Wycieczka do Danii to świetna okazja, by przywieźć trochę skandynawskich skarbów. Mogą to być drobiazgi, słodycze lub wyjątkowe przedmioty, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu. Przed wyjazdem do kraju Andersena sprawdź, na co warto zwrócić uwagę w sklepach – zwłaszcza jeśli szukasz pamiątek dla siebie i bliskich. Poniżej znajdziesz osiem najciekawszych propozycji. Zainspiruj się!

Klocki Lego

Dania to stolica Lego, dlatego warto sprawić sobie choć mały zestaw słynnych duńskich klocków. Można je kupić wszędzie, lecz największy wybór znajdziemy oczywiście w Billund – to właśnie tam mieści się najstarszy na świecie Legoland, otwarty w 1968 roku. Trzydzieści sześć lat wcześniej w tym samym mieście powstała firma Lego, założona przez Ole Kirka Christiansena. Nazwa słynnych klocków pochodzi od duńskiego wyrażenia leg godt, czyli „baw się dobrze”. Dobra zabawa to nieodłączny element układania klocków Lego, dlatego nic dziwnego, że uwielbiają je wszyscy, bez względu na wiek czy płeć.

Klocki Lego z Danii można więc przywieźć każdemu – bratankom, siostrzenicom, rodzeństwu czy przyjaciołom. U najmłodszych taka zabawa rozwija zdolności manualne i koordynację wzrokowo-ruchową, a także uczy kreatywności, cierpliwości i logicznego myślenia. Lego to również świetny sposób na radzenie sobie ze stresem i ćwiczenie koncentracji, szczególnie podczas układania skomplikowanych budowli czy modeli samochodów. W sprzedaży dostępne są serie, które przypadną do gustu miłośnikom kultowych filmów i seriali, takich jak „Przyjaciele”, „Harry Potter”, „Batman”, „Star Wars” czy „Władca Pierścieni”.

Akvavit

Szukasz prezentu dla miłośnika mocnych alkoholi? Z podróży do Danii koniecznie przywieź słynny akvavit, czyli wódkę ze spirytusu zbożowego lub ziemniaczanego oraz destylatów z nalewu na kminie rzymskim albo kminku zwyczajnym. W składzie trunku można też znaleźć inne aromaty, takie jak skórka pomarańczowa, mirt, koper, anyż czy kardamon. Nazwa wódki pochodzi od łacińskiego wyrażenia aqua vitae, które oznacza „wodę życia”, a akvavit cieszy się największą popularnością w Skandynawii w okresie Bożego Narodzenia. Pierwsza wzmianka na temat tego alkoholu pochodzi z XVI wieku. Zgodnie z opisaną historią pewien Duńczyk miał wysłać chorującemu biskupowi butelkę trunku o mocnym zapachu kminku i życzyć mu dużo zdrowia.

W Danii najpopularniejszy jest akvavit marki Aalborg Akvavit, która swój pierwszy tego typu trunek wypuściła w 1913 roku pod nazwą Aalborg Export Akvavit. Ciekawostką jest, że za twórcę nowoczesnego sposobu produkcji spirytusu w Danii uznawany jest urodzony w Polsce Isidor Henius, który w 1841 roku założył pierwszą fabrykę napojów spirytusowych w Aalborgu. W ofercie marki Aalborg Akvavit znajduje się kilkanaście trunków, w tym również baza do akvavitu przeznaczona do robienia domowych sznapsów (Aalborg Basis) czy świąteczny akvavit z posmakiem pomarańczy, migdałów i kolendry (Aalborg Jule Akvavit). Jak to mówią w Skandynawii: Skål!

-> Zastanawiasz się co przywieźć ze Szwecji? Przeczytaj koniecznie: Jakie pamiątki przywieźć ze Szwecji? <-

Porcelana Royal Copenhagen

Królewska Fabryka Porcelany, czyli Den Kongelige Porcelainsfabrik, to producent luksusowych wyrobów porcelanowych. Założona w Kopenhadze w 1775 roku, oferuje szeroki wybór talerzy, kubków, filiżanek, misek, serwisów, dzbanków i akcesoriów. Znakiem charakterystycznym marki są trzy faliste linie ułożone równolegle – symbolizują one trzy duńskie cieśniny: Sund, Wielki Bełt i Mały Bełt. Znak był pomysłem królowej Juliany Marii, która w logo marki umieściła również koronę królewską, aby podkreślić pochodzenie fabryki. Dzięki temu, że wraz z upływem lat wizerunek korony ulegał zmianie, można określić rok lub dekadę, w której powstał dany przedmiot.

