Praca na platformach wiertniczych – podstawowe certyfikaty

Na pracę na platformach wiertniczych patrzy się głównie przez pryzmat wysokich zarobków. I faktycznie, chemicy, inżynierowie górnictwa, hydrauliki, energetyki itp., zawodowi nurkowie czy wykwalifikowani pracownicy fizyczni mogą na nich zarobić krocie – półroczne kontrakty nierzadko opiewają na kwotę 300 000 NOK. Jednak wysokie wynagrodzenie to tylko jedna strona medalu. W serii artykułów zamierzamy przybliżyć wszystkie aspekty pracy na platformach wiertniczych. Zaczynamy od dwóch certyfikatów, które należy zdobyć, by w ogóle móc podjąć pracę w sektorze offshore. 

Norweski certyfikat zdrowia

Podstawowa zasada to stan zdrowia osoby pracującej na platformie wiertniczej, który nie może stanowić zagrożenia dla niej samej i jej współpracowników. Z tego powodu każdy, kto szuka zatrudnienia w sektorze offshore, powinien spełniać następujące ogólne wymagania zdrowotne:

  • fizyczna i mentalna zdolność do radzenia sobie z warunkami życia i pracy na platformie wiertniczej
  • fizyczna i mentalna zdolność do trzymania się procedur ewakuacji
  • umiejętność pracy w zgodzie z przepisami bezpieczeństwa
  • brak chorób wymagających stałego przyjmowania leków

Lekarze sprawdzają, czy ogólne wymagania są spełnione, badając pod kątem chorób wzrok, słuch, układ krążenia, układ nerwowy, płuca i sprawność motoryczną. Dodatkowo ustala się, czy:

  • kandydat nie ma problemów psychicznych
  • kandydat nie jest uzależniony od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych

Osoby, które z powodzeniem przejdą badania, otrzymują norweski certyfikat zdrowia. Dokument wystawiany jest na okres dwóch lat. W przypadku nurków certyfikat musi być odnowiony już po 12 miesiącach. Co ważne, badania lekarskie należy przeprowadzić ponownie, gdy pracownik w sektorze offshore był niezdolny do pracy z powodu choroby trwającej 8 tygodni lub dłużej.platformy wiertnicze w Norwegii

Podstawowy kurs bezpieczeństwa

Po zdobyciu norweskiego certyfikatu zdrowia należy z sukcesem ukończyć 4-dniowy podstawowy kurs bezpieczeństwa. Jego celem jest przekazanie pracownikom sektora offshore wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz praktyczne przygotowanie ich do radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach zagrożenia życia.

Z tego powodu kurs podzielony jest na dwa etapy. Część teoretyczna obejmuje zaznajomienie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Na część praktyczną składają się takie zajęcia jak:

  • kurs udzielania pierwszej pomocy
  • kurs korzystania ze sprzętu przeciwpożarowego
  • kurs korzystania z kombinezonów pływających i masek tlenowych
  • kurs ewakuacji z helikoptera (HUET)

W ostatnim przypadku uczestnik szkolenia musi wydostać się z makiety helikoptera zanurzonej w basenie. Treningi prowadzone są indywidualnie z instruktorem.

Ceny podstawowego kursu bezpieczeństwa zaczynają się od 12 000 NOK. Najczęściej jego koszt ponosi pracodawca.

fot. Wikimedia Commons, xprize/flickr