Wybierasz się na wycieczkę do Szwecji? Z każdej podróży warto przywieźć trochę pamiątek, zarówno dla siebie, jak i dla przyjaciół. Będąc w Skandynawii, na każdym kroku znajdziesz sklepy z pamiątkami – jednak na co warto zwrócić szczególną uwagę? Poniżej znajdziesz 10 pomysłów na prezent ze Szwecji. Zainspiruj się!

Czekolada Marabou

Podczas wizyty w Szwecji koniecznie zaopatrz się w zapas czekolad Marabou, które często można znaleźć w marketach w promocji (np. 3 za 2). Czekolada ta jest dostępna także w polskich sklepach IKEA, ale nie dość, że wypada drożej, to jeszcze wybór smaków jest dość ograniczony. Co innego w Szwecji, czyli ojczyźnie przepysznej czekolady Marabou. Znajdziesz tam nie tylko mleczne, orzechowe i bakaliowe klasyki, lecz także smaki typu Daim, krówka i sól morska, szarlotka, solone migdały, a nawet popcorn. Jeśli chcesz spróbować słynnej skandynawskiej lukrecji, lecz nigdy wcześniej nie jadłeś tego przysmaku, wybierz połączenie lukrecji, maliny i karmelu (Marabou lakrits, hallon & caramel) albo czekoladę ze słoną lukrecją (Marabou Black Saltlakrits).

Czekolada Marabou świetnie nadaje się na drobny upominek, zwłaszcza jeśli szukasz prezentów dla kilku osób – jest tania i zajmuje niewiele miejsca w walizce. Możesz mieć pewność, że ten skandynawski przysmak zachwyci każdego miłośnika słodyczy.

Co ciekawe, marka Marabou została założona w 1916 roku przez… Norwega. Johan Throne Hols w 1889 roku stworzył w swojej ojczyźnie markę Freia (do dziś jest to najbardziej znana norweska czekolada), a dopiero kilkadziesiąt lat później rozpoczął biznes w Szwecji. Początkowo Marabou powstawała w oparciu o tę samą recepturę co Freia, jednak dziś obie czekolady smakują inaczej – Marabou od połowy lat 50. XX wieku jest karmelizowana.

Marabou jest częścią grupy Mondelēz International, największej na świecie firmy produkującej czekoladę. Oprócz Marabou i Freia do grupy należą również Milka, Cadbury, Toblerone, Côte d'Or czy Suchard.

Cukierki Polkagris

Miłośnicy skandynawskich słodyczy powinni zwrócić uwagę na szwedzkie cukierki Polkagris. Te oryginalne, Grenna Polkagriskokeri, są od 1859 roku wytwarzane ręcznie w miejscowości Gränna. Pierwsze cukierki Polkagris miały formę biało-czerwonej laski o smaku mięty pieprzowej – kojarzą się one przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia. W sprzedaży znajduje się obecnie znacznie więcej smaków, m.in. czarny bez, malina moroszka, toffee, lukrecja, poziomka czy yuzu. Polkagris można kupić w różnych rozmiarach i kształtach, dlatego świetnie sprawdzą się na prezent. Dzięki szerokiej ofercie smakowej możesz bez trudu spersonalizować podarunki, wybierając ulubione smaki swoich znajomych.

Pierniczki Pepparkakor

Szwedzkie pepparkakor to nic innego jak cienkie i kruche pierniczki, które wyróżniają się intensywnie korzennym smakiem. Największą popularnością cieszą się oczywiście w okresie bożonarodzeniowym, choć można je kupić również poza sezonem. W składzie pierniczków znajdziemy cynamon, imbir i goździki, choć oryginalne pepparkakor (szw. peppar = pieprz, kakor = ciastka) były znacznie bardziej pikantne niż te wypiekane obecnie.

Imbirowe pierniczki były znane już setki lat temu i często wykorzystywane w medycynie ludowej. W 1444 roku zakonnice z Vadstena jadły przyprawiane pierniczki na lepsze trawienie, a lekarz przepisał je królowi Janowi Oldenburgowi na… poprawę nastroju.

Najdłużej produkowane szwedzkie pierniczki znajdziesz pod nazwą Annas Pepparkakor. Są one wypiekane według niezmienionej receptury od 1929 roku, stworzonej przez siostry Annę i Emmę Karlsson. Oprócz klasycznych pierniczków korzennych w sklepach znajdziesz także pepparkakor o smaku migdałowym czy pomarańczowym.

Istnieje tradycyjna gra z wykorzystaniem pepparkakor, której historia sięga kilku wieków wstecz. Pierniczek należy ułożyć na dłoni, a następnie nacisnąć go na środku. Jeśli przełamie się na trzy części, wypowiedz życzenie – to przynosi szczęście!

