Będąc na wycieczce w Norwegii, wiele osób szuka pamiątek – zarówno dla siebie, jak i dla znajomych. Największą popularnością cieszą się drobiazgi, które można bez problemu włożyć do torby i przetransportować samolotem. Przedstawiamy kilka najciekawszych pomysłów na pamiątki, które warto przywieźć ze sobą z podróży do kraju fiordów. Wśród nich znajdują się zarówno ponadczasowe gadżety, które można kupić na miejskim straganie, jak i popularne produkty żywnościowe czy kultowa wełniana odzież.

Trolle

Lykketroll, czyli troll na szczęście, to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych norweskich pamiątek. Trollowe figurki nie należą do najbardziej urodziwych, jednak w tym właśnie tkwi cały ich urok! Dostępne są w niezliczonej liczbie wariantów i rozmiarów, dlatego z Norwegii można przywieźć zarówno dużego trolla, który stanie się strażnikiem domowego ogniska, jak i małą figurkę, idealną na prezent dla bliskiej osoby. Według mitologii nordyckiej te nieziemskie stworzenia powstają z kamieni i za dnia unikają słońca, które mogłoby z powrotem przemienić je w głaz.

Norwegowie wierzą, że trolle do dziś zamieszkują Trollfjord, czyli jeden z norweskich fiordów zlokalizowany w Nordland. Panuje też przekonanie, że jeśli podczas spaceru po lesie ujrzymy światełko, oznacza to, że troll właśnie puścił do nas oko. W Norwegii popularne są różne gatunki trolli, w tym leśne i górskie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że trollami były też stworzone przez Tove Jansson Muminki. Wśród pamiątek z motywem trolla znajdują się nie tylko figurki, lecz także breloki, magnesy czy maskotki.

Wikingowie i mitologia nordycka

Doskonałym prezentem dla miłośnika Wikingów będą modele statków wikińskich. Popularność skandynawskich wojowników z roku na rok rośnie, a to za sprawą filmów i seriali o bardzo dużej oglądalności. Statków wikińskich nie da się pomylić z żadnymi innymi, dlatego taki prezent zachwyci każdego fana modelarstwa. Ciekawym pomysłem może być też breloczek ze statkiem. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się również elementy nawiązujące do mitologii nordyckiej – w tym wisiorki z runami czy mitycznymi symbolami. Kolekcjonerowi Funko POP można z kolei podarować figurkę Thora czy Lokiego – jedyną w swoim rodzaju, bo przywiezioną z ojczyzny Wikingów! Prawdziwą gratką może być także róg wikiński do miodu pitnego lub piwa.

Brunost i ostehøvel

Turyści odwiedzający Norwegię często zabierają w podróż powrotną brunost, czyli słynny brązowy ser. Ten norweski specjał produkuje się z mleka koziego, a jego cechą charakterystyczną (oprócz koloru) jest słodki smak, który wiele osób porównuje do karmelu lub toffi. W Norwegii brunost jada się najczęściej z goframi, do których dodaje się również dżem i śmietanę.

Jeśli planujesz podarować bliskiej osobie słodko-słony ser kozi, koniecznie pamiętaj, by do zestawu dołączyć ostehøvel! Jest to słynna łopatka do sera, którą w 1925 roku wymyślił Thor Bjørklund. Choć takie łopatki sprzedawane są również w Polsce, miłośnika serów z pewnością zachwyci oryginalny produkt z kraju, w którym został opatentowany.

Suszona ryba i mięso z renifera

Turyści chętnie zabierają w podróż powrotną produkty spożywcze, szczególnie takie, których nie znajdziemy w polskich sklepach. Popularny jest zwłaszcza suszony dorsz tørrfisk, znany również jako sztokfisz. Ten przysmak jest symbolem Lofotów, gdzie na wiosnę (w okresie połowu dorsza) wywiesza się go na stelażach i poddaje naturalnemu suszeniu przez wiatr. Suszoną rybę łatwiej przetransportować niż świeżą, dlatego też cieszy się ona zainteresowaniem wśród turystów szukających podarunków spożywczych.

Inny popularny przysmak, często zabierany w drodze powrotnej, to mięso z renifera, które jest delikatne, ciemne i w smaku podobne do dziczyzny. Takiego mięsa nie znajdziemy w Polsce, dlatego świetnie nadaje się na prezent – najlepiej wybrać pakowane próżniowo kawałki, mięso suszone lub kabanosy.

Słodycze

Skoro już jesteśmy przy tematach kulinarnych, nie można pominąć słodkich prezentów. Najlepiej postawić na klasykę, czyli wafelki Kvikk Lunsj i czekoladę marki Freia. Te pierwsze produkowane są w Norwegii od ponad 80 lat i obowiązkowo zabierane na każdą wycieczkę. To dobry i tani pomysł na prezent dla znajomych, którzy kochają słodycze z różnych krajów. Równie popularna jest norweska czekolada Freia, przez miłośników słodkości uważana za jedną z najlepszych na świecie.

