Wyjazd do Norwegii – niezbędnik

Jak dojechać

Podróż samochodem
Do pracy w Norwegii najlepiej wybrać się własnym autem. W bagażniku samochodu można zmieścić rożne sprzęty i produkty spożywcze, które w Norwegii kosztują kilkakrotnie więcej.  Przed wyjazdem koniecznie opracuj szczegółowo trasę przejazdu, a w przypadku dużych odległości – zaplanuj miejsca odpoczynku. Pamiętaj, że wjeżdżając do Norwegii, oprócz paliwa w baku, dodatkowo możesz wwieźć w kanistrze jedynie 10l paliwa.

Trasa morska przez Bałtyk

Osolo i jego okolice to najczęściej wybierane cele podróży. Najprostsza droga do stolicy Norwegii prowadzi przez Szwecję. Do Szwecji najszybciej można dostać się podróżując promem – ze Świnoujścia (do Ystad i Trelleborga) lub Trójmiasta (do Karlskrony i Nynäshamn). Z południa Szwecji do Oslo prowadzi autostrada E6 – do przejechania pozostaje odcinek drogi długości ok. 650 km, natomiast z Nynäsham – ok. 550 km autostradą E18. Trasę przez Oslo powinny wybrać także osoby, które jadą do Trondheim, Molde, Ålesund czy Forde. Jeżeli cel podróży znajduje się w północno-wschodniej części Norwegii, najlepiej jechać przez Szwecję, wzdłuż granicy z Norwegią. Szwedzkimi autostradami jedzie się szybciej i wygodniej.

Promy łączące Pomorza Zachodnie ze Skanią (południowy rejon Szwecji) poruszają się ruchem wahadłowym, stąd możliwość elastycznego planowania podróży. Promy Unity Line odpływają z terminala w Świnoujściu o 01.30, 04:00, 09.00, 13:00, 16.00, 19:30, 23:00, zatem dojeżdżając autem do portu, zawsze jest spora szansa na „złapanie” dogodnego połączenia. Miejsce na pokładzie warto jednak zawsze rezerwować z pewnym wyprzedzeniem, zwłaszcza w tzw. „gorących okresach” – sezonie letnim i okolicach Świąt. Wcześniejsza rezerwacja często gwarantuje także niższą cenę. Natomiast zaplanowanie rejsu poza sezonem może się równać z dodatkową oszczędnością.

Podróż z przeprawą promową szczególnie polecana jest osobom, które jadą do Norwegii z dalszych zakątków Polski. Po długiej i wyczerpującej podróży przez Polskę, na promie można odpocząć kilka godzin w wygodnej kabinie (zwłaszcza, gdy rejs odbywa się w nocy) i zregenerować siły. Pasażerowie mają do dyspozycji sklepy, bary, restauracje, a nawet dyskoteki. W weekend często organizowane są specjalne programy rozrywkowe. W tym czasie, podróż umilają liczne koncerty, występy taneczne, czy barmańskie pokazy.

Warto pamiętać, że na terminalu należy stawić się nie później, niż 90 minut przed planowanym odejściem. Odprawa promów Unity Line kończy się:
– dla pasażerów pieszych: 15 minut przed planowanym odejściem,
– dla pasażerów zmotoryzowanych: 30 minut przed planowanym odejściem.

Do Szwecji dotrzeć można także korzystając z połączenia promowego z Niemiec. Promy kursują stąd na liniach: Rostock – Trellebrog, Sassnitz – Trelleborg, Kiel – Göteborg.

Także do samego Oslo można dopłynąć promem i uniknąć podróży przez Szwecję. Do wyboru jest linia z Kilonii w Niemczech i linia z Frederikshavn. Dojazd do Fredrikshavn jest prosty i dosyć szybki – należy kierować się do Hamburga, i dalej aż do granicy duńsko-niemieckiej pod Flensburgiem. Na północ Półwyspu Jutlandzkiego prowadzi autostrada E45.