Napoje Glögg i Julmust

Pozostając w klimatach świątecznych, z wyprawy do Szwecji warto przywieźć popularne tam napoje, takie jak glögg i julmust. Glögg to rodzaj grzanego wina, który w okresie bożonarodzeniowym piją wszyscy Skandynawowie, a także Finowie i Estończycy. Aby przyrządzić skandynawski grzaniec, trzeba podgrzać czerwone wino, miód, cynamon, imbir, goździki, skórkę pomarańczy, migdały i rodzynki. Do tak przygotowanego napoju można również dodać alkohol, np. wódkę, koniak lub akvavit. Istnieje również wersja dla wygodnych – w szwedzkich sklepach bez problemu znajdziesz bazę do glöggu, która świetnie nadaje się na prezent. Taką bezalkoholową mieszankę (sprzedawaną w butelkach) wystarczy podgrzać, na przykład wspólnie z czerwonym winem.

Innym popularnym napojem świątecznym jest julmust, który znajdziemy w sklepach szwedzkich zimą. Napój ten został stworzony w 1910 roku przez Harry’ego i Roberta Robertsów (syna i ojca) jako bezalkoholowa alternatywa dla piwa. Sama nazwa napoju jest dość ciekawa, gdyż przedrostek jul- nawiązuje do Świąt, natomiast must to jeszcze niesfermentowany sok z owoców lub jagód, choć takiego soku nie ma w składzie julmust. Znajdziemy w nim natomiast wodę gazowaną, cukier, ekstrakt z chmielu, ekstrakt słodowy, przyprawy, barwnik karmelowy, kwas cytrynowy i konserwanty. To wszystko sprawia, że smak julmust jest zbliżony do piwa korzennego. W okresie świątecznym Szwedzi wypijają ok. 40 milionów litrów tego napoju, dlatego jest to jeden z najlepszych upominków ze Szwecji dla miłośnika Skandynawii.

-> A może wybierasz się do Norwegii? Przeczytaj: Jakie pamiątki przywieźć z Norwegii? <-

Pasty Kavli i Kalles

Jeśli wśród Twoich znajomych są wielbiciele ciekawych smaków, sprezentuj im pasty marki Kavli. Choć Kavli pochodzi z Norwegii, produkty marki są bardzo popularne i powszechnie dostępne w Szwecji. Do najpopularniejszych zaliczamy pasty serowe Mjukost z dodatkami, na przykład z bekonem, krewetkami, chorizo, grzybami, rakami czy serem pleśniowym i gruszką. Kavli produkuje również przepyszne dressingi do hamburgerów, które świetnie smakują na kanapkach – znajdziesz je pod nazwą Amerikansk Dressing. W Szwecji można kupić też, niezbyt popularny w Polsce, majonez w tubce (Kavli Majonnäs).

Z wycieczki do Szwecji warto też przywieźć Kalles Kaviar, prawdziwy szwedzki przysmak. Jak sama nazwa wskazuje, jest to pasta kawiorowa zawierająca ikrę dorsza poławianą z Morza Norweskiego. Ten morski rarytas jest produkowany od 1954 roku przez szwedzką firmę Kalles. W ofercie marki dostępny jest także wegański kawior z wodorostów.

Konik z Dalarny

Dalahäst, czyli konik z Dalarny, to najbardziej rozpoznawalny symbol Szwecji na całym świecie. Oryginalne figurki z drewna sosnowego są ręcznie strugane i malowane w miejscowości Nusnäs, leżącej w gminie Mora, w regionie Dalarna. Niektórzy twierdzą, że szwedzkie koniki przynoszą szczęście, inni sięgają po nie głównie ze względów estetycznych – taka figurka pięknie wygląda na regale wśród książek autorów skandynawskich!

Postać konika jest obecna w ludowej tradycji Skandynawii, a jej zadaniem jest odstraszanie złych demonów. W przeszłości koniki z drewna wieszano więc nad wejściem do domu, a figurki wręczano dzieciom jako talizmany chroniące przed złymi duchami. Koń był także świętym zwierzęciem Asów, głównego rodu bogów nordyckich zamieszkujących Asgard. Z tego względu figurki koników były początkowo zakazane przez Kościół. Dalahäst zdobył międzynarodową popularność w 1939 roku, kiedy to został pokazany na Wystawie Światowej w Nowym Jorku.

Koniki z Dalarny zaczęły być wytwarzane w 1624 roku, a najstarszą firmą, która do dziś produkuje figurki, jest Grannas A. Olssons Hemslöjd AB. Najpopularniejsze są czerwono-pomarańczowe konie z uprzężą w kolorach białym, zielonym, żółtym i niebieskim. Można również nabyć produkty w zupełnie innej kolorystyce, a nawet minimalistyczne figurki jednokolorowe, na przykład białe lub czarne. Koniki różnią się między sobą również rozmiarem – za najmniejsze (2 cm, np. zawieszka do wisiorka) zapłacimy ok. 180 SEK, a za największe (50 cm) nawet ponad 6000 SEK.

Dalahäst to motyw obecny nie tylko na figurkach, dlatego upominki z tym wzorem znajdziesz w całej Szwecji. Są to między innymi breloczki, wisiorki, T-shirty, kubki, poduszki, obrusy, pościele czy zasłony.

