Skandynawowie wiele rzeczy mają po prostu drogich. Ale podróż do Skandynawii wcale nie musi być kosztowna. Jest wiele ciekawych miejsc, które można odwiedzić za darmo i wiele takich, które oferują wolny wstęp w wybrane dni. Prezentujemy listę wybranych atrakcji Danii, za których obejrzenie nie trzeba płacić.

Christiansborg – Kopenhaga w pigułce

Rozpocznijmy od wspinaczki na wieżę siedziby duńskiego parlamentu i rządu, czyli pałacu Christiansborg – dawnej siedziby królów. Z wierzchołka tej olbrzymiej klasycystycznej budowli rozciąga się wspaniały widok na całą Kopenhagę. Możesz też przespacerować się po miejscu ostatniego spoczynku wielu słynnych duńczyków jak Hans Christian Andersen czy Søren Kierkegaard. Spotkasz tu z pewnością wielu mieszkańców kopenhaskiej dzielnicy Nørrebro, dla których Cmentarz Assistens jest jednym z ważniejszych miejsc relaksu. Koniecznie odwiedź też Małą Syrenkę – symbol Kopenhagi – która już od ponad 100 lat siedzi na swej skale obserwując zmieniający się wokół świat.

O godzinę drogi od stolicy znajdują się olśniewające bielą klify Møn – jeden z najbardziej charakterystycznych widoków w Danii. To teren poprzecinany atrakcyjnymi szlakami, zapewniający niezapomniane widoki ze szczytu klifu i znajdującej się pod nim plaży. Innym ciekawym fragmentem linii brzegowej są klify Stevns i znajdujące się tam skamieliny, które zostały wpisane niedawno na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ślady na powierzchni klifu zawierają m.in. dowody upadku meteorytu, który zdaniem naukowców doprowadził do masowej zagłady dinozaurów i ponad połowy istot żywych ok. 65 mln lat temu.

Ruchome wydmy Råbjerg Mile

Na pewno warto też przespacerować się po olbrzymiej ruchomej wydmie Råbjerg Mile, która od 300 lat przemieszcza się nieustannie ze średnią prędkością 15 metrów rocznie. Można zobaczyć ślad, jaki zostawia za sobą na terenach północnej Jutlandii i wspiąć się na szczyt, by podziwiać widoki morskiego wybrzeża.

Niszczącą siłę wydm można podziwiać także w pobliżu Løkken, gdzie znajduje się ponad stuletnia latarnia morska Rubjerg Knude stopniowo znikająca pod zwałami ruchomego piasku. Z jego powodu w 1968 roku latarnia została wyłączona z użytku, a od 2004 roku całkowicie zasypane są otaczające ją zabudowania i większa część wieży.

Pasjonatom historii polecamy runiczne kamienie Wikingów w Jelling we wschodniej Jutlandii, które było pierwszym duńskim miejscem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tam na własne oczy zobaczyć dzieje Danii wyryte na dwóch ponad tysiącletnich kamieniach przy kościele wybudowanym pomiędzy parą potężnych kurhanów. Więcej o tym miejscu przeczytasz w naszym tekście „Jelling – kolebka Danii”.

Muzea w Kopenhadze

Wiele duńskich muzeów oferuje bezpłatne wejścia na swoje stałe wystawy. Do innych można wejść za darmo w określone dni. Wolny wstęp do wszystkich muzeów państwowych mają osoby poniżej 18 lat. Dorośli mogą zwiedzić zawsze za darmo np. Muzeum Narodowe w Prinsens Palais w Kopenhadze, czy romantyczne ogrody wokół osiemnastowiecznego pałacyku Liselund w okolicach Møn. A oto miejsca, w których możliwe jest to w określone dni tygodnia:

  • Ny Carlsberg Glyptotek, Kopenhaga – niedziele
  • Royal Arsenal Museum, Kopenhaga  – środy
  • The Hirschsprung Collection, Kopenhaga – środy
  • Danish Museum of Hunting and Forestry, Hørsholm – środy
  • Royal Danish Naval Museum, Kopenhaga – środy
  • Thorvaldsen Museum, Kopenhaga – środy
  • Danish Architecture Centre, Kopenhaga – środy od 17.00 do 21.00
  • Museum of Copenhagen, Kopenhaga – piątki

Dania pełna jest również cudownych parków – od królewskich ogrodów, po leżące na uboczu zakątki chętnie odwiedzane nawet przez miejscowych. Tam także nie musisz płacić za wstęp. Podobnie jak za spacery po jednych z najpiękniejszych wybrzeżach w Europie. Linia brzegowa Danii liczy ponad 7 300 km, dlatego poszukujący białych, piaszczystych plaż, dogodnych dla dzieci i niezbyt zatłoczonych mają w czym wybierać. W Danii nigdy nie jest się dalej niż o 50 km od brzegu, dlatego spędzenie tam dnia na plaży jest zawsze proste. A jeśli chcesz naprawdę uciec od cywilizacji, to odwiedź jeden z trzech duńskich parków narodowych, do których wstęp również jest bezpłatny i możliwy przez cały rok.

Jeśli nie wiesz, jak zacząć swoją przygodę z Danią proponujemy promy do Szwecji i ofertę „Bilet do Kopenhagi” dostępnej  w wersji dla osób pieszych i jadących własnym samochodem.

Bolesław Tołkacz

źródło: visitdenmark.com

zdjęcia: visitdenmark.com i freeimages.com