Skandynawia jest stolicą nowoczesnego kryminału. Mroczne historie z makabrycznymi zbrodniami w epicentrum akcji kontrastują z wizerunkiem Norwegii, Danii i Szwecji – krajami o wyjątkowo niskiej przestępczości. Jednak ostry klimat, długie wieczory, noce polarne, ogrom naturalnych i niezbadanych terenów pokrytych gęstwiną lasów sprzyjają snuciu historii o morderstwach, gwałtach, uprowadzeniach i innych, nieludzkich zbrodniach. Dzisiaj przenosimy się do Norwegii – kraju rozciągniętego na północno-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Skandynawskiego. Piękny, malowniczy kraj ze stolicą w Oslo stał się inspiracją dla filmowców przenoszących widzów w świat zbrodni i intryg. Wszystkim fanom gatunku i osobom rozpoczynającym swoją przygodę z kryminałem prezentujemy norweskie filmy kryminalne, które zostały docenione przez międzynarodową publiczność i krytyków!

Norweskie kryminały – filmy na podstawie książek Jo Nesbø

Jo Nesbø można śmiało określić mianem skandynawskiego króla kryminałów. Reprezentant nordic noir urodził się w 1960 roku. Z wykształcenia jest ekonomistą, a z zamiłowania – pisarzem i muzykiem. Jo Nesbø zyskał międzynarodowy rozgłos dzięki cyklowi powieści kryminalnych o komisarzu Harrym Hole. Za Człowieka-nietoperza, debiutancką powieść z tej serii, Nesbø został uhonorowany literacką Nagrodą Rivertona oraz Szklanym Kluczem.

Na podstawie książek autora powstały najlepsze, wciągające norweskie kryminały. Filmy, na które warto zwrócić swoją uwagę, to:

● Łowcy głów – niemiecko-norweski film kryminalny w reżyserii Mortena Tylduma. Głównym bohaterem obrazu jest Roger Brown (w tej roli Aksel Hennie) – dobrze sytuowany, trzydziestoletni headhunter mieszkający z żoną w ekskluzywnej willi. Jednak pod pozornie idealnym obrazem życia kryje się mroczna strona. Życiowa partnerka bohatera prowadzi galerię sztuki, a Roger, aby zapewnić sobie i żonie dostatnie życie, zajmuje się kradzieżą obrazów. Niespodziewanie życie Browna się komplikuje, kiedy żona przedstawia mu przystojnego klienta Clasa Greve'a (w tej roli Nikolaj Coster-Waldau) będącego w posiadaniu wyjątkowo drogocennego obrazu, który staje się obiektem pożądania głównego bohatera…;

● Jackpot – obraz wyreżyserowany przez Magnusa Martensa jest nieco inny niż klasyczne, trzymające w napięciu norweskie filmy kryminalne. Co wyróżnia Jackpot? Przede wszystkim lekka forma i humor! Twórcy norweskiego filmu bazującego na motywach powieści Jo Nesbø mistrzowsko połączyli ze sobą dwa przeciwległe bieguny – wywołujący dreszczyk emocji kryminał z komedią. Czwórka przyjaciół staje przed niełatwym zadaniem: koniecznością podzielenia między siebie niemałej wygranej w zakładach piłkarskich. Duże pieniądze sprawiają, że łączące bohaterów silne relacje zostają wystawione na próbę. Chęć zagarnięcia większej części wygranej przez każdego z przyjaciół staje się motywem do zbrodni.

Najlepsze norweskie filmy kryminalne: Zabójcy bażantów

Kochasz norweskie kryminały? Film Zabójcy Bażantów z 2014 roku w reżyserii Mikkela Nørgaarda - ekranizacja książki o tym samym tytule autorstwa Jussi Adler-Olsen  - zapewni Ci rozrywkę w długi, jesienny wieczór! Film powstał przy współpracy przedstawicieli aż sześciu państw: Norwegii, Szwecji, Danii, Belgii, Francji i Niemiec. Owoc kooperacji jest imponujący. Fabuła wartkiego kryminału opiera się na zbrodni popełnionej w 1994 roku, kiedy to bestialsko zamordowane zostają bliźniaki. Pojawienie się nowych poszlak po latach rzuca na sprawę zupełnie nowe światło. Okazuje się, że najprawdopodobniej za kratkami od 20 lat przebywa niewinna osoba niesłusznie skazana za podwójne morderstwo. Pracujący w Departamencie Q Carl Mørck (w tę rolę wcielił się Nikolaj Lie Kaas) oraz jego partner, Assad (Fares Fares) rozpoczynają skuteczne śledztwo, w którym łamią policyjne regulaminy i schematy. Podejrzenie pada na byłych uczniów prestiżowej szkoły, którzy dzisiaj zajmują poważne stanowiska i zaliczani są do elity duńskiego społeczeństwa. Jak potoczy się dochodzenie? Przekonaj się sam!

