Portal szwedzkiego urzędu pracy, Arbetsförmedlingen, jest jedną z najpopularniejszych platform, które pomagają migrantom zorganizować życie w Szwecji. Znajdziemy tam oferty pracy fizycznej, która nie wymaga doświadczenia ani znajomości języka, a także ogłoszenia pracodawców z wielu branż, którzy szukają wykształconych specjalistów. Ofert jest bardzo dużo, ale określenie parametrów wyszukiwania znacznie ułatwi poruszanie się w tym gąszczu.

Emigracja do Szwecji

Osoba, która jest specjalistą w swojej dziedzinie i dobrze zna język angielski, znajdzie pracę w zawodzie dość szybko. Znajomość języków szwedzkiego i angielskiego daje dużo więcej możliwości i kilkakrotnie zwiększa szanse na ciekawe stanowisko. Jeśli znasz angielski, podstawy szwedzkiego i jesteś specjalistą w profesji, na którą aktualnie jest zapotrzebowanie, z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz pracę prawie natychmiast.

Emigracja do Szwecji może być prawdziwą szansą na rozwój zawodowy dla inżynierów, konstruktorów i architektów, którzy wykształcili się w Polsce i szukają dalszych perspektyw rozwoju. Poszukiwani są także specjaliści IT do pracy w szwedzkich firmach. Jest to obecnie szczyt listy potrzeb pracodawców na Półwyspie Skandynawskim.

Perspektywy na życie w Szwecji dla sektora IT

W Polsce informatycy nie mogą narzekać na brak dobrze płatnej pracy. Jednak bardziej kuszące jest życie w Szwecji,na wyższym poziomie. Stanowisko dla Node.js Developera, Senior Software Engineera czy NET Engineera znajdzie się praktycznie w każdym kraju — pozostaje tylko kwestia zarobków i perspektywy rozwoju. Jest także wiele możliwości pracy zdalnej, bez konieczności siedzenia całymi dniami w biurze.

Posiadacze konta na platformie LinkedIn mają dostęp do aktualnych ogłoszeń, wśród których jest naprawdę dużo tych z branży IT. Wystarczy w preferencjach wybrać kraj, by oferty pracy przychodziły mailem. Innym sposobem jest nawiązanie poprzez LinkedIn kontaktu z kimś na stanowisku na przykład Recruitment Consultant.

Na całym świecie sektor IT cierpi na brak specjalistów. Zgadza się to z prognozami Komisji Europejskiej, która oszacowała już kilka lat temu, że w państwach Unii do 2020 roku w sektorze IT zabraknie 825 000 pracowników.

Dla korporacji w wielu krajach jedyną możliwością uzupełnienia deficytu w zatrudnieniu jest emigracja. Do Szwecji przyjeżdżają specjaliści IT z Polski, ponieważ umiejętności naszych programistów są obiektem dużego zainteresowania. W ciągu ostatnich 20 lat Szwedom udało się stworzyć najbardziej sprzyjające innowacjom i młodym firmom warunki do rozwoju na całym świecie. Nie są to tylko slogany.

Czy wiesz, że wskaźnik cyfryzacji w Szwecji jest najwyższy w skali całego globu, a Sztokholm ma największą w Europie liczbę startupów? Ich wartość już kilka lat temu przekroczyła miliard dolarów. Pod względem możliwości rozwoju technologicznego emigracja do Szwecji może z powodzeniem konkurować z wyjazdem do Doliny Krzemowej. Wpływ na świat IT oraz na życie milionów ludzi mają znane szwedzkie marki, takie jak Skype, Spotify czy MineCraft, które odniosły sukces na skalę międzynarodową, a rozpoczynały w Skandynawii. Czyżby cyfrowy Potop Szwedzki?

W Sztokholmie programista jest najbardziej popularnym zawodem. Prawie 20% zatrudnionych pracuje w branży IT. Cały sektor odpowiada za 1,5 mld dolarów rocznego eksportu. Jeżeli branża IT nie jest Ci obca i chcesz zmienić pracę, kup bilet do Szwecji.

-> Więcej przeczytasz też tu: Szwecja jako miejsce pracy dla Polaków <-

Klimat i życie w Szwecji

W południowych regionach Szwecji klimat właściwie niczym nie różni się od polskiego. Mieszkańcy północy Polski, Trójmiasta i innych rejonów położonych nad morzem nie odczuliby prawdopodobnie żadnej różnicy w pogodzie. Stereotypy głoszące, że w Szwecji przez większą część roku panuje zima, nie mają wiele wspólnego z prawdą.

Najcieplejsze miesiące to w Szwecji czerwiec, lipiec i sierpień (lipiec jest najcieplejszy). Najzimniejsze miesiące to z kolei grudzień, styczeń i luty. Kraj jest zróżnicowany pod względem temperatury — różni się ona w zależności od szerokości geograficznej, podobnie jak w Polsce, gdzie temperatura na południu jest często wyższa nawet o 10 stopni niż na północy.

