum Łodzi Wikingów, Huk Aveny 35, V–IX codz. 9.00–18.00, X – IV codz. 10.00–16.00, 50 Nkr, ulgowy 35 Nkr, z Oslo Card bezpł.

Jeśli jeszcze ci mało

To oczywiście nie koniec muzealnych atrakcji w Oslo. Na miłośników folkloru czeka między innymi Norweskie Muzeum Ludowe, uznane za jedno z największych skansenów w Europie. Na otwartej przestrzeni gromadzi ono ponad 150 budynków, zarówno przykładów wiejskich jak i miejskich zabudowań z różnych regionów Norwegii. W Muzeum Narciarstwa można prześledzić rozwój technik wytwarzania nart i butów, a także ewolucję stylów skoków i zjazdów narciarskich. Kolejne muzeum, do którego warto wstąpić poświęcone jest twórczości słynnego dramatopisarza – Ibsena. Nie można też pominąć Muzeum Muncha, gdzie znajduje się, licząca ponad 5 tys. egzemplarzy, kolekcja obrazów jego autorstwa. Co ciekawe, można tu również obejrzeć wystawę przeróbek Krzyku, wykorzystywanych w żartach rysunkowych i kampaniach reklamowych.

Więcej informacji o muzeach oraz innych atrakcjach stolicy Norwegii możesz znaleźć w przewodniku Wydawnictwa Pascal „Skandynawia na weekend”.

Ciekawostki

Na biletach do muzeów sporo zaoszczędzisz, kupując Oslo Card. Gwarantuje ona darmowe wejścia do większości z nich. To nie jedyna zaleta karty. Z Oslo Card możesz bezpłatnie korzystać z transportu publicznego w obrębie miasta, otrzymasz też szereg zniżek w restauracjach. Więcej na www.visitoslo.com

Munch namalował w latach 1892-1895 cztery obrazy pod tytułem Krzyk. Dwie jego wersję znajdują się w Muzeum Muncha w Oslo, jeden obraz przechowywany jest w Narodowej Galerii w Oslo. Natomiast czwartą wersję posiada prywatny kolekcjoner Petter Olsen.

fot.  Gunnar Strøm, Nancy Bundt/VisitOSLO

Print Friendly