Najwięcej w Europie zarabia się w Szwajcarii. Na drugim miejscu jest Norwegia. Przeciętne wynagrodzenie wynosi tam 47 300 koron norweskich brutto, co w przeliczeniu daje około 20 000 złotych. Średnia pensja w Norwegii znacznie odbiega od polskiej (5 227 zł brutto, około 3 800 zł netto w 2020 roku). Powinniśmy mieć jednak świadomość, że Norwegia jest krajem drogim, z wysokimi kosztami utrzymania. Możliwość zarobienia pieniędzy przyciąga naszych rodaków, którzy w zależności od kwalifikacji i znajomości języka podejmują się różnych prac.

Praca w przedszkolu

W Norwegii podobnie jak w Szwecji nie istnieje pojęcie płacy minimalnej, a stawki są aktualizowane i publikowane na stronie inspekcji pracy. Zarobki w Norwegii dla osoby zatrudnionej w przedszkolu jako asystent nauczyciela wynoszą 32 920 koron (14 500 zł). Tyle samo zarabia pracownik opiekujący się dziećmi w świetlicy szkolnej. Praca polega na pomocy w trakcie zajęć dydaktycznych, na przykład plastycznych czy muzycznych, a także na wykonywaniu czynności porządkowych.

Pracę asystenta traktuje się często jako przygotowanie do wykonywania obowiązków nauczyciela. Po stażu na stanowisku pomocniczym ma się spore szanse na awans i podwyżkę. Osoba zatrudniona jako asystent poznaje metody pracy z dziećmi. Uczy się od przełożonego, jak organizować przedszkolakom czas wolny oraz właściwie z nimi postępować w różnych sytuacjach. Natomiast nauczyciel przedszkolny zarabia odpowiednio więcej — jego pensja wynosi 41 160 koron (18 100 zł).

Pracownik myjni samochodowej

Obowiązki pracownika myjni samochodowej zależą od stopnia zautomatyzowania urządzeń. Jest to praca w wilgotnym środowisku, w którym w dodatku unoszą się opary środków chemicznych. Obsługa odkurzacza samochodowego, czyszczenie siedzeń na mokro, mycie szyb od wewnątrz i polerowanie karoserii to czynności wymagające zwinności i sporej sprawności fizycznej. Nie ma tu natomiast zbyt dużych wymagań językowych. Znajomość norweskiego nie wydaje się być warunkiem koniecznym, a pracodawcę najprawdopodobniej zadowoli znajomość angielskiego.

Wynagrodzenie pracownika myjni samochodowej w Norwegii wynosi 31 940 koron (14 000 zł). Według statystyk zarobkiimigrantów są przeciętnie trochę niższe.

Średnia pensja w Norwegii dla przyjezdnych z innych krajów wynosi około 40 000 koron (17 600 zł). Nie ma płacy minimalnej, a dla branż, w których najczęściej pracują imigranci, ustalone zostały najniższe stawki wynagrodzenia.

Pracownicy remontowo-budowlani

Wykwalifikowani pracownicy sektora budowlanego z Polski często zostają zatrudnieni jako operatorzy maszyn budowlanych, murarze, dekarze, spawacze, malarze czy pomocnicy (asystenci) na budowie. Pracownicy młodociani (do 20 roku życia) i robotnicy niewykwalifikowani mogą być rozliczani według stawek godzinowych. Wynagrodzenia najczęściej dzielą się na kategorie i są zależne od stażu pracy. Miesięczne zarobki w Norwegii dla operatora maszyn wynoszą 40 950 koron (18 000 zł), spawacza o 1000 koron mniej, natomiast najmniej w tej branży zarabia asystent na budowie — tylko 36 630 koron (16 100 zł).

Nie bez wpływu na wysokość zarobków we wszystkich branżach pozostaje znajomość języków, zwłaszcza norweskiego i angielskiego. Umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest wymagana w większości ogłoszeń i zapewnia wyższe zarobki.

-> Jakie są zarobki w branży produkcyjnej przeczytasz tu: Wzrost zarobków w branży produkcyjnej <-

Jakie są zarobki sprzątaczek w Norwegii?

Nie ma na ten temat dostępnych statystyk, jednak można zauważyć, że w serwisach sprzątających w centrach handlowych, firmach, biurach, a także w prywatnych domach pracuje wiele Polek. O ile mężczyźni z Polski często wykonują prace remontowo-budowlane, o tyle kobiety wzięły się za sprzątanie. Sprzątaczka pracująca na pełen etat bez problemu utrzymuje siebie i rodzinę z własnego wynagrodzenia. Zarobki w Norwegii pozwalają każdej osobie zatrudnionej legalnie u uczciwego pracodawcy na odpowiednie zabezpieczenie finansowe.

