Teren zaliczany dziś do najatrakcyjniejszych dzielnic mieszkalnych i handlowych Szwecji, do niedawna był jednym z najbardziej zanieczyszczonych wysypisk przemysłowych. Port morski straszący zaniedbanymi budynkami stoczni, niemal z dnia na dzień stał się atrakcją turystyczną.

Projekt eko-przyjaznej dzielnicy Malmö został przedstawiony w 2001 roku, podczas międzynarodowej wystawy mieszkaniowej ”Miasto Jutra”. Obecnie Zachodni Port (Västra Hamnen) jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się okręgiem trzeciego co do wielkości miasta Szwecji. Docelowo miasto ma zapewniać miejsca mieszkalne dla 7 000 stałych mieszkańców, 20 000 studentów oraz miejsca pracy dla 10 000 osób.

Tym, co stanowi o wyjątkowości Malmö i czyni je jednym z najbardziej interesujących miast północnej Europy, jest bez wątpienia osobliwa i niezwykle wyrafinowana architektura.

Zaplanowane pod każdym kątem: zwiedzanie Västra Hamnen

Spacer po okolicy to prawdziwa gratka dla amatorów współczesnej architektury. Jak w kalejdoskopie zmieniają się style domów. Mamy tu całą gamę barw, kształtów i surowców. Znajdziemy tu zarówno stylowe bloki mieszkalne z widokiem na morze, jak i maleńkie, otoczone ogrodami i tarasami domy jednorodzinne. W Zachodnim Porcie można odnaleźć niemal każdy typ budynku.

Różnorodność trendów jak magnes przyciąga zarówno architektów, inżynierów, jak i polityków. Każdego roku delegacje z całego świata odwiedzają Zachodni Port, aby na własne oczy zobaczyć efekt pracy projektantów. Planiści z Malmö odnieśli sukces nie tylko na polu konstrukcyjnym, ale także w wymiarze praktycznym, czyniąc z Malmö atrakcyjne i przyjazne miejsce dla zwiedzających.

->  O atrakcjach Malmö dowiesz się więcej w: Malmö – Atrakcje i zabytki w tyglu kontrastów <-

Eko-przyjazne nastawienie

Jeśli nie wszystkie, to z pewnością większość mieszkań nadmorskiej dzielnicy została zaprojektowana i wykonana z materiałów ekologicznych oraz w oparciu o energooszczędne technologie.

Port Zachodni według planów miał być terenem samowystarczalnym energetycznie. Zgodnie z założeniami gospodarstwa domowe oraz budynki handlowe czerpią energię z odnawialnych, lokalnych źródeł geotermalnych, promieni słonecznych oraz generatorów falowych. Mimo że problemem pozostają spaliny, dzielnica może szczycić się najczystszym środowiskiem naturalnym w całym Malmö.

Popularny port docelowy

W weekendy, gdy tylko zaświeci słońce, na ulicach Zachodniego Portu, poza mieszkańcami Malmö, pojawiają się turyści – m.in. z pobliskiej Kopenhagi. Na deptakach, w kawiarniach i restauracjach aż roi się od ludzi w różnym wieku.

Szczególnie podczas letnich miesięcy okolica staje się celem wycieczek miłośników słońca i amatorów pikników. Nie brakuje tu miejsc wypoczynkowych, więc do woli można cieszyć się orzeźwiającą bryzą pobliskiego oceanu. Okres letni obfituje w różnego rodzaju imprezy plenerowe – począwszy od koncertów, po coraz częstsze śluby na falochronach.

Klimat Zachodniego Portu jest niepodrabialny. Mimo że nie ma tu tradycyjnej plaży, dzielnica pozostaje miejscem, gdzie modnie jest bywać. Kwitnie tu nocne życie, a modne kluby pękają w szwach. Atmosfera pod tym względem coraz bardziej przypomina południowe riwiery w stylu Ibizy, Santorini, czy Biarritz.

Od rzeźby do drapacza chmur

Nad tłumami turystów góruje cieszący się międzynarodowym uznaniem Turning Torso. Budowa 54-piętrowego drapacza chmur została ukończona późną jesienią 2005 roku. Do dziś pozostaje jednym z najwyższych budynków mieszkalnych w Europie.

Mieszkania w wysokiej wieży to nie tylko ekskluzywne apartamenty z obsługą pięciogwiazdkowego hotelu, ale również niepowtarzalny widok na cały obszar cieśniny Sund. W końcu Turning Torso dosłownie jest wysokim wykrzyknikiem postawionym przy Malmö. Wbrew złudnej nazwie ten olbrzym się nie kręci. Jego nazwa pochodzi od rzeźby męskiego torsu przedstawionego w półobrocie. Autorem projektu budynku jest znany hiszpański architekt Santiago Calatrava.

Widoczny z odległości wielu kilometrów Turning Torso stał się najbardziej rozpoznawalnym symbolem „nowego” Malmö. Dziś jest to jeden z najbardziej popularnych regionów Skandynawii – jako idealne miejsce pracy, zamieszkania i korzystania z uroków życia. Wszystko to dzięki konsekwentnemu rozwojowi i nieustającym procesom modernizacji.

Dowodem na rosnącą popularność Malmö jest fakt, że kilka wielkich skandynawskich korporacji przeniosło swoje siedziby na teren Zachodniego Portu. Niewątpliwym atutem jest położenie miasta w pobliżu innych krajów nadbałtyckich, w tym Danii.

Jednak najważniejszym argumentem przemawiającym za atrakcyjnością Malmö jest to, że dla mieszkańców Zachodniego Portu życie tu przedstawia zupełnie nową jakość. Tu można w niekonwencjonalny sposób spędzić czas z rodziną, ciesząc się ogromnym wyborem terenów spacerowych. Żyje się z dala od gwarnego centrum miasta, a przecież wciąż jest do niego tak blisko.

Zalety Zachodniego Portu

Sundspromenaden – przebiegająca wzdłuż wybrzeża promenada, z której rozciągają się widoki na most Øresund oraz malowniczą linię brzegową

Scaniaplatsen – popularny plac, otoczony licznymi kawiarniami i restauracjami, miejsce spotkań zarówno turystów, jak i mieszkańców

Djuphavsbadet – ciąg dalszy plażowej promenady. Znajduje się tu kilka mniejszych pomostów, wychodzących w głąb oceanu, oraz idealnych miejsc do opalania

Dockan – dawny teren stoczni, obecnie modne osiedle mieszkalne z restauracjami, butikami i kawiarniami

Turning Torso – przypominający rzeźbę drapacz chmur, który liczy 54 piętra. Wieżowiec położony jest w samym środku Zachodniego Portu, pełni funkcje zarówno mieszkaniowe, jak i komercyjne. Do budynku przylega ekskluzywne centrum handlowe z kilkoma butikami oraz popularną restauracją Turning Torso

Flagghusen – najnowsza część Zachodniego Portu, która ma do zaoferowania ponad 600 miejsc mieszkalnych. Mimo że tutejsza architektura nie wyróżnia się w porównaniu z resztą Zachodniego Portu, nadal pozostaje inspirującym miejscem wizyt.\

Planujesz podróż do Szwecji i zwiedzanie Västra Hamnen?  Nie  czekaj i już dzisiaj zarezerwuj bilet na  prom do Szwecji!