Kraje skandynawskie to także miejsca, w których popularna jest lukrecja. Można ją nabyć jako dodatek do cukierków, żelków, gum do żucia czy czekolad. Jednak nie każdy ucieszy się z takiego prezentu – wiele osób nie przepada za norweskimi specjałami z lukrecją. Warto więc tego typu podarunek potraktować jedynie jako dodatek lub sprezentować go osobie, która naprawdę lubi lukrecję.

-> Może zainteresuje Cię również: Jakie pamiątki przywieźć ze Szwecji? <-

Norweski sweter

Ciepły norweski sweter doskonale sprawdzi się na zimę. Przed zakupem na straganie sprawdź koniecznie jego pochodzenie i skład materiału, gdyż zdarza się, że „norweskie” swetry pochodzą z Chin. Jeśli chcesz kupić ten oryginalny, przygotuj się na dość duży wydatek. Jest to jednak ponadczasowa odzież, która skutecznie chroni przed zimnem, a przy tym nie wychodzi z mody.

Charakterystyczny dla norweskich swetrów wzór Marius jest uznawany za element narodowego designu Norwegii. Wzór ten został zaprojektowany w 1953 roku przez Unn Søiland dla Mariusa Eriksena, norweskiego narciarza, modela i aktora. Motyw ten stanowi alternatywę dla równie popularnego wzoru Setesdal.

Swetry Marius można nabyć we wszystkich dużych sklepach Husflid. Są one produkowane przez Rauma Ullvarefabrikk z cienkiej, przewiewnej i mocnej przędzy wełnianej w różnych kolorach. Ten popularny wzór można również znaleźć na wielu innych ubraniach i gadżetach, takich jak T-shirty, bluzy, kuchenne szpatułki, paski do zegarków, skarpety, szaliki, czapki, ręczniki kuchenne, kubki, torby, termosy, ubranka dla psów, koce, odzież dziecięca i wiele innych.

-> Warto przeczytać: Co warto przywieźć z Danii? <-

Skarpety selbu

Norwegia jest również miejscem, w którym warto zaopatrzyć się w ciepłe skarpety z wełny. Największą popularnością cieszą się kultowe skarpety pochodzące z Selbu, miasta położonego w regionie Trøndelag. Wzór ten, nazywany Selburose (Róża Selbu) przypomina ośmioramienną gwiazdę, dzianą zazwyczaj w dwóch kolorach. Początki tego motywu sięgają 1857 roku, kiedy to 16-letnia mleczarka Marit Olsdatter zjawiła się w kościele w wydzierganych własnoręcznie rękawiczkach. W krótkim czasie wymyślony przez Norweżkę wzór zaczęto nanosić na rękawiczki, czapki, swetry i skarpetki. W tradycyjnej wersji skarpety selbu są czarno-białe, choć w sprzedaży występują również inne kolory. Oryginalny produkt powinien być wykonany z wełny owczej.

Pamiątki z drugiej ręki

Osoby, które uczą się norweskiego lub przepadają za tamtejszą kulturą, bardzo często proszą o przywiezienie książek, filmów lub płyt CD. Dotyczy to szczególnie nowości i bestsellerów, które co prawda można niekiedy zamówić z dostawą do Polski, lecz jest ona bardzo kosztowna. W Norwegii znajdziemy też wiele second handów, w których dostępne są nie tylko ubrania, lecz również książki i płyty. Najpopularniejszą siecią norweskich lumpeksów jest Fretex – to bardzo dobre miejsce na znalezienie swetrów Marius z drugiej ręki, które w sklepach z używaną odzieżą są znacznie tańsze. Co jeszcze znajdziemy w lumpeksach? Prawdziwe skarby! Od kubków, talerzy czy biżuterii, aż po winyle, obrazy, miski i akcesoria do domu.

Naczynia z kwiatem lotosu

Kolorowe wyroby emaliowane Cathrineholm słyną z symetrycznego motywu przedstawiającego płatki kwiatu lotosu. Produkty te zostały stworzone w latach 60. XX wieku przez Grete Prytz Kittelsen i Arne Clausena. Firma Cathrineholm zawiesiła działalność w 1975 roku, dlatego oryginalne wyroby można nabyć już wyłącznie na aukcjach internetowych. Naczynia emaliowane z kwiatem lotosu przejęła jednak duńska firma Lucie Kaas, która do dziś wytwarza produkty ozdobione kultowym wzorem Arne Clausena. Miska lub talerz z kwiatem lotosu to nie lada gratka dla każdego miłośnika designu.

Już myślisz jakie pamiątki przywieziesz z podróży? Nie czekaj i sprawdź nasze rejsy promem do Szwecji!