Towarzystwo Polaków „Ogniwo” rozpoczęło projekt „Centrum dostosowania nowo przybyłych Polaków do szwedzkiego rynku pracy”. Jest on częściowo finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Czym jest Projekt Centrum?

Projekt „Centrum dostosowania nowo przybyłych Polaków do szwedzkiego rynku pracy” wychodzi naprzeciw problemom i potrzebom Polaków przybywającym do Szwecji w celach zarobkowych. Celem  projektu jest przygotowanie rodaków do podjęcia pracy w tym kraju na poziomie merytorycznym i praktycznym. Trzeba bowiem dodać, że Szwecja to jeden z najpopularniejszych kierunków migracji Polaków w celach zarobkowych.

Wobec tego należy przygotować Polaków do efektywnego poszukiwania pracy. Kiedy już znajdziemy interesującą nas ofertę, musimy napisać CV. Chcesz napisać je skutecznie? W tym między innymi ma pomóc ten projekt. Dzięki niemu migranci z Polski dowiedzą się jak napisać skuteczne CV, zgodne z wymogami formalnymi, jakie panują w Szwecji. W Polsce zwykle składamy podania o pracy osobiście natomiast w Szwecji jest to rzadkością – wysyła się je raczej mailem lub pocztą. W zdobyciu pracy może nam pomóc zdjęcie – zwłaszcza jeśli możemy pochwalić się miłą aparycją. Jednak najważniejsza jest treść listu motywacyjnego – i tu, tak jak w Polsce, trzeba napisać go tak, aby zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy tłumacza, jeśli sami nie władamy biegle językiem szwedzkim.

Kolejnym punktem w drodze po wymarzoną pracę w kraju Andersena jest rozmowa kwalifikacyjna. Wszyscy wiemy, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Dlatego należy się do niej należycie przygotować. Co zrobić, żeby nie popełnić żadnego faux pas? Jak wywrzeć na pracodawcy dobre wrażenie? – do tego także ma przygotować naszych rodaków projekt. Pamiętać jednak należy, że podczas rozmowy rekruter powinien sprawdzić nasze kwalifikacje. Bądźmy zatem przygotowani, że to, co znalazło się w naszym CV może zostać poddane kontroli podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

->  O  tym, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna, możesz przeczytać tu: Rozmowa kwalifikacyjna po szwedzku <-

Centrum dostosowania nowo przybyłych Polaków

„Centrum dostosowania nowo przybyłych Polaków do szwedzkiego rynku pracy” to także edukowanie Polaków na poziomie formalno-prawnym. Polacy zostaną zatem zapoznani z prawami i obowiązkami pracowników w Szwecji. Dzięki tej wiedzy migranci z Polski lepiej zorientują się w szwedzkim systemie panującym na rynku pracy i będą wiedzieli, jak rozwiązywać problemy na linii pracodawca-pracownik. Poznają także prawo pracy, jakie panuje w Szwecji, np. w kwestii podatkowania (w wypadku, gdy siedziba firmy znajduje się w Polsce, a my zatrudniamy pracowników w Szwecji przez mniej niż 6 miesięcy, nie ponosimy obowiązku podatkowego w Szwecji, a jedynie w naszym kraju; jeśli zaś okres tego zatrudnienia przekracza 6 miesięcy, zawiązuje się obowiązek podatkowy także w Szwecji; natomiast zakładając firmę w Szwecji, od razu mamy obowiązek podatkowy na rzecz tego kraju).

Jedną z gałęzi szwedzkiego rynku pracy, która cieszy się popularnością wśród Polaków, jest budownictwo. Specjaliści tacy jak spawacze, betoniarze, inżynierzy czy operatorzy maszyn itp. bez trudu znajdą zatrudnienie w Szwecji. W tym sektorze panuje w Szwecji porozumienie pracowników budownictwa, infrastruktury drogowej i kolejowej, dotyczące układu zbiorowego płacy zawierane przez szwedzki związek pracowników budownictwa (Byggnads). Dzięki temu, na przykład podejmując w tym kraju prace remontowe wiemy, że będziemy pracować za stawkę godzinową (chyba, że przedsiębiorca i lokalny oddział związków zawodowych zawrą inne porozumienie), zaś zatrudniając się w sektorze infrastruktury drogowej lub kolejowej będziemy pracować na akord lub otrzymamy zapłatę za wykonane dzieło.

-> O Polonii w Szwecji więcej tu: Polonia w Szwecji <-

W ramach projektu „Centrum dostosowania nowo przybyłych Polaków do szwedzkiego rynku pracy” odbywa się szereg spotkań mających na celu wyjaśnienie naszym rodakom zasad funkcjonowania szwedzkiego rynku pracy. Są to kursy, które mają ułatwić Polakom skuteczne zdobycie zatrudnienia w Szwecji. Pierwsze z nich, które odbyły się w październiku, przynoszą odpowiedzi na pytania i wątpliwości naszych rodaków związane ze sprawnym poruszaniem się po szwedzkim rynku pracy. Pokazują także naszym rodakom jak radzić sobie z zawiłymi formalnościami prawnymi.

Już wkrótce w ramach projektu odbędą się kolejne wykłady, które przyczynią się do aklimatyzacji polskich migrantów do realiów szwedzkiego rynku pracy.

Towarzystwo „Ogniwo” powstało w 1971 roku z inicjatywy Polaków przewiezionych z obozów koncentracyjny oraz członków załóg polskich łodzi podwodnych internowanych w Szwecji. Zadaniem Towarzystwa jest podtrzymywanie i propagowanie kultury polskiej, języka i tradycji wśród szwedzkiej polonii oraz działania mające na celu integrację mniejszości polskiej ze społeczeństwem szwedzkim.