Trasa lądowa przez Niemcy, Danię i Szwecję

Decydując się na trasę lądową z Polski do Norwegii trzeba przejechać przez trzy kraje: Niemcy, Danię i Szwecję. Droga przez Niemcy z Polski do Szwecji prowadzi przez przejścia graniczne w Kołbaskowie, w Słubicach lub w Zgorzelcu. Bez względu na miejsce przekroczenia granicy, dalej należy jechać w kierunku obwodnicy berlińskiej – Berliner Ring, a potem w kierunku Hamburga i dalej do Flensburga. W Flensburgu znajduje się przejście graniczne między Niemcami, a Danią. Następnie należy udać się do Kopenhagi, skąd prowadzi most Øresund – łączący duńską stolicę ze szwedzkim Malmö. Stąd do Oslo pozostaje do przejechania odcinek autostrady E6 długości 650 km.

Podróż samolotem
Wszystkie duże miasta w Norwegii obsługują połączenia międzynarodowe, w tym także z Polski. W całej Norwegii jest ponad 50 lotnisk, także na dalekiej północy. Liczba połączeń do Norwegii stale rośnie. Z Polski samoloty latają do m.in. Oslo, Stavanger, Trondheim, Bergen, Haugesund, Ålesund. Samoloty wylatują z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Katowic, Gdańska, Łodzi, Szczecina, Lublina. Połączenia obsługują przewoźnicy krajowi, a także tanie linie lotnicze. Warto zwrócić uwagę, że samoloty tanich przewoźników lądują nie w Oslo, ale na prywatnych lotniskach znacznie oddalonych od stolicy Norwegii: Sandefjord Torp (120 km od Oslo) lub Rygge (70 km).

Przelot samolotem to dobry wybór dla osób, które nie biorą ze sobą dużo bagażu. Zwyczajowo, w klasie turystycznej, bagaż podręczny nie może przekraczać 5-10kg, a bagaż rejestrowany 20-25kg. Z zabraniem dodatkowego bagażu wiążą się opłaty.

 

Na granicy

Przepisy wjazdowe
Polacy wjeżdżają na terytorium Norwegii na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (zalecana jest przynajmniej 6-miesięczna ważność posiadanych dokumentów) i mają prawo legalnie przebywać w kraju, bez dodatkowych rejestracji, przez okres 3 miesięcy. Przed przyjazdem warto sprawdzić, czy dokumenty są w dobrym stanie technicznym, pozwalającym stwierdzić tożsamość.

Przepisy celne
Na większości przejść granicznych w Norwegii zostały wprowadzone oznaczenia kolorami:

 • czerwonym – dla osób, które wwożą towary podlegające opłatom celnym, podatkowi akcyzowemu lub wymagające specjalnych zezwoleń,
 • zielonym – dla osób, które nie wwożą takich towarów.

W razie wątpliwości, które przejście wybrać, należy udać się do przejścia oznaczonego kolorem czerwonym i zasięgnąć informacji u Służb Celnych (Tollvesenet).

Bez cła i akcyzy można wwieźć do Norwegii rzeczy przeznaczone do użytku osobistego (także przeznaczone na prezenty) oraz żywność, produkty mięsne i mleczne (w sumie 10 kg mięsa i przetworów mięsnych, sera oraz innych rodzajów żywności z wyjątkiem karmy dla psów i kotów). Dzieci do lat 12 nie mogą wwieźć żywności z wyjątkiem napojów, czekolady i słodyczy potrzebnych na czas podróży.

Bez cła i podatku akcyzowego na teren Norwegii można wwieźć towary o łącznej wartości 6000 NOK (jeśli od naszej wizyty minęło mnij niż 24 godz., wtedy tylko 3000 NOK).

Przy wjeździe (a także wyjeździe) można mieć przy sobie gotówkę o wartości nie przekraczającej łącznie kwoty 25 000 NOK (także w innych walutach). Gotówkę o wartości przekraczającej tę kwotę należy zadeklarować na specjalnym formularzu służbom celnym podczas przekraczania granicy.

Przedmioty, których przywóz do Norwegii jest zabroniony lub wymaga specjalnego zezwolenia:

 • narkotyki,
 • lekarstwa i trucizny (dozwolony jest przywóz niewielkich ilości lekarstw do użytku osobistego),
 • wyroby alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 60 proc.,
 • broń i amunicja,
 • fajerwerki,
 • ziemniaki,
 • zwierzęta egzotyczne,
 • rośliny i części roślin przeznaczone do uprawy.