Polaków może za to zaskoczyć charakter Szwedów — są oni spokojni i opanowani. To cechy narodowe naszych północnych sąsiadów, które szybko udzielają się tym, którzy zdecydowali się na emigrację do Szwecji.

Podatki, edukacja i opieka medyczna

Obok chłodnego klimatu i nieprzyjemnego usposobienia ludzi kolejnym mitem związanym z życiem w Szwecji są wysokie podatki. Trudno porównać je z polskimi, jako że sam system bardzo różni się od tego obowiązującego w Polsce. W Szwecji pracodawcy odprowadzają na rzecz świadczeń socjalnych (emeryturę, opiekę zdrowotną) 33% zarobków. Zatrudnieni natomiast płacą 7%. Dodatkowo na podstawie umów zbiorowych wszystkie spółki płacą 6–7% w ramach dodatkowych opłat emerytalnych. Podatek VAT wynosi 25%.

Po reformie podatkowej z 1991 znacznie obniżono podatek dochodowy i stworzono podstawy obecnego systemu. Dochody przekraczające rocznie 213 200 koron szwedzkich (92 124 zł) obarczane są tak zwanym podatkiem lokalnym (obecnie około 31%) i podatkiem ogólnokrajowym (20%). W roku 1995 podatek państwowy podniesiono do 25% i na tym poziomie utrzymuje się on do tej pory. Szwedzi nie narzekają na wysokość podatków, za które otrzymują świadczenia na odpowiednio wysokim poziomie.

Darmowa edukacja jest dostępna dla wszystkich, tak samo jak prawie bezpłatna opieka medyczna. Istnieje wiele świadczeń pomocowych dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Każdy obcokrajowiec może bezpłatnie uczyć się języka szwedzkiego i za chęć nauki pobierać zasiłek. Emigracja do Szwecji jest wspierana przez szwedzkie instytucje rządowe, a nauka języka odbywa się w państwowych szkołach.

Sektor budowlany i usługowy

Na portalach z ogłoszeniami o pracę w Szwecji widać, że pracodawcy szukają budowlańców. Jest praca dla operatorów maszyn budowlanych, betoniarzy, murarzy, malarzy i zbrojarzy. Fachowcy od kładzenia asfaltu, ślusarze czy elektrycy także mogą przebierać w ciekawych ofertach. Poszukuje się również niewykwalifikowanego personelu — osób do zatrudnienia w serwisie sprzątającym, do pomocy przy pracach fizycznych czy do pracy w magazynach.

Pracowników brakuje także w sektorze ochrony zdrowia. Praca czeka na lekarzy z wielu specjalizacji, pielęgniarzy oraz niższy personel medyczny. W tych zawodach często wymaga się znajomości języka szwedzkiego. Możliwa jest dodatkowa nauka i nostryfikacja dyplomów zawodowych. W odróżnieniu od pracy na budowie w sektorze tym nie zatrudnia się od ręki. Ze znalezieniem personelu medycznego są coraz większe trudności, więc zdarza się, że znajomość języka szwedzkiego nie jest wymagana i wystarczy znać angielski.

Nie każdy znajdzie świetną pracę w swoim zawodzie. Osoby z wykształceniem humanistycznym, bez konkretnej specjalizacji zazwyczaj nie chcą wykonywać pracy poniżej swoich kwalifikacji. Wyjściem może być założenie własnej działalności gospodarczej, startup lub rozpoczęcie studiów w Szwecji.

Jak zacząć życie w Szwecji?

Jeżeli nie jesteś pożądanym przez pracodawców specjalistą IT lub lekarzem władającym językiem szwedzkim, na początek warto pomyśleć o prostej, fizycznej pracy. Zatrudnienie pozwoli zdobyć doświadczenie i zarobić pieniądze na życie w Szwecji, a także zaistnieć na rynku pracy.

Brak na ten temat dostępnych statystyk, jednak z obserwacji wynika, że ogromna część Polek mieszkających w Szwecji utrzymuje się z pracy sprzątaczki. Z kolei mężczyźni często pracują w zawodach związanych z budową lub wykonują prace remontowo-budowlane.

Dobra informacja jest taka, że każda legalna praca opłaca się tutaj pod względem finansowym i daje wystarczające środki do życia. W Szwecji nie ma dużych różnic w wysokościach pensji. Sprzątaczka pracująca na pełen etat bez problemu utrzymuje się z własnego wynagrodzenia. Jeżeli znajdziesz pracę, która da Ci poczucie stabilności, i wejdziesz na szwedzki rynek pracy, będzie to już początek sukcesu. Zdobywaj doświadczenie, naucz się języka szwedzkiego i szukaj dla siebie najlepszego, co może dać emigracja i życie w Szwecji.

-> O szwedzkiej kulturze pracy przeczytasz też tu: Co warto i należy wiedzieć o szwedzkiej kulturze pracy <-