W XVIII wieku dużą popularnością cieszyło się wręczanie wysokiej jakości porcelany członkom rodziny królewskiej i arystokracji. Po klęsce Danii w bitwie morskiej pod Kopenhagą (1801) Lord Nelson kupił porcelanę Royal Copenhagen w prezencie dla Lady Hamilton. Obecnie producent jest nie tylko dostawcą porcelany dla duńskiego dworu królewskiego, lecz również popularną na całym świecie marką, której klientami są m.in. Oprah Winfrey i Elton John. Kubek, wazon czy talerz Royal Copenhagen to doskonały prezent z podróży dla mamy, babci, przyjaciółki, a także dla siebie.

Świece Ester & Erik

Nie od dziś wiadomo, że Dania jest ojczyzną hygge, a Duńczycy to eksperci od tworzenia przytulnej atmosfery w domu. Jeśli filozofia hygge jest bliska Twojemu sercu lub masz wśród znajomych osoby, które uwielbiają otaczać się pięknymi zapachami, koniecznie odwiedź jedną z lokalizacji Ester & Erik (pełną listę sklepów znajdziesz na stronie marki: ester-erik.dk/en/find-store). Jest to rodzinna firma, założona w 1987 roku przez Ester i Erika Møller. Marka powstała z miłości do świec, rękodzieła i do siebie nawzajem, czego symbolem jest niewielkie serce umieszczone w logo marki w znaku „&”.

Świece Ester & Erik to małe dzieła sztuki produkowane w fabryce w Silkeborg. Do ich produkcji wykorzystywana jest parafina najczystszej dostępnej jakości, bawełniane knoty oraz barwniki i lakiery na bazie wody, które nie zawierają acetonu i aniliny. W ofercie marki znajdują się klasyczne długie świece w 88 kolorach, a także unikalne świece zapachowe, których projektowaniem zajmuje się Emmanuel Martini. Zapachy inspirowane duńskimi wartościami i naturą wypełnią dom aromatami lukrecji i wrzosu, dzikiej mięty i ciętej trawy, lipy i siana albo białego tymianku i mchu. Coś nam podpowiada, że to najlepsze świece do hyggowania, które doskonale nadają się na prezent. Wystarczy zapalić świeczkę, by w kilka chwil przywołać wspomnienia z podróży i wprowadzić do wnętrza przytulną, kojącą atmosferę.

Czekoladki Anthon Berg

Cofnijmy się do roku 1884. To właśnie wtedy duński sprzedawca warzyw postanowił zająć się produkcją czekoladek, które po ponad 130 latach nadal są uwielbiane przez Duńczyków. Wszystko zaczęło się od marcepanowych batoników sprzedawanych w charakterystycznych różowych sreberkach. W ofercie marki znajdują się także czekoladowe likwory z alkoholem, owoce w marcepanie i czekoladzie, tabliczki czekolady oraz pudełka czekoladek, w których – powtarzając za Forrestem Gumpem – „nigdy nie wiesz, na co trafisz”. Jeśli szukasz drobnego, a zarazem eleganckiego, pysznego i typowo duńskiego upominku, zdecyduj się na czekoladki Anthon Berg. Od 1957 roku marka jest oficjalnym dostawcą czekolady dla duńskiego dworu królewskiego.

Ciastka maślane Royal Dansk

Kolejnym typowo duńskim przysmakiem są ciastka Royal Dansk, których produkcję rozpoczęto w 1966 roku w mieście Helsingør – jako hołd dla duńskiej tradycji piekarniczej. Oryginalne ciastka Royal Dansk sprzedawane są w niebieskich puszkach, dzięki którym dłużej zachowują świeżość, choć można je również kupić w kartonowych pudełkach. W każdym opakowaniu znajduje się pięć rodzajów ciastek, które różnią się między sobą nie tylko smakiem, lecz również wyglądem.