Alkohol i produkty tytoniowe
Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe mogą wwozić jedynie osoby, które ukończyły 18 lat (alkohol pow. 22 proc. – osoby, które ukończyły 20 lat).

Ilości, które można wwieźć:

 • 1 litr napojów alkoholowych o zawartości powyżej 22 do 60 proc. alkoholu i 1,5 litra napojów alkoholowych o zawartości do 22 proc. alkoholu włącznie, lub 3 litry napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 2,5 do 22 proc.
 • 2 litry piwa o zawartości alkoholu powyżej 2,5 proc. lub innych napojów o zawartości alkoholu powyżej 2,5 do 4,7 proc.
 • 200 papierosów lub 250 gram innych wyrobów tytoniowych
 • 200 sztuk bibułek papierosowych

Uwaga! Policja i służby celne surowo traktują posiadanie towarów nie zadeklarowanych w ilościach przekraczających dopuszczalne normy. Szczegółowe przepisy celne zawiera witryna internetowa norweskiego urzędu celnego: http://www.toll.no/.

(źródło: Przepisy celne dla podróżujących do i z Norwegii, http://www.toll.no/templates_TAD/Article.aspx?id=195354&epslanguage=en)

Przewóz zwierząt
Koty, psy i fretki przywożone z Polski muszą mieć paszporty dla zwierząt, elektroniczny chip odnotowany w paszporcie, ważne szczepienia przeciwko wściekliźnie i zaświadczenia badania krwi (nie dotyczy fretek).  Psy i koty muszą być poddane odrobaczaniu w ciągu tygodnia przed i tydzień po przywiezieniu.

Małe gryzonie, ptaki w klatkach i króliki muszą mieć ważne zezwolenia na przywóz wydane przez norweski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (http://www.mattilsynet.no/).

Rasy psów, których nie można wwieźć do Norwegii:

 • pitbull terier,
 • amerykański staffordshire terier,
 • brazylijski fila,
 • toso inu,
 • dog amerykański.

(źródło: http://www.toll.no/templates_TAD/Article.aspx?id=195354&epslanguage=en)

Warto wiedzieć, że nie ma żadnego problemu w przeprawie z pupilem promem przez Bałtyk. Unity Line umożliwia przewóz zwierząt za opłatę równą 50% ceny podstawowej, pod warunkiem wykupienia wyznaczonej kabiny na promie. W miejscach ogólnodostępnych (np. na pokładzie promu) należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa m.in. o obowiązku trzymania psa na smyczy i w kagańcu.

Ważne numery telefoniczne i adresy stron internetowych:

Izba Celna w Norwegii Wschodniej (Tollregion Øst-Norge)
Telefon 69 36 22 00, ostnorge@toll.no

Izba Celna w Oslo i Akershus (Tollregion Oslo og Akershus)
Telefon 22 86 03 00, oslo@toll.no

Izba Celna w Norwegii Południowej (Tollregion Sør-Norge)
Telefon 38 12 00 12, sornorge@toll.no

Izba Celna w Norwegii Zachodniej (Tollregion Vest-Norge)
Telefon 55 57 37 00, vestnorge@toll.no

Izba Celna w Norwegii Środkowej (Tollregion Midt-Norge)
Telefon 73 88 43 00, midtnorge@toll.no

Izba Celna w Norwegii Północnej (Tollregion Nord-Norge)
Telefon 77 62 55 00, nordnorge@toll.no

Centrum Informacji Służb Celnych (Tollvesenets informasjonssenter)
Telefon  0 30 12
www.toll.no

Na norweskich drogach

Najważniejsze przepisy i zalecenia drogowe:

 • Wjeżdżając do Norwegii, oprócz paliwa w baku pojazdu, dodatkowo można wwieźć 10l paliwa na jeden samochód w kanistrze przeznaczonym do przechowywania i przewozu paliwa
 • W Norwegii jest 10 400 km dróg krajowych i 44 300 dróg wojewódzkich
 • Wiele dróg i tuneli jest płatnych. Spis płatnych odcinków wraz z aktualnymi cenami  znajduje się na stronie www.autopass.no. Także wjeżdżając do wszystkich dużych miast (Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger i Kristiansand) należy uiścić opłatę – opłata pobierana jest na wszystkich głównych trasach wjazdowych
 • Podczas pobytu o charakterze turystycznym honorowane jest polskie prawo jazdy
 • Podczas jazdy dozwolone jest wyłącznie używanie zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych
 • Na norweskich drogach obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/godz. W obszarach zabudowanych i w centrach miast: 50 km/godz., na drogach szybkiego ruchu i autostradach: 90 km/godz. lub 100 km/godz.
 • Górna granica zawartości alkoholu we krwi to 0,2 promila. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu powyżej 0,2 promila, karane jest skonfiskowaniem prawa jazdy, grzywną lub ewentualnie więzieniem. Można także otrzymać okresowy zakaz prowadzenia pojazdów w Norwegii
 • W Norwegii obowiązuje całoroczny nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania o każdej porze
 • Obowiązkowe jest posiadanie co najmniej jednej kamizelki odblaskowej w samochodzie
 • Ubezpieczenie samochodowe jest obowiązkowe. Warto również posiadać zieloną kartę
 • Na terenie Norwegii działa ponad 100 stacji LPG. Pojazdem zasilanym gazem na wiele promów nie można wjechać
 • W przypadku awarii samochodu wymagane jest wystawienie czerwonego trójkąta ostrzegawczego oraz założenie kamizelki odblaskowej.
 • Opony letnie muszą mieć bieżnik minimum 1,6 milimetra, zaś opony zimowe minimum 3 milimetry. Można również stosować opony całoroczne. Używanie opon z kolcami dozwolone jest od 1 listopada do 15 kwietnia
 • Zapinanie pasów jest obowiązkowe. Dzieci do lat 4 muszą mieć własne foteliki lub ograniczniki zabezpieczające (niemowlęta w kojach). Dzieci w wieku powyżej 4 lat mogą siedzieć na zwykłych siedzeniach, przypięte pasami
 • Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego (dotyczy to również przepisów parkowania pojazdów) karane jest z całą bezwzględnością
 • Większość kontroli ruchu na drogach norweskich przeprowadza Policja i Statens vegvesen. Za egzekwowanie przepisów parkowania, w większości przypadków odpowiedzialne są gminy
 • Władze mogą egzekwować zapłatę mandatu na miejscu. Mogą także odebrać prawo jazdy. Wysokość mandatu zależy od obowiązującej dozwolonej granicy prędkości
Dopuszczalna prędkość Przekroczenie Wysokość mandatu
60 km/godz.  10 km/godz. 1600
60 km/godz. 25 km/godz. 6500
70 km/godz. 10 km/godz. 1600
70 km/godz. 25 km/godz. 4900

 

 • Przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km/godz. może spowodować utratę prawa jazdy i odholowanie samochodu, co wiąże się z koniecznością opłacenia kosztów parkowania oraz holowania przy odbiorze pojazdu.
 • Każdy posiadacz samochodu musi co roku zapłacić opłatę drogowa (årsavgift). Jeżeli nie zapłacisz, urząd ściągnie ją z Twojej wypłaty. Dowodem zapłaty rocznej opłaty drogowej jest naklejka kontrolna (kontrollmerke), którą należy przykleić na tablice rejestracyjne.
 • Samochód zarejestrowany w innym państwie, może być używany wyłącznie przez osobę zarejestrowaną na pobyt stały poza Norwegią, lub przez osobę posiadającą ograniczone w czasie pozwolenie na tymczasowy pobyt w Norwegii.
 • Korzystanie z pojazdu zarejestrowanego poza Norwegią przez okres dłuższy aniżeli dozwolony samochód spowoduje odholowanie auta na parking celny i nakaz płatności cła, należnych podatków oraz grzywny. Szczegółowa informacja dotycząca zasad korzystania na terenie Norwegii z samochodu zarejestrowanego poza tym krajem (nie dotyczy to turystów, lecz osób przebywających w Norwegii ponad 12 miesięcy) znajduje się na stronie internetowej: www.toll.nn (również w języku polskim).

(źródło: Używanie pojazdu motorowego zarejestrowanego w innym państwie na terenie Norwegii, http://www.toll.no/templates_TAD/Article.aspx?id=195354&epslanguage=en)

Print Friendly

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Pola wymagane *

*