Przygotowania do sezonu narciarskiego… dla leniwych

W skandynawskich kurortach sezon narciarski już w pełni. Jeśli wciąż nie rozpocząłeś przygotowań do szaleństw na stokach, nic straconego. Zawsze możesz odbyć trening Last Minute. Od czego zacząć?

W nogach siła

By chwile szaleństw na stokach nie zakończyły się dłuższym okresem uziemienia, trzeba zadbać o zbudowanie kondycji, a w szczególności siły nóg. Trening najlepiej zacząć na miesiąc przed wyjazdem, by mięśnie nóg mogły przygotowanie do sezonu narciarskiegoprzyzwyczaić się do typowych obciążeń, jakim będą poddawane podczas zjazdów na stokach. Od razu uprzedzamy – tradycyjne przysiady nie wystarczą!

Stanie na palcach

Kluczowym etapem przygotowań do sezonu są ćwiczenia na wzmocnienie mięśni stabilizujących kostki. Trening nie jest wymagający. Wystarczy, że raz dziennie będziesz stawał na palcach i opuszczał pięty, wykonując serie z 15-20 powtórzeniami.

Balans i koordynacja

Raz dziennie stań w wyprostowanej pozycji i unieś jedną nogę. Ugnij ją w kolanie pod kątem prostym i postaraj się utrzymać ją w tej pozycji przez minutę. To samo ćwiczenie powtórz dla drugiej nogi. Taki trening poprawi Twoją równowagę.

Przysiady narciarza

By przyzwyczaić się do pozycji, jaką będziesz zajmował podczas zjazdu ze stoku, ugnij nogi w kolanach tak, jakbyś chciał usiąść na krześle. Pochyl się lekko do przodu i wyprostuj plecy. Utrzymuj tę pozycję przez co najmniej 5 oddechów. Ćwiczenie powtarzaj raz dziennie, za każdym razem wydłużając czas jego trwania.

przygotowanie do sezonu naricarskiegoRozciąganie mięśni nóg

Usiądź na podłodze i wyprostuj nogi. Złap się za palce u stóp i zbliż twarz do kolan na tyle, na ile to możliwe. Utrzymuj tę pozycję przez co najmniej 20 sekund. Pamiętaj, by nie uginać pleców ani kolan. Następnie wykonaj drugie ćwiczenie na rozciąganie – stań na jednej nodze, a drugą przyciągnij do pośladka. Gdy upłynie 20 sekund, zmień nogę.

Ruch

To nieodłączny element przygotowań do sezonu narciarskiego. Byłoby idealnie, gdybyś przed wyjazdem regularnie biegał. Jeśli jednak już po kilkuset metrach brakuje Ci oddechu, ogranicz się do dłuższych spacerów. Chodź jak najwięcej i staraj się jak najczęściej wchodzić po schodach.

Na stoku

Miesięczny trening według powyższych wskazań powinien zapewnić Ci komfortowe samopoczucie na stoku i zmniejszyć Twoją podatność na urazy.

fot. Shutterstock, Ariel da Silva Parreira/sxc