Produkty z nordyckich owoców

W Szwecji dużą popularnością cieszą się produkty zawierające malinę moroszkę i borówkę brusznicę. Malina moroszka, znana również jako malina nordycka (szw. hjortron), występuje powszechnie w Skandynawii i Rosji. Można ją znaleźć także w Polsce, lecz jest to roślina bardzo rzadko spotykana w naszym klimacie. Z tego względu produkty z maliną moroszką to prawdziwy rarytas dla miłośników skandynawskiej kuchni. Oprócz tego, że jest pyszna, malina nordycka jest również bardzo zdrowa. W medycynie ludowej bywa używana jako środek przeciwgorączkowy i przeciwbiegunkowy, a w jej składzie znajdziemy witaminę C i antyoksydanty. Deser z maliną moroszką podawany jest co roku podczas bankietu z okazji przyznania Nagrody Nobla. W polskich sklepach IKEA dostępny jest dżem z maliny nordyckiej (Sylt Hjortron), a w Szwecji można nabyć znacznie więcej produktów z tym owocem, m.in. herbaty, marmolady, jogurty i przetwory mleczne, a nawet wina.

Innym popularnym w Skandynawii owocem jest borówka brusznica, nazywana też borówką czerwoną (szw. lingon). W Szwecji szczególnie popularny jest chleb Lingon Grova z borówką brusznicą. Na półkach sklepowych znajdziesz także dżemy (IKEA produkuje Sylt Lingon), czekolady, soki, wina czy kosmetyki.

-> Zastanawiasz się co przywieźć z Danii? Przeczytaj: Co warto przywieźć z Danii? <-

Mięso z renifera

Ten skandynawski przysmak warto przywieźć miłośnikom mięs, których próżno szukać w polskich sklepach. Mięso z renifera jest delikatne, chude i smaczne, a Szwedzi produkują z niego rozmaite przetwory. W drodze powrotnej warto wstąpić do sklepu po mięso wędzone na zimno i pakowane próżniowo – takie najdłużej zachowa świeżość. Popularne są również kiełbasy z renifera i inne przekąski, których Szwedzi mają pod dostatkiem.

Szwedzkie kosmetyki

W każdym kraju można znaleźć unikalne marki kosmetyczne. Pobyt w Szwecji to szansa na wypróbowanie produktów, które cieszą się popularnością wśród Szwedek. Możemy do nich zaliczyć kosmetyki marki FACE Stockholm, założonej na początku lat 80. przez Gun Nowak, która obecnie prowadzi biznes wspólnie z córką, Martiną Arfwidson. Firma FACE Stockholm powstała z miłości do kolorów i makijażu – w ofercie znajduje się szeroki wybór produktów do make-upu, a także kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Sklepy FACE Stockholm znajdują się w Sztokholmie, Göteborgu i Linköping.

Siedzibę w Sztokholmie ma również marka Estelle & Thild, na którą powinny zwrócić uwagę osoby zainteresowane kosmetykami organicznymi. Firma założona w 2007 roku przez Pernillę Rönnberg oferuje produkty dopasowane do typu skóry, a także kosmetyki do ciała, makijażu i dla dzieci.

Słodycze Cloetta

Norwegowie mają Kvikk Lunsj, a Szwedzi Kexchoklad. Te pyszne i niezwykle delikatne wafelki w mlecznej czekoladzie produkowane są już od 1938 roku. Podobnie jak wspomniany norweski Kvikk Lunsj, Kexchoklad jest chętnie zabierany przez Szwedów na piesze wycieczki – zajmuje niewiele miejsca i dostarcza dużo energii. Można go kupić zarówno w wersji klasycznej (60 g), jak i w formie pakowanych oddzielnie mini wafelków. Słodycze Kexchoklad są produkowane przez szwedzką firmę Cloetta, założoną w 1873 roku przez braci Cloetta – pierwszych producentów czekolady w Szwecji.

Siedziba firmy znajduje się w Malmö, a Cloetta produkuje również słynne pianki Ahlgrens Bilar. Są to jedne z najpopularniejszych słodyczy w Szwecji, które mają kształt samochodów. Co ciekawe, ten charakterystyczny kształt uzyskano przypadkiem i tak już zostało. Oryginalne kolory pianek to biały, zielony i różowy – właśnie w tych barwach występują najczęściej.

Na koniec propozycja dla koneserów: pastylki Läkerol o smaku lukrecji i mięty. Te cukierki produkowane są już od ponad 100 lat i uwielbiane przez Szwedów. Oprócz klasycznych pastylek lukrecjowo-miętowych można obecnie nabyć także cukierki z cytryną, maliną i marakują, lukrecją i solą morską, szałwią, kaktusem, maliną i trawą cytrynową, słonym karmelem czy imbirem i limonką.

Już wiesz co przywieziesz z kolejnej podróży do Szwecji? Nie czekaj i sprawdź nasze rejsy promem do Szwecji!