Rozmowa kwalifikacyjna po szwedzku

Fazy rekrutacji na stanowisko pracy w Szwecji są dokładnie takie same jak w Polsce. Gdy Twoje CV zainteresuje potencjalnego pracodawcę, czeka Cię najważniejszy etap w procesie zdobywania pracy – rozmowa kwalifikacyjna. Co warto wiedzieć, zanim wybierzesz się na spotkanie?

Szczerość i umiar

Jednymi z najwyżej cenionych wartości na szwedzkim rynku pracy jest szczerość i umiar. Niezwykle istotne jest, by w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej Twój potencjalny pracodawca dostrzegł w Tobie obie te wartości.

tina_stafrén-cooperhill_mountain_lodge_-2119Choć to, co mówisz podczas rozmowy kwalifikacyjnej, powinno w maksymalnym stopniu zachęcać do zatrudnienia Cię, musisz również pokazać, że znasz własne ograniczenia. Może wydawać się, że podczas rekrutacji na stanowisko lepiej szerokim łukiem omijać swoje słabe strony. Jednak w Szwecji o wiele łatwiej wzbudzisz zaufanie, gdy poza wymienieniem swoich zalet wspomnisz również o tym, nad czym jeszcze musisz popracować.

Wynika to ze specyfiki mentalności Szwedów, dla których w gruncie rzeczy nie ma jednostek szczególnie wyróżniających się i każdy jest obarczony jakimiś brakami. Dlatego jeśli zdecydujesz się na pokazywanie siebie wyłącznie w samych superlatywach, możesz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego – w oczach Szwedów staniesz się raczej osobą arogancką niż uzdolnioną i ambitną.

Wykaż chęć pozostania w Szwecji na dłużej

Jeśli nie aplikujesz na tymczasowe stanowisko pracy, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z pewnością padnie pytanie o to, jak długo zamierzasz zostać w Szwecji. Pracodawcy zazwyczaj poszukują osób, które na trwałe zwiążą się z ich firmami. Dlatego Twoje szanse z pewnością wzrosną, gdy zdeklarujesz chęć pozostania w Kraju Trzech Koron na dłużej.

Jeśli nie znasz języka, z pewnością wywołasz pozytywne wrażenie, gdy spróbujesz powiedzieć choć kilka zdań po szwedzku. Wykażesz tym samym chęć do nauki języka i uwiarygodnisz swoją deklarację pozostania na dłużej u naszych północnych sąsiadów.

Punktualność w cenie

Szwedzi niezwykle poważnie podchodzą do kwestii punktualności. I to nie tylko w życiu zawodowym, ale również w prywatnym. Dlatego nawet najmniejsze spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną najprawdopodobniej sprawi, że nikt już nie będzie chciał z Tobą rozmawiać. Jeśli wiesz, że nie zdołasz dotrzeć na czas, powiadom o tym swojego potencjalnego pracodawcę i wyjaśnij, co jest przyczyną spóźnienia.

CV do wglądu

Na rozmowę kwalifikacyjną zabierz ze sobą CV. Szwedzi najchętniej zatrudniają osoby, których życiorysy wolne są od kilkumiesięcznych okresów bezrobocia i które stosunkowo długo pracowały w poszczególnych firmach. Jeśli pracę zmieniasz częściej niż co 2-3 lata lub w Twoim CV znajdują się luki, z pewnością stanie się to tematem rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego lepiej od razu przygotuj dobre wyjaśnienie, dlaczego Twoja kariera zawodowa wyglądała tak, a nie inaczej.

Zainteresuj  się firmą

Szwedzcy pracodawcy zwykle poszukują pracowników, którzy chcieliby związać się z ich firmami. Nie wystarczy, że wykażesz chęć pozostania w Szwecji na dłużej, ale musisz również przekonać swojego potencjalnego pracodawcę, że to właśnie wobec jego firmy masz poważne plany.

cecilia_larsson-lift_bridge_in_sodertalje-1159Najlepszą okazją, by to uczynić, jest moment, gdy przyjdzie Twoja kolej na zadawanie pytań. Postaraj się poruszać takie kwestie, które jednoznacznie zdradzą, że dobrze znasz specyfikę i historię firmy. Dla Twojego potencjalnego pracodawcy z pewnością będzie to informacja, że naprawdę zależy Ci na stanowisku, na które aplikujesz.

Jak się ubrać?

W większości szwedzkich firm obowiązuje nieformalny sposób ubierania się. Dlatego praca w jeansach i T-shirtach jest tam na porządku dziennym. Gdy aplikujesz do takich firm, raczej nikt nie będzie oczekiwał, że na rozmowie pojawisz się w eleganckim stroju. Oczywiście, istnieją branże, w których obowiązuje dość dobrze określony ubiór. Przykładowo, w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym standardem jest garnitur pod krawatem. Dokładnie takiego wyglądu oczekuje się od kandydatów na stanowiska w tych branżach.

Najlepiej, gdy zanim wybierzesz się na rozmowę kwalifikacyjną, wybadasz, jaki dress code obowiązuje w danym sektorze. I pamiętaj, gdy nie masz pewności, zawsze lepiej przyjść zbyt elegancko niż zbyt luźno ubranym. W oczach Twojego potencjalnego pracodawcy może to być sygnał, że poważnie traktujesz aplikację na stanowisko w firmie.

Jak rozmawiać o pieniądzach?

W trakcie każdej rozmowy kwalifikacyjnej prędzej czy później podnosi się kwestię oczekiwań finansowych. Pamiętaj, by wyrażać je wprost, pozostawiając jedynie niewielki margines do negocjacji. W rozmowach o pieniądzach Szwedzi są bardzo bezpośredni i zazwyczaj potraktują Twoją pierwszą propozycję jako nieznacznie odbiegającą od Twoich ostatecznych oczekiwań. Dlatego nie zaczynaj od wygórowanej kwoty, którą następnie wspaniałomyślnie zmniejszysz o 10-15%. Zwyczajnie możesz nie mieć do tego okazji.