Okres przedświąteczny w Kopenhadze zaczyna się w połowie listopada. To właśnie wtedy rusza największy w mieście jarmark w parku rozrywki Tivoli. Stopniowo, tydzień po tygodniu, otwierają się kolejne stragany – na Højbro Plads, w okolicach kanału portowego Nyhavn i na Havnegade. W grudniu dołącza do nich Julemarked w Christianii i kiermasz pod patronatem Hansa Christiana Andersena na placu Axeltorv. Z czystym sumieniem można uznać stolicę Danii za centrum świątecznej rozrywki. Jeśli gdziekolwiek miałby zamieszkać duch Bożego Narodzenia, to z pewnością właśnie tutaj.

NISSER W OGRODACH TIVOLI

Park Tivoli to miejsce z największym świątecznym rozmachem. Na wierzbach rozwieszonych jest prawie dwa tysiące mieniących się łańcuchów, a jeśli by zebrać wszystkie lampki, które oświetlają teren, to można by z nich ułożyć 6-kilometrową trasę. I jeszcze jedna robiąca wrażenie liczba – co roku, w grudniu jarmark odwiedza ponad milion ludzi!

W parku funkcjonują całe wioski, w których są małe jarmarczne domki. Własną wioskę o nazwie Pixie Ville mają nawet nisser. To skandynawskie elfy, które niegdyś opiekowały się domem i obejściem w nocy, gdy gospodarze spali, teraz bardziej kojarzone jako pomocnicy Świętego Mikołaja.

W domkach można kupić ozdoby i prezenty gwiazdkowe, rękodzieło oraz duńskie smakołyki. Warto spróbować chociażby pączków z jabłkami zwanych æbleskiver oraz julebryg – piwa produkowanego tylko w okresie bożonarodzeniowym. Co ciekawe, wszystkie napoje sprzedawane są w ceramicznych kubkach, które można zabrać ze sobą do domu na pamiątkę.

Ogrody Tivoli

19 listopada – 31 grudnia 2016

Ceny biletów:

– od poniedziałku do czwartku 110 DKK

– od piątku do niedzieli 120 DKK

Adres: Vesterbrogade 3, 1630 Kopenhaga V.

Ale Tivoli to nie tylko jedzenie i zakupy. To także atrakcje wesołego miasteczka – drewniany roller coaster Rutschebanen, wysoka na 80 metrów wieża z huśtawkami Star Flyer, czy najnowsza karuzela Fatamorgana. Wielką popularnością w okresie zimowym cieszy się również lodowisko utworzone na jeziorze. Do tego mnóstwo koncertów i wydarzeń towarzyszących. W najbardziej prestiżowej sali koncertowej Danii – Tivolis Koncertsal – odbywają się występy gwiazd duńskiego rynku muzycznego. W repertuarze są oczywiście głównie kolędy, pastorałki i utwory podkreślające magię Świąt.

Dzieci będą z pewnością zachwycone żywą szopką. Jest w niej wiele gatunków zwierząt, które można nakarmić i pogłaskać, w tym dzielnego renifera Rudolfa. Szczególnie warto zajrzeć do Tivoli 13 grudnia. W dniu św. Łucji odbywa się tradycyjna procesja maluchów w białych strojach, którym przewodzi dziewczynka w wianku z dodatkiem płonących świec.

NAJLEPSZY GLöGG W MIEŚCIE

Jak twierdzą miejscowi, najlepszy glögg w Kopenhadze jest na przystani Nyhavn.

Jarmark na przystani Nyhavn

11 listopada – 23 grudnia

Wstęp wolny

Adres: Nyhavn, 1051 Kopenhaga K.

A nic tak nie rozgrzewa jak właśnie to gorące wino z rodzynkami, migdałami, cynamonem i goździkami. Na licznych straganach kuszą także duńskie słodycze: pebernødder – okrągłe ciasteczka z białym pieprzem, havregrynskugler – kuleczki z płatków owsianych z różnymi dodatkami, czy też kranskage – ciasto wykonane z marcepanu, uformowane w kształt pierścieni, a następnie ułożone w wysoką wieżę. I jeszcze naleśniki, które można znaleźć niemal na co drugim stoisku i z prawie każdym nadzieniem.

A może wolisz udział w jarmarkach ze zorganizowaną wycieczką? Mamy dla Ciebie rozwiązanie: Świąteczne Jarmarki w Kopenhadze

Jarmark na Højbro Plads

18 listopada – 23 grudnia

Wstęp wolny

Adres: Højbro Plads, 1200 Kopenhaga K.

Szukając wełnianych swetrów, futrzanych kapci, czy też ciepłych czapek i szalików, można zawędrować w okolice Højbro Plads. Jarmark jest tam czynny już od połowy listopada. Gdy starsi będą zajmować się zakupami, młodsi z chęcią obejrzą świąteczną kolejkę, która kursuje na placu i spotkają się ze Świętym Mikołajem.

Dzieci będą też zachwycone jarmarkiem Hansa Christiana Andersena. Na placu Axeltorv każdy kramik nazwany jest na cześć jednej z jego bajek.

Jarmark Hansa Christiana Andersena

18 listopada – 22 grudnia

Wstęp wolny

Adres: Axeltorv, 1609 Kopenahaga K.

A i sam pisarz podobno od czasu do czasu pojawia się w okolicy i można z nim sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

A co jeśli nie lubisz mainstreamu i szukasz czegoś bardziej nietypowego? Kopenhaga ma dla ciebie jarmark w słynnym wolnym mieście Christiania – dzielnicy, którą przejęli buntownicy, anarchiści i niszowi twórcy. Pod dachem Den Grå Hal znajdziesz nietypowe wyroby, które mogą stać się ciekawym pomysłem na prezent.

Jarmark w Christianii

9 – 20 grudnia

Wstęp wolny

Adres: Refshalevej 2, 1432 Kopenhaga K.

ŚWIĘTA W STYLU HYGGE

Duńczycy uznawani są za jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie. Na szycie listy plasuje ich chociażby opublikowany w marcu tego roku raport ONZ World Happiness Index. Od tego czasu w mediach panuje istny boom na wyjaśnienie, skąd to szczęście u Duńczyków się bierze, a terminem, który ma je definiować jest hygge. Filozofia ta zakłada, że radość pojawia się, gdy fundujemy sobie drobne przyjemności, najlepiej w gronie bliskich.

Jarmarki bożonarodzeniowe łatwo wpasowują się tę definicję – pozwalają na spędzenie czasu z rodziną w miłej atmosferze. Jest nawet na to specjalne określenie: julehygge. Chcesz poznać duńską sztukę szczęścia, koniecznie przyjedź przed Świętami do Kopenhagi! A zrobisz to najłatwiej korzystając z promu ze Świnoujścia do Szwecji i oferty Bilet do Kopenhagi, niezależnie od tego, czy wybierasz się własnym samochodem, czy pieszo.

Katarzyna Cichocka