-> Poznaj nasz subiektywny ranking kryminałów i thrillerów skandynawskich: Mroczne kryminały i thrillery skandynawskie — ranking 10 najlepszych pozycji <-

Wybawienie, czyli kryminalny dreszczowiec z obyczajowym zacięciem

Kochasz norweskie filmy kryminalne? W takim razie Wybawienie w reżyserii Hansa Pettera Molanda powinno znaleźć się na liście filmów „do obejrzenia jesienią”! Wybawienie, podobnie jak Zabójcy Bażantów, jest ekranizacją powieści z cyklu Jussiego Adlera-Olsena. Po raz kolejny będziesz mógł oglądać w akcji policjantów z osławionego Departamentu Q. Fabuła zawiązuje się, kiedy na duńskiej plaży zostaje odnaleziona butelka z niepokojącym listem. Wiadomość licząca sobie 8 lat napisana jest odręcznym, dziecięcym pismem. Najbardziej niepokojący jest fakt, że nadawca listu użył nie atramentu, a krwi. Sprawa trafia do Departamentu Q, a w śledztwo angażuje się znany już duet – Carl Mørck i Assad. Wraz z rozwojem śledztwa trafiają na ślad psychopatycznego mordercy-fanatyka religijnego, który, z modlitwą na ustach, bestialsko morduje dzieci. Dla twórców obrazu zbrodnia staje się okazją do poruszenia bolączek skandynawskiego społeczeństwa – ksenofobii, radykalizmu religijnego i przemocy domowej.

Kartoteka 64 – śladami przeszłości

Carla Mørcka i Assada nigdy dość! Na liście norweskich kryminałów filmowych nie mogło zabraknąć Kartoteki 64. Początek filmu jest niezwykle obiecujący. Podczas remontu jednej ze starych kopenhaskich kamienic robotnicy dokonują przerażającego odkrycia. Okazuje się, że tuż obok mieszkańców kamienicy, w pomieszczaniu ukrytym za ścianą jednego z mieszkań, przez lata znajdowały się trzy zmumifikowane ciała posadzone przy wspólnym stole. Kto dokonał tej makabrycznej „inscenizacji”? W jakie miejsca trafi duet policjantów próbujących rozszyfrować zagadkę i przywrócić ofiarom tożsamość?

Obywatel roku – kryminał z humorem

Chcesz odetchnąć od brutalności, mroku i emocji niedających Ci zasnąć? Okazuje się, że norweskie filmy kryminalne mogą zaskoczyć! Ciekawą alternatywą dla klasycznych opowieści z morderstwem w tle jest produkcja pod tytułem Obywatel roku. Co wyjątkowego jest w filmie w reżyserii Hansa Pettera Molanda? Przede wszystkim przełamanie konwencji humorem. Główną rolę w filmie gra jeden z najbardziej cenionych i nagradzanych szwedzkich aktorów – Stellan Skarsgård. Bohaterem filmu jest Nils – przykładny i ceniony obywatel, mężczyzna w średnim wieku, który codziennie odśnieża pługiem norweskie ulice. Spokojne życie Nilsa burzy tragedia – w wyniku gangsterskich porachunków przypadkowo ginie jego syn. To wydarzenie jest punktem zwrotnym w życiu bohatera. Nils rozpoczyna mściwą krucjatę przeciwko złoczyńcom. Wendeta Nilsa sprawia, że sytuacja wymyka się spod kontroli i niezamierzenie wywołuje wojnę wśród konkurujących gangów. Drugoplanowym „bohaterem” produkcji jest nikt inny, jak sama Norwegia. Twórcy w subtelny, ale zauważalny sposób wytykają błędy społeczeństwu, snując gorzką refleksję.

Instynkt wilka: Mord w Bergen

Mord w Bergen jest jedną z najlepiej ocenianych przez krytyków i przyjętych przez widzów częścią cyklu Instynkt wilka. W obrazie nakręconym przez Erika Richtera Stranda główną rolę, czyli prywatnego detektywa Varga Veuma, gra Trond Espen Seim. Śledczy zmierzy się z niełatwym zleceniem. Jego celem będzie odnalezienie zaginionej córki biznesmena, Nielsa Hallego. Szybko okazuje się, że ślady dziewczyny prowadzą do Kopenhagi, w której nastolatka pracuje jako prostytutka. Jednak to dopiero początek kłopotów – sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy dziewczyna zostaje oskarżona o morderstwo.

Wallander: Mastermind, czyli prywatne śledztwo wielkiego detektywa

Kurta Wallandera nie trzeba nikomu przedstawiać! Prowincjonalny policjant śledczy z Ystad znany jest każdemu fanowi skandynawskich kryminałów. Tym razem losy kultowej postaci w swoim filmie przedstawił Peter Flinth. Filmowa wersja jednej z bestsellerowych powieści Henninga Mankella trzyma w napięciu od pierwszych minut. Doświadczony policjant tym razem będzie musiał rozwikłać szczególnie ważną, osobistą sprawę. Kiedy nieznany sprawca porywa jego córkę, rozpoczyna się śledztwo, którego szybkie doprowadzenie do pomyślnego końca jest dla Wallandera sprawą życia i śmierci. A po seansie zapraszamy na wycieczkę po Ystad śladami komisarza.: Ystad - na tropie komisarza Wallandera. Nie czekaj i zbierz znajomych!

-> A spragnionym kryminalnych wrażeń polecamy artykuł: Najlepsze szwedzkie kryminały — film, serial, książka <-