Oferta Royal Dansk obejmuje też nieco mniej popularne, lecz równie pyszne, rurki z kremowym nadzieniem. Wafelki o smaku cappuccino, czekolady lub wanilii świetnie współgrają z filiżanką kawy i doskonale nadają się na prezent dla miłośników chrupkich słodkości. Będąc w Szwecji, nie można zapomnieć o tym, by nabyć pudełko pierniczków Annas Pepparkakor, natomiast z podróży do Danii koniecznie trzeba przywieźć puszkę ciasteczek Royal Dansk.

-> Planujesz podróż do Norwegii? Polecamy: Jakie pamiątki przywieźć z Norwegii? <-

Duńskie piwo

Duńczycy uwielbiają piwo tak samo jak Polacy, a nic tak nie zachwyci piwosza jak zestaw lokalnych piw. Możesz zdecydować się na niszowe piwa kraftowe z miejscowych browarów lub postawić na najpopularniejsze duńskie marki. „Prawdopodobnie najlepsze piwo na świecie” to oczywiście Carlsberg, które produkowane jest od 1847 roku. To najsłynniejsze duńskie piwo można jednak z powodzeniem kupić w Polsce, dlatego lepiej postawić na mniej znane marki, takie jak Tuborg, Faxe, Svaneke Bryghus czy Thisted Bryghus.

Tuborg było ulubionym piwem Egona z kultowego Gangu Olsena, a historia marki sięga 1873 roku. Najpopularniejszym trunkiem tego producenta jest zielony pilzner (Grøn Tuborg Pilsner). Ciekawostką jest, że piwo Tuborg produkowane jest w browarach Carlsberga, z którym marka połączyła się ponad 50 lat temu. Grono najpopularniejszych duńskich piw zamyka warzone od 1901 roku Faxe ze skandynawskim wikingiem w logo. Jeśli lubisz mocne piwa, szukaj czarnej puszki z 10% zawartością alkoholu.

Ciekawym prezentem z Danii będzie produkowane na Bornholmie piwo Svaneke Bryghus. Jest to dość młody browar, który działa od nieco ponad 20 lat. Wszystkie piwa dostępne w ofercie browaru są niefiltrowane i niepasteryzowane. W Danii można kupić m.in. klasyczne Svaneke Classic, delikatnie karmelowe Svaneke Mørk Guld, a także czarne, lekko kwaskowe Svaneke Stout z wyczuwalnym aromatem suszonych owoców. Warto też sięgnąć po Thisted Bryghus, ekologiczne piwo z Jutlandii, które produkowane jest od 1902 roku. Ekologiczny sposób produkcji i wrzosy z lokalnych lasów sprawiają, że jutlandzkie piwo wyróżnia się niepowtarzalnym smakiem.

Drobiazgi dla miłośników Danii

Będąc w Danii, na każdym kroku natkniesz się na sklepy z pamiątkami. Nie zabraknie w nich drobnych upominków z Małą Syrenką, która jest symbolem Kopenhagi. Znajdziesz ją zarówno w postaci klasycznej figurki, jak i nadruku na koszulce, kubku czy notesie. Możesz też kupić syrenkowe magnesy, breloki, obrazki, pocztówki i wiele innych upominków z tą ważną dla Duńczyków postacią.

Warto również rozglądać się za pamiątkami nawiązującymi do Hansa Christiana Andersena. Najwięcej znajdziesz ich w Odense, rodzinnym mieście baśniopisarza, choć w każdej duńskiej księgarni bez problemu dostaniesz Baśnie Andersena w oryginale. Może to być zachęta do nauki duńskiego lub świetny prezent dla przyjaciółki, która właśnie uczestniczy w kursie językowym.

Dla kogoś, kto zna język, prawdziwą gratką będą także książki i czasopisma po duńsku, zarówno te prosto z księgarni, jak i wygrzebane w antykwariatach czy na targach staroci. Z wycieczki do Danii możesz też przywieźć nieco lokalnej muzyki – z kraju Andersena pochodzą m.in. Agnes Obel, Tina Dico, MØ, Trentemøller czy Oh Land.

Wiesz już co przywieziesz z kolejnej eskapady do Danii? Nie czekaj i zaplanuj swoją podróż naszym promem do Szwecji!