Średnia pensja w Norwegii dla sprzątaczek i gospodyń domowych:

  • Średnie zarobki w Norwegii dla gospodyni domowej stoją na poziomie 40 430 koron. Do obowiązków należy sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów.
  • Pokojowa w hotelu zarabia średnio 33 600 koron za sprzątanie pokoi hotelowych i powierzchni wspólnych.
  • Sprzątaczka w firmie norweskiej otrzymuje przeciętne wynagrodzenie w wysokości 33 080 koron. W zależności od firmy może pracować w ciągu dnia lub wieczorem i wcześnie rano, a także na zmiany.
  • Sprzątaczka w domu prywatnym zarabia średnio 31 650 koron za sprzątanie domów i mieszkań prywatnych właścicieli.

Pielęgniarki i położne — średnia pensja w Norwegii

Tyle samo, ile zarabia Norweg czy Norweżka w szpitalu, oferują agencje pracy polskim pielęgniarkom i położnym. Zatrudnienie jest oparte o umowę o pracę w norweskiej firmie, zarobki za godzinę wynoszą minimalnie 223 korony (około 100 zł) i dochodzą do nich dodatki za pracę w nocy, w święta i weekendy oraz sporo bonusów. Pracownicy co kilka tygodni mogą udać się na opłacony przez pracodawcę wyjazd do domu, mają też zagwarantowane zakwaterowanie i transport.

Podczas pierwszych miesięcy współpracy istnieje możliwość rezygnacji z umowy bez jakichkolwiek konsekwencji. Zabezpiecza to pracownika na wypadek, gdyby nie udało mu się wdrożyć w system pracy w nowym miejscu. Warunkiem zatrudnienia jest zaliczenie kursu języka norweskiego oraz ukończenie studiów kierunkowych. Dla pielęgniarki średnia pensja w Norwegii wynosi 46 810 koron brutto miesięcznie, 32 104 netto (14 125 zł). To niedużo w porównaniu z innymi zarobkami w szpitalu.

Średnie zarobki w Norwegii

Centralne Biuro Statystyczne podaje, ile zarabia przeciętny Norweg. Średnia pensja w Norwegii we wszystkich sektorach (dane na rok 2019):

Zarobki miesięcznie Brutto NOK Netto NOK Netto zł*

Średnie wynagrodzenie                                 47 290             32 426             14 267

Średnie wynagrodzenie mężczyzn                50 080             34 104             15 005

Średnie wynagrodzenie kobiet                      43 850             30 336             13 361

Średnie wynagrodzenie migrantów               41 810             29 078             12 794

*kurs 1 NOK = 0,44 zł 23.08.2021

Najwyższe zarobki w Norwegii osiągają pracownicy branży paliwowej. Norwegia posiada złoża ropy naftowej i gazu na Morzu Norweskim. Obecnie realizuje ogromne inwestycje w rejonie złoża Kristin. Pracownicy zatrudnieni w przemyśle wydobywczym należą do najlepiej opłacanych. Koncerny Equinor, Petoro, Eni czy Total Energies do 2024 roku zainwestują około 6,5 miliarda koron norweskich w rozwój branży.

Na drugiej pozycji lokują się lekarze specjaliści i kadra zarządzająca. Najniższe wynagrodzenie otrzymują pracownicy bez kwalifikacji oraz osoby na stanowiskach pomocniczych (asystent na budowie, pomoc nauczyciela w przedszkolu).

W ogłoszeniach i na rozmowach kwalifikacyjnych pracodawcy często podają jako wynagrodzenie ogromną kwotę, którą jednak trzeba podzielić na 12 miesięcy i samodzielnie obliczyć wartość netto. Bowiem podana suma to wynagrodzenie roczne brutto. W Tabellkort obliczymy kwotę netto miesięcznych zarobków.

Norwegia to najdroższy kraj w Europie?

O tym, ile zarabia Norweg i jak wysokie są zarobki w Norwegii, krążą legendy. Niektóre sumy wyglądają astronomicznie, dlatego warto sprawdzić, ile kosztuje życie w Norwegii. Na ocenę poziomu życia i możliwości zaoszczędzenia pieniędzy pozwoli zapoznanie się z przeciętnymi comiesięcznymi wydatkami.

Ceny w Norwegii przeciętnemu turyście z Polski mogą wydać się bardzo wysokie. Wynajęcie dwupokojowego mieszkania kosztuje kilkanaście tysięcy koron. Drogie są samochody (ubezpieczenie, opłaty za przejazdy), nieruchomości i codzienne zakupy. Ceny wielu artykułów spożywczych są kilka razy wyższe niż w Polsce. Ubrania i kosmetyki w obu krajach kosztują mniej więcej tyle samo. Wydatki to indywidualna sprawa, która zależy od poziomu i stylu życia. Dlatego najlepiej sprawdzić ceny najmu i zakupów na najpopularniejszym norweskim portalu z ogłoszeniami: finn.no. Nie czekaj i już teraz wyrusz do Norwegii promem do Szwecji!