Fazy rekrutacji na stanowisko pracy w Szwecji są dokładnie takie same jak w Polsce. Gdy Twoje CV zainteresuje potencjalnego pracodawcę, czeka Cię najważniejszy etap w procesie zdobywania pracy – rozmowa kwalifikacyjna. Co warto wiedzieć, zanim wybierzesz się na spotkanie?

Szczerość i umiar

Jednymi z najwyżej cenionych wartości na szwedzkim rynku pracy jest szczerość i umiar. Niezwykle istotne jest, by w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej Twój potencjalny pracodawca dostrzegł w Tobie obie te wartości.

Choć to, co mówisz podczas rozmowy kwalifikacyjnej, powinno w maksymalnym stopniu zachęcać do zatrudnienia Cię, musisz również pokazać, że znasz własne ograniczenia. Może wydawać się, że podczas rekrutacji na stanowisko lepiej szerokim łukiem omijać swoje słabe strony. Jednak w Szwecji o wiele łatwiej wzbudzisz zaufanie, gdy poza wymienieniem swoich zalet wspomnisz również o tym, nad czym jeszcze musisz popracować.

Wynika to ze specyfiki mentalności Szwedów, dla których w gruncie rzeczy nie ma jednostek szczególnie wyróżniających się i każdy jest obarczony jakimiś brakami. Dlatego jeśli zdecydujesz się na pokazywanie siebie wyłącznie w samych superlatywach, możesz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego – w oczach Szwedów staniesz się raczej osobą arogancką niż uzdolnioną i ambitną.

Wykaż chęć pozostania w Szwecji na dłużej

Jeśli nie aplikujesz na tymczasowe stanowisko pracy, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z pewnością padnie pytanie o to, jak długo zamierzasz zostać w Szwecji. Pracodawcy zazwyczaj poszukują osób, które na trwałe zwiążą się z ich firmami. Dlatego Twoje szanse z pewnością wzrosną, gdy zdeklarujesz chęć pozostania w Kraju Trzech Koron na dłużej.

Jeśli nie znasz języka, z pewnością wywołasz pozytywne wrażenie, gdy spróbujesz powiedzieć choć kilka zdań po szwedzku. Wykażesz tym samym chęć do nauki języka i uwiarygodnisz swoją deklarację pozostania na dłużej u naszych północnych sąsiadów.

Punktualność w cenie

Szwedzi niezwykle poważnie podchodzą do kwestii punktualności. I to nie tylko w życiu zawodowym, ale również w prywatnym. Dlatego nawet najmniejsze spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną najprawdopodobniej sprawi, że nikt już nie będzie chciał z Tobą rozmawiać. Jeśli wiesz, że nie zdołasz dotrzeć na czas, powiadom o tym swojego potencjalnego pracodawcę i wyjaśnij, co jest przyczyną spóźnienia.

CV do wglądu

Na rozmowę kwalifikacyjną zabierz ze sobą CV. Szwedzi najchętniej zatrudniają osoby, których życiorysy wolne są od kilkumiesięcznych okresów bezrobocia i które stosunkowo długo pracowały w poszczególnych firmach. Jeśli pracę zmieniasz częściej niż co 2-3 lata lub w Twoim CV znajdują się luki, z pewnością stanie się to tematem rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego lepiej od razu przygotuj dobre wyjaśnienie, dlaczego Twoja kariera zawodowa wyglądała tak, a nie inaczej.

Zainteresuj  się firmą

Szwedzcy pracodawcy zwykle poszukują pracowników, którzy chcieliby związać się z ich firmami. Nie wystarczy, że wykażesz chęć pozostania w Szwecji na dłużej, ale musisz również przekonać swojego potencjalnego pracodawcę, że to właśnie wobec jego firmy masz poważne plany.

Najlepszą okazją, by to uczynić, jest moment, gdy przyjdzie Twoja kolej na zadawanie pytań. Postaraj się poruszać takie kwestie, które jednoznacznie zdradzą, że dobrze znasz specyfikę i historię firmy. Dla Twojego potencjalnego pracodawcy z pewnością będzie to informacja, że naprawdę zależy Ci na stanowisku, na które aplikujesz.

By dowiedzieć się więcej o rynku pracy w Szwecji, zajrzyj do Kobieta na szwedzkim rynku pracy i  Ranking branż według ilości ofert pracy

Jak się ubrać?

W większości szwedzkich firm obowiązuje nieformalny sposób ubierania się. Dlatego praca w jeansach i T-shirtach jest tam na porządku dziennym. Gdy aplikujesz do takich firm, raczej nikt nie będzie oczekiwał, że na rozmowie pojawisz się w eleganckim stroju. Oczywiście, istnieją branże, w których obowiązuje dość dobrze określony ubiór. Przykładowo, w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym standardem jest garnitur pod krawatem. Dokładnie takiego wyglądu oczekuje się od kandydatów na stanowiska w tych branżach.

Najlepiej, gdy zanim wybierzesz się na rozmowę kwalifikacyjną, wybadasz, jaki dress code obowiązuje w danym sektorze. I pamiętaj, gdy nie masz pewności, zawsze lepiej przyjść zbyt elegancko niż zbyt luźno ubranym. W oczach Twojego potencjalnego pracodawcy może to być sygnał, że poważnie traktujesz aplikację na stanowisko w firmie.

Jak rozmawiać o pieniądzach?

W trakcie każdej rozmowy kwalifikacyjnej prędzej czy później podnosi się kwestię oczekiwań finansowych. Pamiętaj, by wyrażać je wprost, pozostawiając jedynie niewielki margines do negocjacji. W rozmowach o pieniądzach Szwedzi są bardzo bezpośredni i zazwyczaj potraktują Twoją pierwszą propozycję jako nieznacznie odbiegającą od Twoich ostatecznych oczekiwań. Dlatego nie zaczynaj od wygórowanej kwoty, którą następnie wspaniałomyślnie zmniejszysz o 10-15%. Zwyczajnie możesz nie mieć do tego okazji.